728 x 90

وزیر خارجه آمریکا: این «خیال‌بافی» نیست که از رژیم ایران بخواهیم دست از ترور بر دارد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا عصر سه‌شنبه اول خرداد 97در یک نشست خبری در وزارت‌خارجه در واشینگتن، با اشاره به اظهارات روز دوشنبه خود، گفت که مهم است تأکید کنم این «خیال‌بافی» نیست که از رژیم ایران بخواهیم دست از ترور بردارد و آنچه لازم است انجام دهد «چندان دشوار» نیست.

مایک پمپئو افزود: گزارشهایی دیدم که می‌گویند شرایط ما عملی نیست و تحقق نخواهند یافت، «اما ما... خواسته‌ایم پرتاب موشک به ریاض متوقف شود؛ این خیال‌بافی نیست و این‌که رژیم ایران تصمیم بگیرد به کشور دیگری موشک پرتاب نکند».

وی افزود، این خیال‌بافی نیست که از رژیم ایران بخواهیم تهدیدی علیه جان آمریکایی‌ها نباشد، شهروندان آمریکایی را بازداشت نکند، و در فعالیت‌های تروریستی دست بردارد؛ اینها خواسته‌هایی است که از دیگر کشورها هم داریم.

وزیر خارجه آمریکا با تأکید بر این‌که انجام این تکالیف ساده است و منافع سرشاری را نصیب مردم آن خواهد کرد گفت، مردم ایران از تمدن و فرهنگ غنی برخودار هستند و باید انتخاب کنند چه نوع حکومت و رهبری را می‌خواهند.

وی همچنین گفت اطمینان دارد که رویکردی مشترک با اتحادیه اروپا به منظور مقابله با اقدامات تهدیدآمیز رژیم ایران در منطقه و جهان شکل خواهد گرفت؛ چرا که، ارزش‌ها و منافع مشترک زیادی میان آمریکا و اروپا وجود دارد.

 

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پس از پایان سخنرانی‌اش در روز دوشنبه:

ایالات متحده در نظر دارد به‌سختی در زمینه دیپلوماتیک در کنار همه متحدانمان کار کند. ما روی اروپا متمرکز هستیم، ولی بسیاری از کشورها در جهان هستند که نگرانی‌های مشترکی با ما دارند و به همان اندازه هم از طرف رژیم ایران مورد تهدید قرار دارند. همین منافع مشترک و ارزش‌هاست که به عقیده من در نهایت به یک پاسخ جهانی به بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان منجر خواهد شد و من اطمینان دارم که این می‌تواند محقق شود.

 

رسیدگی به پرونده اتمی یک امر واجب است و قطعاً این بزرگ‌ترین و جدی‌ترین تهدید به‌شمار می‌رود. برجام به هدف مورد نظر نمی‌رسید؛ یک تأخیر ایجاد می‌کرد. هدف ما این است که آن‌را به‌طور دائمی تصحیح کنیم. من خیلی سریع اشاره کردم که ما از سایر شرکای خود در خاورمیانه می‌خواهیم کارهای سختی انجام بدهند. ما توافقی را در برابر آنها می‌گذاریم و می‌گوییم: «باید این کار را بکنید». و آنها می‌گویند: «آخر (رژیم) ایران غنی‌سازی می‌کند». این حرف منطقی است، به‌نظرم یک نکته منطقی است. خواسته‌های ما از رژیم ایران غیرمنطقی نیست. از برنامه (اتمی) خود دست بردارید. آن‌را خاتمه بدهید. اگر آنها تصمیم بگیرند که به عقب برگردند و شروع به غنی‌سازی کنند، ما تماماً آماده واکنش نشان‌دادن به آن نیز هستیم. قطعاً من امروز به شما نخواهم گفت که واکنش ما چه خواهد بود، ولی ما شاهد صحبتهای آنها بوده‌ایم و شنیده‌ایم چه گفته‌اند. امیدوارم تصمیم دیگری بگیرند و مسیر دیگری را انتخاب کنند

 

تلاش ما این است که توانمندی اقتصادی (رژیم ایران) را برای صدمه‌زدن به خاورمیانه و جهان خفه کنیم. برنامه‌های اتمی چیز کم‌هزینه‌یی نیست. به میزانی که ما موفق شویم این کار را برای رژیم ایران سخت‌تر کنیم، ظرفیت آنها را برای استمرار ساختن سیستم تسلیحات اتمی‌شان را نیز کاهش خواهیم داد.

 

تحریم‌ها طی 100و 55روز آینده مجدداً برقرار خواهند شد؛ کار بسیار بیشتری صورت می‌گیرد. این یک تلاش در همه بخش‌های دولت است. قطعاً در زمینه دیپلوماتیک کار می‌کنیم، ولی وزارت بارزگانی و وزارت دفاع و همه ما همین مأموریت مشترک را از پرزیدنت ترامپ دریافت کرده‌ایم. نمی‌توانم یک زمانبندی مشخص بدهم. ولی دست آخر، مردم ایران بر سر این زمان‌بندی تصمیم می‌گیرند. سرانجام مردم ایران باید درباره رهبری‌شان تصمیم بگیرند. اگر به‌سرعت این تصمیم را بگیرند، فوق‌العاده خواهد بود. اگر تصمیم بگیرند که چنین نکنند ما به کار خودمان به‌طور سفت و سخت ادامه خواهیم داد تا به نتایجی که امروز ترسیم کردم دست پیدا کنیم.

 

استراتژی جدید آمریکا در رابطه با رژیم ایران

مایک پمپئو روز دوشنبه استراتژی جدید خود را اعلام کرد و از جمله گفت:‌ (رژیم) ایران در دوران برجام، هم‌چنان بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است، به پناه‌دادن به القاعده همان‌طور که از زمان 11سپتامبر انجام داده ادامه می‌دهد و حاضر نیست اعضای ارشد القاعده را که در تهران ساکنند، به پای عدالت بکشاند.

امروز ما از مردم ایران می‌پرسیم: آیا این همان چیزی است که شما می‌خواهید کشورتان به آن شناخته شود؟ همکاری و توطئه با حزب‌الله، حماس، طالبان و القاعده؟ ایالات متحده معتقد است که شما شایسته بهتر از این هستید. و یک نکته دیگر هم برای مردم ایران دارم که در آن تعمق کنند: اینجا در غرب، روحانی و وزیر خارجه‌اش ظریف، اغلب منتزع از رفتار شرورانه و تروریستی رژیم انگاشته می‌شوند. با آنها تا حدی به شکل دیگری رفتار می‌شود. غرب می‌گوید، اگر فقط می‌شد خامنه‌ای و قاسم سلیمانی را کنترل کرد، امور عالی می‌شد. و روحانی و ظریف منتخب هستند! آیا آنها بیشترین مسئولیت را در قبال نابسامانی‌های اقتصادی شما ندارند؟ آیا این دو نفر مسئول به هدر دادن جان ایرانیان در سراسر خاورمیانه نیستند؟ خوب است مردم ایران به آن فکر کنند. زیرا این رژیم به‌جای کمک کردن به مردم خودش هم‌چنان در پی کریدور و مسیری است که از مرزهای ایران تا سواحل مدیترانه امتداد دارد. (رژیم) ایران این کریدور را برای انتقال نیرو و سیستم‌های پیشرفته تسلیحاتی به نزدیکی مرزهای اسراییل می‌خواهد.

 

دونالد ترامپ: هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران دیده می‌شود

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده پیشتر در روز پنجشنبه در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که دبیرکل ناتو نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران دیده می‌شود.

دونالد ترامپ با بیان این‌که دولت او متعهد به همکاری با متحدان ایالات متحده برای پایان دادن به جاه‌طلبیهای هسته‌یی و منطقه‌یی حکومت ایران است، دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه رژیم را شرح داد.

هدر نائرت: این دیدگاه همه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران را در بر می‌گیرد

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا نیز با این توضیح که ائتلاف مذکور مانند ائتلافی نیست که علیه شبه‌نظامیان داعش شکل گرفت، گفت می‌خواهیم کشورهای بسیاری را با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، و با دیدگاهی واقعی‌تر، متحد کنیم.

هدر نائرت با بیان این‌که این دیدگاه تنها متمرکز بر توافق هسته‌یی نیست و همه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران را در بر می‌گیرد، گفت رفتارهای رژیم ایران فقط تهدیدی علیه منطقه خاورمیانه نیست و یک تهدید برای جهان محسوب می‌شود.