728 x 90

واشنگتن پست:‌ قاتل رفیق حریری عضو گروه ضربت حزب‌الله بوده است

قتل  رفیق حریری در لبنان
قتل رفیق حریری در لبنان

واشنگتن پست روز چهارشنبه ۵شهریور طی مقاله‌یی به‌نقل از مقام‌های غربی نوشت: «فردی که متهم به‌قتل نخست‌وزیر پیشین لبنان در سال ۸۳ بود، عضو حزب‌الله بوده و دست کم ۴قتل دیگر را به دستور حزب‌الله انجام داده بود».

واشنگتن پست افزود: «این مقامها گفتند: این تیم سوء قصد، معروف به واحد ۲۱، توسط رهبری حزب‌الله کنترل می‌شود و زمانی که در ۲۶بهمن ۸۳ عوامل آن بمبی را منفجر کردند که حریری و ۲۱نفر دیگر را در خیابان ساحلی بیروت کشت، برای سالیان با هویتهای مختلفی عمل می‌کرده است».

دادگاه لاهه روز ۲۸مرداد در حکم خود اعلام کرد که سلیم جمیل عیاش عضو حزب‌الشیطان لبنان که متهم اصلی در میان چهار متهم دیگر است که همگی غیابی محاکمه می‌شوند، در این جنایت نقش حساس داشته و تلفن موبایلی که در جریان این ترور مورد استفاده قرار گرفته در اختیار وی بوده است.

رویترز ضمن مخابره این خبر نوشت: «عیاش متهم عضو حزب‌الله از موبایل برای حمله استفاده کرده بود. هم‌چنین محرز شده که وی عضو حزب‌الله است. عیاش متهم اصلی در میان ۴عضو حزب‌الله تحت حمایت ایران است».

رویترز افزود: «سند دادگاه ثابت کرد که عیاش یک عضو حزب‌الله بوده است که از موبایل استفاده کرده که دادستانها گفتند در این حمله نقش حساس داشته است».

قضات دادگاه لاهه گفتند اسناد برای سه مرد متهم در تبانی برای بمب‌گذاری علیه حریری، ناکافی است.

روند تحقیقات و محاکمه غیابی برای چهار عضو حزب‌الله لبنان ۱۵سال به طول انجامید. این دادگاه حدود یک میلیارد دلار هزینه داشته است.