728 x 90

وحشت و فغان رژیم آخوندی از سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران

سفر رافائل گروسی مدیر کل این آژانس به ایران
سفر رافائل گروسی مدیر کل این آژانس به ایران

غریب آبادی سفیر و نماینده دائم رژیم در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با وحشت از تبعات سفر رافائل گروسی مدیر کل این آژانس به ایران اعلام کرد: «سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران ربطی به «مکانیسم ماشه» ندارد».
این کارگزار رژیم در سخنانی که روزنامه حکومتی کیهان به تاریخ یکشنبه ۲مرداد به‌نقل از وی منتشر کرد مدعی شد: «این سفر ارتباطی با مکانیسم به‌اصطلاح ماشه ندارد و خواست آمریکا هم نیست و در چارچوب دعوت طرف ایرانی صورت می‌پذیرد. اجازه نخواهیم داد دیگران روابط آژانس و ایران را به‌ویژه در شرایط حساس فعلی مدیریت کنند.»


این سخنان در حالی بیان شد که روزنامه کیهان در مقاله خود در این باره با اشاره به دیدار گروسی با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نوشت: «مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیراً پس از دیدار با «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در وین گفته بود که ایران هنوز به این نهاد اجازه دسترسی به دو سایت قدیمی را نداده است. ما از ایران درخواست دسترسی کرده‌ایم. این اتفاق هنوز رخ نداده است. داریم روی آن کار می‌کنیم. هدف ما دسترسی [به این دو سایت] برای ادامه راستی‌آزمایی‌هایی است که برای جامعه بین‌المللی ضروری است. ما امیدواریم گفت و گوها با مسئولان ایرانی ما را به آن نقطه برساند».


روزنامه حکومتی ستاره سرخ وابسته به باند مغلوب رژیم نیز در سرمقاله خود به تاریخ دوشنبه ۳شهریور وحشت خود از تبعات این سفر را بیان کرد و نوشت: «از منظر کارشناسی، همکاری ایران با آژانس به‌شدت مورد توجه اروپایی‌هاست و برای آنها نوع همکاری ایران با آژانس بسیار اهمیت دارد. طبیعی است اگر ایران و آژانس دچار مشکل شوند، اروپایی‌ها نیز فشار بیشتری بر ایران وارد خواهند کرد؛ واقعیت این است که همکاری ایران با آژانس بخشی از برجام و در چارچوب پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌یی (ان.پی.تی) است.»


اما اصل ماجرا و وحشت و فغان رژیم آخوندی را باید از زبان روزنامه حکومتی ایران وابسته به باند غالب شنید که در مقاله خود به تاریخ دوشنبه ۳شهریور می‌نویسد: «نباید سناریوهای قدیمی علیه فعالیت‌های هسته‌یی ایران بازنویسی شود. سناریوهایی که پیگیری آن در آژانس باعث شد ایران بار دیگر به پنهان کردن فعالیت‌های مشکوک هسته‌یی و ممانعت از بازرسی‌ها متهم شود. آژانس در دو گزارش اخیر خود پیرامون ایران خواهان بازرسی از سه مرکز ادعایی «تورقوزآباد»، «آباده» و «شیان» شد و وقتی با مخالفت ایران با این درخواست رو‌به‌رو شد، اتهامات خود را به‌صورت قطعنامه تصویبی دبیرکل آژانس تفهیم کرد؛ قطعنامه‌یی که برای نخستین‌بار در چهار سال گذشته در آن قدرتهای بزرگ اروپایی یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان در رابطه با مسأله هسته‌یی ایران طرف آمریکا و اسراییل را گرفته بودند.
مسأله اینجاست که به اعتقاد ایران اگر آژانس بخواهد به بخش‌هایی دسترسی داشته باشد، باید این درخواستها و مدارک برای ضرورت دسترسی، اصالت داشته باشد و بــرای دسترســی نیــز بایــد با کشــور میزبان مذاکره کند.