728 x 90

واشنگتن پست: انفجار در نطنز احتمالاً یک اقدام خرابکاری بوده، ساختمان را «کاملاً نابود» کرده است

انفجار  در سایت نطنز
انفجار در سایت نطنز
  • به گفته یک مقام امنیتی خاورمیانه یک انفجار ساختمان را «کاملاً نابود» کرده، سایر کارشناسان نیز گفته‌اند در داخل این تأسیسات بمبی منفجر شده است.
  • دیوید آلبرایت کارشناس هسته یی: این کارخانه مونتاژ سانتریفوژ نقش گلوگاهی دارد.

واشنگتن پست۷ژوئیه (۱۷تیر۹۹) نوشت: «مقامات اطلاعاتی و کارشناسان تسلیحاتی روز دوشنبه گفتند، انفجار و آتش انبوه در یکی از تأسیسات اتمی بسیار حساس رژیم ایران در هفته گذشته احتمالاً یک اقدام خرابکاری بوده و فیلمهای ماهواره‌ای منتشر شده در آخر هفته حفره بزرگی را در یک ساختمان بزرگ صنعتی نشان می‌دهد . این مکانی است که در آنجا تکنسینهای رژیم ایران دستگاههایی را برای غنی‌سازی اورانیوم غنی مونتاژ می‌کنند و مقام‌های رژیم ایران تأیید کردند که خسارت چشمگیری به آن وارد شده است».

واشنگتن پست می‌افزاید: «یک مقام امنیتی خاورمیانه‌ای در مصاحبه‌یی می‌گوید انفجاری عظیم ساختمان را «کاملاً نابود» کرده و سایر تحلیلگران و کارشناسان اتمی نیز گفته‌اند شواهد قویاً حاکی از آن است که در داخل این تأسیسات بمبی منفجر شده و تصاویر منتشره توسط سازمان انرژی اتمی ایران درهایی از جا کنده شده، دیوارهای فروریخته و سقفهای پنلی ناپدید شده را نشان می‌دهد».

در بخش دیگری از گزارش واشنگتن پست آمده است: «رژیم ایران تولید اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را سال گذشته به‌شدت افزایش داده بود. اقدامی که به‌طور چشمگیری زمانبندی تئوریک ساخت تسلیحات اتمی را کوتاه می‌کرد.... یک مقام امنیتی خاورمیانه‌ای گفت این انفجار "یک هشدار بود" که بعد از ماهها پیشرفتهای تهدید کننده رژیم ایران در برنامه اتمی، قصد آن بازدارندگی این رژیم بود».

دیوید آلبرایت کارشناس تسلیحات اتمی و رئیس مؤسسه علوم امنیت بین‌المللی گفت: «بدون شک برای رژیم ایران ماهها بازسازی این تأسیسات زمان می‌برد که معنای آن تأخیر طولانی در نصب سانتریفوژهای پیشرفته و با ظرفیت بسیار بالاست که رژیم ایران در سالهای اخیر ساخته است. این کارخانه مونتاژ نقش گلوگاهی دارد این امر قطعاً رژیم ایران را به تأخیر می‌اندازد» .