728 x 90

هشدار کارشناسان سازمان ملل در مورد سرکوب قیام‌آفرینان

هشدار کارشناسان سازمان ملل
هشدار کارشناسان سازمان ملل

کمیسر عالی حقوق‌بشر در ژنو روز جمعه اول آذر اعلام کرد: در حالی که اعتراضات در سراسر کشور طی هفته گذشته گسترش یافته است، کارشناسان حقوق‌بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق‌بشر در ایران به‌شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.


- کارشناسان سازمان ملل گفتند: «ما در مورد گزارشات کشتارها و مجروحان به‌شدت نگرانیم و این‌که مقامات رژیم ایران ممکن است از نیروی بیش از حد علیه کسانی که در اعتراضات شرکت کرده‌اند، استفاده کرده باشند.»


کارشناسان حقوق‌بشر افزودند:‌ «ما به مقامات خاطرنشان می‌کنیم که تحت میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، نیروی کشنده تنها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حفاظت از زندگی به‌شدت اجتناب‌ناپذیر است.»

 

سرکوب وحشیانه قیام کنندگان
- لازم به به یادآوری است که در قیام مردم ایران دست کم ۲۵۱تن شهید، ۳۷۰۰تن مجروح و ۷۰۰۰تن دستگیر شدند. این آمار در شرایط قطع اینترنت و سانسور رسانه‌های عمومی توسط مقاومت ایران گردآوری شده است.
- رژیم آخوندی از روز دوم اعتراضها، در وحشت از رسیدن اخبار و فیلمهای قیام اتصال اینترنتی سراسر ایران را قطع کرد. این میزان از قطعی اینترنت تاکنون در ایران سابقه نداشته است.
- بر اساس برآورد شرکت نکس بلاکز هزینه هر روز قطعی اینترنت در ایران معادل ۳۷۵میلیون دلار است. رژیم آخوند تاکنون به‌رغم وعده‌های مقاماتش از وصل کردن اینترنت موبایل و خانگی امتناع کرده است.