728 x 90

هشدار رافائل گروسی در مورد شروع غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم توسط رژیم ایران

رافائل گروسی  رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد شروع غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم در فردو توسط رژیم آخوندی هشدار داد.

رویترز روز ۲۲دی نوشت: «گروسی گفت رژیم ایران در غنی‌سازی ۲۰ درصدی می‌تواند هرماه در مرکز فردو به ۱۰ کیلو گرم اورانیوم غنی شده برسد. روشن است که فرصت زیادی نداریم. فرصت ما فقط چند هفته است و باید درک روشنی از چگونگی توافق مجدد مفاد برجام (توافق هسته‌ای) وجود داشته باشد».

رویترز افزود: «شروع غنی‌سازی ۲۰درصد نقض شدیدتر توافق هسته‌یی با قدرتهای جهانی است».

«بهروز کمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی آخوندها روز ۱۵دی در یک باجگیری آشکار تهدید کرد که رژیم به غنی‌سازی ۹۰درصدی هم خواهد پرداخت و آشکارا نشان داد که هدف اصلی برنامه اتمی رژیم تولید بمب اتمی است. وی گفت: «ما به‌راحتی می‌توانیم هر درصدی غنی‌سازی انجام بدهیم حتی بالای ۴۰درصد، ۶۰درصد و ۹۰درصد را به‌راحتی تولید کنیم... کما این‌که در مصوبه مجلس نیز هست که اگر مواردی نیاز به غنای بالای ۲۰درصد باشد سازمان آن را محقق کند و سازمان انرژی اتمی در این خصوص بررسی‌های خود را انجام می‌دهد».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۵دی ۱۳۹۹ نیز با صدور بیانیه‌یی به کشورهای عضو اطلاع داد: «ایران از امروز تزریق اورانیوم-۲۳۵، که تا سقف ۴.۱درصد غنی شده است، به شش آبشار سانتریفوژ در تأسیسات غنی‌سازی سوخت فردو را آغاز کرد تا غنی‌سازی را تا سقف ۲۰درصد افزایش دهد».

روز ۱۵دی دژخیم علی ربیعی سخنگوی روحانی از آغاز غنی‌سازی ۲۰درصد در سایت فردو به‌دستور روحانی خبر داد و گفت: «از ساعاتی پیش فرآیند تزریق گاز شروع شد و تا ساعاتی دیگر اولین محصول اورانیوم غنی شده uf۶ به دست خواهد آمد» (خبرگزاری مهر، ۱۵دی ۱۳۹۹).

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم به تلویزیون رژیم گفت: «روحانی دستور داده است که نیازهای مالی پروژه غنی‌سازی ۲۰درصدی را تأمین کنند». (ایرنا، ۱۷دی ۱۳۹۹).