728 x 90

هشدار عضو ستاد مبارزه با کرونا: تلفات کرونا می‌تواند تا روزی ۵۰۰نفر هم برسد

کرونا اوج می گیرد
کرونا اوج می گیرد

مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا روز شنبه ۵مهر گفت: اوایل شهریورماه با تعطیلات تاسوعا و عاشورا، سیل میلیونی ایرانیها روانه جاده‌ها شدند، از آن طرف عده‌یی هم برای حضور در دسته‌های عزاداری اصرار داشتند در حالی که چند روز بعد نیز بازگشایی مدارس رقم خورد، همه اینها باعث شده تا بیماری کووید۱۹ دوباره اوج بگیرد به‌طوری که روز گذشته ۲۰۷مورد مرگ ناشی از ابتلا به این ویروس به ثبت رسیده و هم‌چنان تعداد مبتلایان و مرگ ومیر، رو به تزاید است.

وی افزود: در حال حاضر در وضعیت سختی از حیث تعداد مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کووید۱۹ به سر می‌بریم و البته هفته‌های سختی را هم در پیش رو خواهیم داشت.

مردانی بدون اشاره صریح به این‌که بازگشایی مدارس و برگزاری مراسم عزاداری خواسته روحانی و سران حکومتی بوده است اضافه کرد، ساده‌انگاری ستاد مبارزه با کرونا، دولت و مردم و همزمان عدم رعایت مسایل بهداشتی، وقوع سفرهای غیرضروری همگی موجب شد تا کشور گرفتار طغیان مجدد بیماری در اوایل تیر شود از همین رو ۱۵ تیرماه استفاده از ماسک اجباری شد که البته نتایج خوبی را هم به‌دنبال داشت.

وی گفت: این برنامه بستن همه مراکز در تعطیلات نوروز و بعد از آن بود که نتیجه آن کاهش آمار تعداد مبتلایان بود به اندازه‌ای که حتی بخشی از مراکز کرونا تعطیل شدند.

مردانی با اشاره به این‌که قرنطینه کردن نیاز به سیستمی از سوی دولت دارد، افزود: در صورت تعطیلی بسیاری از فعالیتها باید منتظر افزایش آسیبهای اجتماعی مانند بزهکاری، خشونت خانگی، توقف آموزش هم بود؛ بنابراین باید سیستمی تعریف شود تا زندگی مسالمت‌آمیزی همراه با وجود این بیماری در جامعه شکل بگیرد.

وی در ادامه گفت: امور زندگی باید طوری ادامه یابد که آسیبی از این بیماری به ما وارد نشود، همزمان چرخ اقتصاد مملکت هم بچرخد، آموزش به‌طور کامل تعطیل نشود و مردم نیز محتاج نیاز های اولیه‌شان نباشند.

مردانی برخلاف گفته روحانی که مدعی است وضع ما بهتر از سایر کشورهاست از کشورهای دیگر را مثال زد و اضافه کرد: به‌عنوان مثال پرداخت حقوق به میزان ماهانه دو هزار دلار در کانادا باعث شده حتی مردم از این وضعیت چندان هم ناراحت نباشند چرا که بدون هیچ فعالیتی هزینه‌های زندگی‌شان از سوی دولت پرداخت می‌شود، اما کشور ما به‌دلیل اعمال تحریم‌ها استطاعت پرداخت حتی اندک پول به مشاغلی که به‌خاطر این بیماری تعطیل می‌شوند، ندارد.

وی افزود: نمی‌توان به‌راحتی درباره این اوضاع قضاوت کرد. در آلمان بسیاری از مؤسسه‌ها در مقطعی باز شدند، اما نتیجه آن افزایش تعداد مبتلایان بود بنابراین دولت بلافاصله مراکز را تعطیل کرد یا در سنگاپور مدارس باز شدند، اما دوباره آنها را بستند.

مردانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که در این وضعیت نباید مردم را مقصر جلوه داد، گفت: در هنگام بروز مشکل همیشه دیواری کوتاه‌تر از مردم نبوده است در حالی که اکثر ایرانیها همکاری خوبی را با دولت و جامعه خود دارند؛ وقتی می‌گوییم ۲میلیون نفر برای سفر به شمال رفته‌اند باید طرف دیگر ماجرا هم در نظر گرفته شود چرا که ۸۱میلیون نفر هم حرف مسئولان را لبیک گفته‌اند و سفر نرفته‌اند بنابراین باید قسمت پر لیوان را هم دید.

وی هم‌چنین افزود: با ادامه این روند آمار مرگ ومیر ناشی از بیماری کووید۱۹ افزایش خواهد یافت. در حال حاضر آمار فوتی‌ها، روزانه ۲۰۰ و چند نفر است که می‌تواند به ۴۰۰ و ۵۰۰نفر هم برسد. عمده بخش‌هایی که بیمار کرونایی پذیرش می‌کنند با افزایش موارد بستری و اشغال تختهای آی.سی.یو مواجه هستند.

او در پاسخ به این سؤال که در صورت نبود تخت خالی در بیمارستانها و پذیرش نشدن بیماران چه اتفاقی خواهد افتاد، افزود: بیماران می‌میرند؛ فرد بیمار وقتی تحت معالجه پزشک نباشد جان خود را از دست می‌دهد البته ممکن است فوت هم نکند.

مردانی درباره این‌که آیا الآن تختهای بیمارستانها پر شده‌اند یا خیر برخلاف گفته روحانی که مدعی بود تختهای بیمارستانها خالی است، تصریح کرد: مراکز خدمات دهنده به بیماران کرونایی در حال حاضر تخت خالی ندارند. من در همه بیمارستانها که نیستم تا بدانم، اما عمده بیمارستانهای پذیرش کننده این بیماران از کمبود تخت شکایت دارند.