728 x 90

واشنگتن اگزمینر: سازمان بین‌المللی انرژی اتمی خواهان توبیخ شدید رژیم ایران در رابطه با نقض برجام شد

سازمان بین‌المللی انرژی اتمی
سازمان بین‌المللی انرژی اتمی

به گفته رئیس سازمان دیدبان اتمی سازمان ملل، قدرتهای جهانی باید رژیم ایران را به‌دلیل سنگ‌اندازی در برابر بازرسان هسته‌یی سازمان ملل محکوم کنند.
سایت واشنگتن اگزمینر روز ۳۰مهر نوشت: گروسی که هفته گذشته را به دیدار با قانونگذاران و مقامات آمریکایی در مورد نقض توافقات متعدد ایران با آژانس گذراند، در انظار عمومی از او پرسیده شد که آیا اکنون معتقد است که «توبیخ رسمی[یک ایده خوب] است» که پاسخی مثبت، گرچه (موجز)، داد و گفت: «بله».

حمایت گروسی از این توبیخ رسمی ایران، به‌دنبال ماهها هشدارهای منظم به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یک نهاد ۳۵نفری که به تعیین سیاست برای سازمان هسته‌یی کمک می‌کند، مبنی بر این بوده که ایران در متابعت از موافقتنامه‌های رسمی و غیررسمی متعدد با بازرسان شکست‌خورده است.
مقامات ایران برای سال‌ها از پاسخ دادن به سؤالات مربوط به مفقود شدن مواد هسته‌یی در ۳سایتی که هرگز انجام تحقیقات هسته‌یی در آنها را تأیید نکرده‌، خودداری کرده‌اند.
رژیم ایران طی ۴ماه گذشته از شرکت در هفتمین دور «مذاکرات غیرمستقیم» با ایالات متحده بر سر سرنوشت توافق هسته‌یی خودداری کرده است، که باعث شد بلینکن هشدار دهد که عدم بازگشت به وین می‌تواند به‌زودی ایالات متحده را مجبور به بررسی کند و جایگزین‌هایی برای محدود کردن جاه‌طلبیهای هسته‌یی ایران بیابد.
به تعویق افتادن این مذاکرات به‌طور گسترده به انتصاب یک افراطی به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید ایران در تابستان امسال نسبت داده شده است، اما گروسی با تأکید بر این‌که ایران ماهها وضعیت خود را سخت کرده است (سایت واشنگتن اگزمینر ۳۰مهر).

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات