728 x 90

وزارت بهداشت آلبانی : ۵۶۵مورداز ابتلای جدید به ویروس کرونا شناسایی شد

کرونا در آلبانی
کرونا در آلبانی

وزارت بهداشت آلبانی روز یکشنبه دوم آذر اعلام کرد طی ۲۴ساعت با انجام ۲۰۸۴ آزمایش کرونا ۵۶۵مورد از ابتلا جدید به ویروس کرونا شناسایی شد و طی همین مدت ۱۴نفر از بیماران کرونایی در شهرهای تیرانا، جیروکاسترا (Gjirokastra)، فی یری (Fieri)، لژا (Lezha) و اشکودرا (Shkodra) جان باختند. جان‌باختگان بین ۵۹ تا ۸۲سال سن داشتند.

از زمان شیوع این همه‌گیری ۶۹۹نفر جان خود را در آلبانی از دست داده‌اند.

ادی راما نخست‌وزیر آلبانی در پیامی به شهروندان این کشور در رابطه به شیوع گسترده کرونا در فصل زمستان گفت کمک کنید تا از بسته شدن مجدد آلبانی جلوگیری کنیم و همراه با زمستان بیشترین شر را پشت سر بگذاریم

نخست وزیر آلبانی تأکید کرد که این کار باید از هر نظر توسط شهروندان انجام شود و شهروندان می‌توانند تضمین کنند که از بدترین شرایط کرونا عبور کنیم . راما گفت ما با تلاش مداوم، بدون خسته شدن در این جنگ پیروز خواهیم شد. لطفاً همه، هر حرکتی را که ممکن است محدود کنید، به هر روشی در جلوگیری از بسته شدن مجدد کمک کنید. . (‌بالکان وب: ۲آذر)

منابع آلبانی اعلام کردند که یک بررسی مقایسه‌ای آماری بین تعداد فوتی‌های سه ماههٔ سوم سال جاری میلادی با همین ماهها در سال گذشته که قبل از ورود ویروس کرونا بود نشان می‌دهد که هر دوازده منطقهٔ کشور با افزایش مرگ و میر مواجهند.

منطقهٔ اشکودرا (Shkodra) با ۸ ممیز ۴ فوتی (۸.۴) به‌ازای هر ده‌هزار نفر جمعیت بیشترین افزایش فوتی‌ها و مناطق کوکسی (Kukësi) و ولورا (Vlora) با کمتر از ۵ فوتی به‌ازای هر ده‌هزار نفر جمعیت کمترین افزایش فوتها را داشته‌اند.

در همین حال گزارش‌شده است که اسقف «آناستاس یانولاتوس» (Anastas Janullatos) اسقف اعظم آلبانی که به‌دلیل بیماری کرونا در بیمارستانی در یونان بستری شده بود بهبود یافت و از بیمارستان مرخص شد تا در روزهای آینده به‌آلبانی بازگردد.

در تیرانا چراغهای تعطیلات پایان سال در میدان اصلی شهر، میدان اسکندربیک روشن شدند. امسال به‌ابتکار کمیته فنی متخصصان، با توجه به‌اقدامات ضد کرونا، ده کودک از گروه کر «معجزه» چراغها را روشن کردند تا پیام امید و تسلیم‌ناپذیری و نگاه به‌آینده را به‌شکل نمادین منتقل کنند.

شهردار تیرانا «اریون ولیای» (Erion Veliaj) گفت: «سال ۲۰۲۰ برای بسیاری خانواده‌ها سال سختی بود. زیرا برخی خانه‌ها و برخی اقوام خود را در جریان زلزه‌ها و پاندمی کرونا از دست دادند. ولی جامعهٔ تیرانا نشان داد که چه در سختی و چه در خوشی، متحد‌تر می‌شود. ... . ما باید این پیام امید را منتشر کنیم که تیرانا تسلیم نمی‌شود و رو به‌آینده پیش می‌رود».