728 x 90

واشنگتن پست: آمریکا به عراق اطلاع داد قصد دارد از سفارتش در بغداد خارج شود

سفارت آمریکا در بغداد
سفارت آمریکا در بغداد

واشنگتن پست روز ۶مهر نوشت: «مقامات آمریکایی و غربی روز یکشنبه گفتند که آمریکا به دولت عراق و متفقین دیپلماتیک خود اطلاع داده است که قصد خروج کامل از سفارت وسیعش در بغداد را دارد، مگر این‌که عراق حملات به پرسنل در آنجا که مرتبط با حضور آمریکا در عراق است را مهار سازد».

این مقام گفت: «مایک پمپئو وزیر خارجه شنبه شب این تصمیم را به اطلاع مصطفی کاظمی نخست‌وزیر رساند.

یک فرد دوم که یک مقام غربی در بغداد است گفت که هیأت دیپلماتیک کشورش از این طرح مطلع شده است».

واشنگتن پست در ادامه نوشت: «روشن نیست که آیا کاخ‌سفید تصمیم خود برای بستن این تأسیسات را نهایی کرده است یا نه. دیپلماتی که با وضعیت آشناست گفت: انتظار می‌رود که ریل بستن سفارت ۹۰روز طول بکشد که به دولت ترامپ فرصت باز بینی تصمیم خود را می‌دهد...

مقامات وزارت دفاع گفتند که آمریکا فعلاً قصد دارد به مأموریت ضدشورش در عراق ادامه دهد....

یک مقام ارشد در دفتر کاظمی روز یکشنبه گفت که نخست‌وزیر در حال حاضر مشغول لابی کردن شرکای اروپایی است تا تلاش کند که آمریکا از تصمیم خود برگردد و در این رابطه به“ تبعات منفی ”که اینکار روی ثبات کشورش دارد اشاره کرده است».

خاطرنشان می‌شود روزنامه الخلیج بحرین درباره تهدید آمریکا به بستن سفارتش در بغداد روز ۶مهر نوشت:

نزدیکان برهم صالح رئیس جمهور عراق گفتند که وی یک نشست سری با رهبران فراکسیونهای سیاسی و احزاب شیعی با حضور فالح الفیاض رئیس هیئت حشد الشعبی برگزار کرد. این منابع گفتند که صالح، تهدید جدی آمریکا که از طریق تماس تلفنی داغ با پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دریافت کرده است را منتقل کرده است.

صالح تهدیدات آمریکا را در چهار نکته مشخص کرد که عبارتند از:

اول؛ اگر اهداف آمریکا یا اهداف وابسته به ائتلاف بین المللی مورد حمله مسلحانه قرار گیرند سفارت آمریکا در بغداد بسته خواهد شد.

در اینرابطه صالح به حاضرین گفت، تصمیم به بستن سفارت آماده و در انتظار امضا توسط ترامپ رئیس جمهور آمریکاست و اگر این کار صورت گیرد بلافاصله عراق بعنوان کشوری متخاصم با آمریکا و منافع آن تلقی خواهد شد.

صالح همچنین گفت، در همبستگی با سفارت آمریکا ۱۲ سفارت خارجی دیگر در عراق نیز بسته خواهد شد که باعث انزوای کامل کشور خواهد شد.

دوم؛ تصفیه فیزیکی رهبران شیعی و فرماندهان جناحها با همان شیوه ای که در آن قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس کشته شدند.

سوم؛ انجام حملات هوایی فشرده و دقیق علیه اماکن گروههای مسلح تا زمانی که برای حکومت آمریکا اطمینان حاصل شود که این گروهها از بین رفته و فرماندهان آنها کشته یا فرار کرده اند.

چهارم: خشکاندن اموال ثبت شده به نام سیاستمداران درگیر یا همدست با شبه نظامیان در هدف قرار دادن مواضع دیپلوماتیک و امنیتی ایالات متحده و صدور احکام از سوی دادگستری بین المللی برای پیگیری آنها.