728 x 90

واکنش رسانه‌های بین‌المللی پس از جلسه وزیران خارجه سه کشور اروپایی و رژیم آخوندی در بروکسل

گزارش رویتر از جلسه وزیران خارجه سه کشور اروپایی و رژیم آخوندی در بروکسل
گزارش رویتر از جلسه وزیران خارجه سه کشور اروپایی و رژیم آخوندی در بروکسل


خبرگزاری رویتر در گزارشی از گفتگوهای بروکسل می‌نویسد: «بوریس جانسون وزیر خارجه انگلستان درباره فرصت‌های (موجود) برای اجتناب از تحریم‌های آمریکا که هدف آن همچنین ممنوعیت تجارت شرکتهای خارجی با (رژیم) ایران است، به صراحت صحبت کرد و به خبرنگاران گفت: «باید نسبت به (موانعی... که قوانین) خارج از قلمرویی آمریکا می‌تواند در جلوگیری از تجارت ایجاد کند، واقع‌بین باشیم».
رویتر افزود: «تأکید دیگری که دشواری کار را به نمایش گذاشت، اعلام تحریم‌های بیشتر توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا از جمله علیه رئیس بانک مرکزی (رژیم) ایران، تنها چند دقیقه قبل از شروع جلسه بروکسل بود... رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا... گفت که نمی‌توان به (رژیم) ایران تضمینی داد، اما اضافه کرد که این اتحادیه می‌تواند اقداماتی را در پیش بگیرد».
رویتر در گزارش دیگری می‌نویسد: «(رژیم) ایران و اروپا، با برخورداری از گزینه‌های محدود، در تلاشند تا توافق اتمی را نجات بدهند... بسیاری از دیپلوماتهای اروپایی به‌طور خصوصی نسبت به این‌که برجام بتواند بعد از اعمال مجدد تحریم‌ها توسط آمریکا... پابرجا باقی بماند، ابراز تردید می‌کنند...».

رویتر در گزارش خود می‌افزاید: «دیپلوماتهای اروپایی گفته‌اند، بعد از اعمال مجدد تحریم‌ها توسط (آمریکا) و هدف قرار گرفتن شرکتهای اروپایی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند، این خطر وجود دارد که حمایت اتحادیه اروپا (از برجام)، هر چند صادقانه است، اما پوچ به‌نظر برسد... یک مقام ارشد اروپایی گفت: «حفظ منافع اقتصادی توافق (با رژیم) ایران برای ما بسیار دشوار خواهد بود».
یک دیپلومات دیگر اروپایی نیز گفت: «نباید خودمان را فریب بدهیم و بگوییم که چند (گزینه) در اختیار داریم... ما برای تهدیدکردن آمریکایی‌ها چیز زیادی در دست نداریم. خوش‌بینی چندانی وجود ندارد».
همزمان با مذاکرات برجام در بروکسل رویتر گزارش داد: سرگیی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، گفت: تلاشهایی در جریان است که تا وضعیت را طوری جلوه بدهند که حفظ توافق بدون این‌که رژیم ایران امتیازاتی بدهد غیرممکن است.

به‌دنبال این اظهارات، رحیمی، عضو کمیسیون امنیت مجلس رژیم گفت: از نظر (نظام ایران)، برجام قابل مذاکره مجدد نیست.
یک دیپلومات سابق رژیم نیز گفت: روسیه در جستجوی مهار نظام ایران است. تکیه یکجانبه به روسیه کار غلطی است. زمانی باید با روسیه کار کنیم که همکاری ما با غرب خوب باشد؛ وگرنه صرفاً روسیه در موضوعات مختلف با کارت جمهوری اسلامی بازی می‌کند.
وی افزود: آثار توافق پنهانی روسیه، آمریکا و اسراییل قابل مشاهده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات