728 x 90

وزیر خارجه فرانسه خطاب به رژیم ایران: توافق اتمی چک سفید برای نقض حقوق‌بشر در ایران نیست

ژان ایو لو دریان وزیر خارجه فرانسه
ژان ایو لو دریان وزیر خارجه فرانسه

وزیر خارجه فرانسه ژان ایو لودریان طی سخنانی در مجلس ملی فرانسه گفت:« تلا شهای ما برای حفظ توافق وین چک سفید به رژیم ایران نیست و قطعاً این یک چک سفید در رابطه با حقوق‌بشر نیست و برای همین است که فرانسه هر تلاشی را برای آزاد شدن نسرین ستوده انجام خواهد داد».

خبرگزاری رویترز که روز اول فروردین ۹۸(۲۱مارس ۲۰۱۹‎) سخنان وزیر خارجه فرانسه را مخابره کرد، در گزارش خود از پاریس نوشت: فرانسه به رژیم ایران روز پنجشنبه گفت تلاشهای اروپایی برای زنده نگاه داشتن توافق اتمی به‌معنی آن نبوده که حکومت تهران چک سفید برای نقض حقوق شهروندان خود داشته باشد.

رویترز افزود: با وجود تلاش فرانسه برای حفظ توافق اتمی، تنشها میان پاریس و تهران در ماههای اخیر افزایش یافته است. رئیس‌جمهور فرانسه امانوئل ماکرون و دولت او به‌طور فزاینده‌یی از آزمایشهای موشک بالستیکی رژیم ایران و حمله خنثی شده علیه یک گروه تبعیدی ایرانی در فرانسه که پاریس اعلام کرد اطلاعات رژیم ایران پشت آن بوده است، ناراحتند.

 

در همین حال روز اول فروردین رسانه های فرانسه گزارش دادند یک مهره حکومت آخوندی به‌خاطر نقض تحریم‌های حکومت آخوندی و انتقال تجهیزاتی که می‌تواند در صنایع موشکی مورد استفاده قرار گیرد،به دام افتاده است.

وی که جلال روح‌الله ‌نژاد نام دارد در روز دوم فوریه هنگامی که از طریق مسکو قصد بازگشت به ایران را داشت در فرودگاه نیس فرانسه دستگیر و زندانی شد. وی نه به‌صورت تصادفی بلکه به‌خاطر این‌که سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا او را تعقیب می‌کردند و از سفر وی به فرانسه آگاه بوده‌اند، دستگیر شده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات