728 x 90

هفتادوسومین روز حمله روسیه به اوکراین - مقاومت در ماریوپل زنده است

شلیک تانکهای روسی به ساختمانهای ماریوپل
شلیک تانکهای روسی به ساختمانهای ماریوپل

کشتی جنگی روسی آدمیرال ماکاروف پس از اصابت موشک اوکراینی آتش گرفت

ایندیپندنت - بنا‌به گزارشها، کشتی در نزدیکی جزیره مار در حال حرکت بود که مورد اصابت قرار گرفت. به گفته مقامات اوکراینی، کشتی جنگی دریاسالار ماکاروف روسیه مورد اصابت موشکهای اوکراینی قرار گرفته و آتش گرفته است.

این ناوچه مشهور جدیدترین شکست دریایی برای روسیه در یک کمپین پر دردسر پس از گزارشهایی مبنی بر کمک اطلاعاتی آمریکا به اوکراین در یافتن و غرق کردن کشتی جنگی روسیه مسکوا که در هفته‌ها پیش صورت گرفت، است.

 

آخرین تحولات اوکراین

خبرگزاری فرانسه - شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه به اتفاق آراء اولین اعلامیه خود را در مورد اوکراین از زمان حمله روسیه در ماه فوریه به تصویب رساند و از تلاشهای آنتونیو گوترز، دبیرکل برای یافتن "راه‌حل مسالمت‌آمیز" برای جنگ حمایت کرد.
این اعلامیه، که توسط نروژ و مکزیک تهیه شده و توسط خبرگزاری فرانسه به‌دست آمده از تلاش میانجیگری توسط گوترز حمایت نکرد

رویترز - زلنسکی: پوتین نمی‌تواند با تهدید اتمی از مجازات فرار کند

زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید روسیه فکر می‌کند که می‌تواند از تعقیب جنایات جنگی به‌دلیل تهدید هسته‌یی فرار کند.

رویترز - زلنسکی: تمایلی در روسیه برای خاتمه جنگ نمی‌بینیم. زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید ما تمایلی در طرف روسیه برای پایان دادن به جنگ نمی‌ببینیم.

رویترز - اطلاعات نظامی انگلستان- حداقل یک T-90M، پیشرفته‌ترین تانک روسیه، در نبرد منهدم شده است.

- ​ارتش اوکراین موفق شد پس از نبردهای سنگین، ۵روستا در نزدیکی خارکیف را از نیروهای روسی پس بگیرد. کارشناسان نظامی می‌گویند اهمیت بازپس گیری این مناطق این است که با عقب رانده شدن نیروهای روسی و دور شدن آنها از خارکیف، روسیه امکان کمتری برای گلوله‌باران خارکیف، دومین شهر اوکراین خواهد داشت.

 

نجات ۵۰غیرنظامی دیگر از آزووفستال

به گفته مقامات اوکراین ۵۰غیرنظامی دیگر از کارخانه آزووفستال ماریوپل خارج شدند. کی‌یف می‌گوید این افراد، زن، کودک و افراد مسن بوده‌اند. مقامات اوکراین هم‌چنین می‌گویند که عملیات تخلیه غیرنظامیان روز شنبه نیز ادامه خواهد یافت.

عملیات تخلیه غیرنظامیان تحت نظارت سازمان ملل متحد و سازمان صلیب‌سرخ جهانی انجام می‌شود و تاکنون ۵۰۰نفر موفق به خروج از کارخانه شده‌اند. با این وجود مقامات اوکراین می‌گویند که تعداد زیادی غیرنظامی و مجروح هم‌چنان در کارخانه گیر افتاده‌اند.

 

نمایی از کارخانه آزووفستال

نمایی از کارخانه آزووفستال

 

مقاومت در کارخانه فولاد آزووستال

یورونیوز درباره این کارخانه دیرپا می‌نویسد: مجتمع آزووفستال برای اولین بار در سال۱۹۳۳ به بهره‌برداری رسید و یکی از بزرگترین کارخانه‌های فولاد اروپا به‌شمار می‌رود. علت تأسیس این کارخانه تلاش اتحاد جماهیر شوروی برای سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع راه‌آهن و کشتی‌سازی بود. در پی تصمیم به احداث، مجموعه عظیمی از انبارها، خطوط راه‌آهن داخلی و کوره‌های صنعتی در مساحتی نزدیک به ۱۱ کیلومتر مربع در امتداد ساحل ماریوپل و در عرض رودخانه مرکزی شهر طراحی و ساخته شدند.

کار این کارخانه در جریان جنگ جهانی دوم و در سال۱۹۴۱ زمانی که آلمان نازی ماریوپل را اشغال کرد متوقف شد. با این حال در سپتامبر ۱۹۴۳ پس از بازپس‌گیری شهر توسط نیروهای شوروی، این کارخانه نیز بازسازی شد و مجدداً شروع به کار کرد. این کارخانه در دهه۱۹۹۰ پس از فروپاشی شوروی و استقلال اوکراین به شرکت خصوصی تبدیل شد.

بنا بر اسناد شرکت صاحب کارخانه، این مجتمع فولادسازی قبل از تهاجم روسیه بیش از ۱۰هزار نفر را در استخدام داشت و یک آمار متعلق به سال۲۰۰۵ میزان تولید آن را سالانه حدود ۵میلیون تن فولاد اعلام کرده بود.

آزوف استال دارای هزارتویی ۲۴ کیلومتری از تونل‌ها و معابر زیرزمینی است که به مدافعان اوکراینی آن اجازه می‌دهد آزادانه برای دفع حملات روسیه جابه‌جا شوند. اوله ژدانوف، کارشناس نظامی اوکراین، در این باره می‌گوید: «این مجتمع منطقه وسیعی را در بر می‌گیرد و اوکراینی‌ها می‌توانند از طریق تونل‌های زیرزمینی به‌سرعت مکان خود را تغییر دهند».

قدمت شبکه عظیم پناهگاهها و تونل‌ها که در زیر این مکان وجود دارد به دوران شوروی باز می‌گردد. مقامات وقت دولت محلی اوکراین در آن زمان این مجتمع فولاد را که نقشی کلیدی در اقتصاد اتحاد جماهیر شوروی داشت به پناهگاههای اتمی مجهز کردند.

جاستین کرامپ، کارشناس نظامی و امنیتی در بریتانیا، می‌گوید: «[کارخانه فولاد] پناهگاههای هسته‌یی و تونل‌های متعدد دارد و در واقع برای جان به در بردن از یک جنگ اتمی ساخته شده است».

با این حال علاوه بر این دالانها، عامل دیگری نیز بر دوام آوردن سربازان اوکراینی مؤثر بوده است. قبل از آغاز جنگ مقامات اوکراینی با ایجاد انبارهای آب و غذا در آزوف استال خود را برای حمله روسیه آماده کرده بودند. این علاوه بر تقویت و مستحکم‌سازیهای سالیان قبلی بوده است.

مجتمع آزوف استال از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال۲۰۱۴، هنگامی که جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه تلاش کردند ماریوپل را تصرف کنند، برای چنین وضعیتی آماده شده بود.

اوله ژدانوف، کارشناس نظامی در مسائل اوکراین، اضافه می‌کند: «تصرف آزووفستال بسیار سخت است و روس‌ها در خطر از دست دادن بسیاری از نیروها، منابع و مهمتر از همه زمان خود در آنجا هستند. این شهری در دل یک شهر است و جنگ در آنجا ممکن است ماهها طول بکشد. در واقع تا زمانی که ماریوپل پابرجاست، روس‌ها نمی‌توانند ۱۰ تا ۱۲ واحد نخبه خود را در مناطق دیگر در شرق اوکراین مستقر کنند».

بر اساس برآورد اولیه مسکو چندین هزار سرباز اوکراینی در این محل حضور دارند. تخمین زده می‌شود حدود ۲۵۰۰نفر نظامی شامل تفنگداران نیروی دریایی ارتش اوکراین، جنگجویان گردان آزوف و حدود ۵۰۰ داوطلب خارجی در آن پناه گرفته باشند. این در شرایطی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، گفته است حدود هزار غیرنظامی نیز در این مجتمع گرفتار شده‌اند.

در صورت تصرف کارخانه فولاد به دست روسیه و سقوط ماریوپل، اوکراین نه تنها از یک بندر و منبع مهم تجاری محروم خواهد شد، بلکه یک کریدور زمینی یک‌سره تحت کنترل مسکو به‌وجود خواهد آمد که از کریمه تا دونباس کشیده امتداد خواهد داشت.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/16b10b83-979c-4b9d-bee5-fe06d1335721"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات