728 x 90

آوریل۲۰۲۰

هشدار کمیته پارلمانی برای ایران دموکراتیک در فرانسه-رژیم ایران ابعاد واقعی بحران کرونا را پنهان می‌کند

نامه کمیته پارلمانی برای ایران دموکراتیک در فرانسه به آنتونیو گوترز دبیرکل ملل ‌متحد
نامه کمیته پارلمانی برای ایران دموکراتیک در فرانسه به آنتونیو گوترز دبیرکل ملل ‌متحد

 

کمیته پارلمانی برای ایران دموکراتیک در فرانسه-رژیم ایران ابعاد واقعی بحران کرونا را پنهان می‌کند.

  • میشل دووکولور- رئیس کمیته پارلمانی برای ایران دموکراتیک – از گروه جنبش دمکرات
  • فیلیپ گوسلن – نایب‌رئیس – از گروه جمهوریخواهان
  • آندره شاسین – نایب‌رئیس – از گروه چپ دموکرات و جمهوریخواه
  • یانیک فاونک – نایب‌رئیس – از گروه آزادیها و سرزمینها
  • هروه سولینیاک – نایب‌رئیس – از گروه سوسیالیست

 

پارلمانترهای فرانسوی در نامه‌یی به آنتونیو گوترز دبیرکل ملل ‌متحد نسبت به پیامدهای فاجعه‌بار پنهان‌کاری مجرمانه رژیم آخوندی در مورد شیوع کرونا به‌ویژه نتایج آن بر سرنوشت زندانیان سیاسی ایران هشدار دادند.

در این نامه آمده است: «در حالی‌که تمام دنیا با یک بحران بهداشتی بی‌سابقه ناشی از اپیدمی کرونا مواجه است، وضعیت در ایران به‌دلیل عدم شفافیت رژیم حاکم در مورد ابعاد این اپیدمی در کشور، دارای یک ویژگی خاص است.

در ایران رژیم سعی می‌کند ابعاد واقعی این بحران را پنهان کند و از نیروهای امنیتی برای جلوگیری از انتشار این واقعیت برای عموم استفاده می‌نماید».

 

در نامه پارلمانترهای فرانسوی با استناد به افشاگریهای شورای ملی مقاومت ایران که از سوی شبکه داخلی مجاهدین گردآوری شده است، غیرواقعی بودن آمار رسمی رژیم آخوندی در مورد ابعاد تکان‌دهنده قربانیان مورد تأکید قرار گرفته و آمده است:

«در چنین شرایطی، سرنوشت زندانیان سیاسی، بالاخص آنهایی که در قیام آبان ۹۸ دستگیر شده‌اند، بسیار نگران‌کننده است. در پی اجلاس اخیر شورای حقوق‌بشر ملل ‌متحد در ژنو در ۲۷اسفند ۹۸، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در ایران به دولت متذکر شده بود که به‌طور موقت کلیه زندانیان سیاسی را آزاد کند تا آنها از شرایط خطیری که در حبس در اثر بحران بهداشتی ناشی از کرونا به‌وجود آمده است، مصون نگاه داشته شوند. از آنجا که این فراخوان بی‌جواب ماند، از آنموقع حداقل ده زندان در سراسر ایران، شاهد شورشهای بوده‌اند که با خشونت سرکوب شده و کشته‌ها و مجروحانی به‌جای گذاشته‌اند».

 

در ادامه نامه پارلمانترهای فرانسوی به دبیرکل ملل ‌متحد آمده است:‌ «رژیم ایران مسئولیت این وضعیت ناهنجار سلامتی را ناشی از تحریم‌های تجاری می‌داند، در حالی‌که کاملاً‌ روشن است که مسئول اصلی خود اوست. در واقع، مقامات به‌مدت حداقل سه هفته انتشار ویروس کرونا در ایران را پنهان نگه‌داشتند تا بتوانند تظاهرات سالگرد ۲۲بهمن، و انتخابات مجلس رژیم در ۲اسفند را برگزار کنند. به‌رغم هشدارهای مکرر، کمپانی ماهان ایر، متعلق به سپاه پاسداران به پروازهایش در خطوط هوایی به سمت چین ادامه داد. عدم واکنش مناسب دولت تهران و این امر که شهر قم، به‌عنوان مرکز شیوع ویروس کرونا در قرنطینه قرار نگرفت، باعث انتشار کرونا در حداقل ۱۶کشور دیگر گردید. خودداری حاکمیت در پذیرفتن سازمانهای غیردولتی (به‌طور خاص پزشکان بدون مرز) در خاک خود نیز بیانگر این است که رژیم در افشای ابعاد فاجعه بهداشتی که کشور با آن مواجه شده، دچار مشکل است. این امر ناشی از این است که امکانات بودجه کشور در دهه‌های گذشته صرف جنگ‌افروزی و تروریزم شده و بهای آن از نیازهای مردم پرداخت شده است».

 

پارلمانترهای فرانسوی خطاب به دبیرکل ملل ‌متحد بر مداخله دبیرکل و کمیسر عالی ملل ‌متحد برای حقوق‌بشر برای آزادی زندانیان ایران به‌ویژه کلیه زندانیان سیاسی تأکید کرده و می‌افزایند: از سوی دیگر، ایرانیان قویاً‌ به کمکهای پزشکی بین‌المللی نیاز دارند تا بتوانند با این بحران بهداشتی مقابله کنند، ولی از نظر ما ضرورت دارد که سازمان ملل مکانیزمی ایجاد نماید که اطمینان حاصل کند به‌طوری‌که بیمارستانها و پرسنل درمانی بتوانند به‌طور مستقیم از این برخوردار شوند.