728 x 90

هشدار خطر چهار رقمی شدن جان‌باختگان روزانه بر اثر کرونا در ایران

کرونا در ایران
کرونا در ایران

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی موسوم به بهشتی گفته است: روش و اقداماتی که انجام می‌دهیم، اصلاً درست نیست. در این شرایط ممکن است مرگ‌هایمان چهار رقمی هم بشود.

وی افزود: چیزی که اکنون با مرگ ۷۰۹ تایی می‌بینیم، مربوط به دو هفته قبل است. با توجه به این شرایط هم‌چنان در هفته‌های آینده باید انتظار مرگ‌های اینچنینی و حتی بالاتر را داشته باشیم.

به گزارش سایت حکومتی جماران، دکتر علیرضا ناجی درباره روند فعلی بیماری کووید۱۹ با غلبه سویه دلتا در کشور، گفت: اولاً باید توجه کرد که هنوز در برخی شهرها به قله پیک پنجم نرسیده‌ایم. درباره شهرهایی که اقدامات درست انجام شد، پیک کنترل شد. اما در بسیاری از شهرها هنوز این روند نزولی وجود ندارد. به‌عنوان مثال در استان خراسان و مشهد می‌بینیم که هنوز به پیک قله نرسیدیم.

بحران؛ نتیجه دست روی دست گذاشتن در مقابل کرونا

وی افزود: این‌که دست روی دست بگذاریم و نظاره‌گر باشیم تا بیماری سیر طبیعی خودش را طی کند، تأسف‌بار است، بلکه باید اقدامات لازم را انجام دهیم. در حال حاضر احتیاج داریم، به جز این‌که شهرها را واقعاً لاک‌داون کرده و سکون ایجاد کنیم، به انجام تست‌های بسیار زیاد روی آورده و به‌صورت مناسب به بیماران رسیدگی کنیم. حال این رسیدگی می‌تواند درمان سرپایی، قرنطینه کردن و ایزولاسیون و... باشد و در کنار آن واکسیناسیون را هم افزایش دهیم. این قوانین باید به درستی انجام شود.

کشورهای موفق در کنترل کووید چه کرده‌اند؟

ناجی تأکید کرد: این اقدامات در شرایط بحرانی فعلی باید انجام شود. نکته مهم‌تر این است که ما باید از وقوع بحران جلوگیری کنیم که همان اقداماتی است که کشورهای موفق در کنترل کووید مانند چین و استرالیا انجام می‌دهند. به‌عنوان مثال شاهدیم که با شناسایی یک مورد بیماری در ملبورن، فوراً شهر ملبورن قرنطینه می‌شود و شروع به تست‌های وسیع می‌کنند یا در چین چند مورد بیماری در ووهان دیده می‌شود، فوراً کل استان قرنطینه و تست به‌صورت میلیونی انجام می‌شود. این کشورها دست روی دست نمی‌گذارند و نظاره نمی‌کنند تا یک بحران ایجاد شود، شهرها پشت سر هم قرمز شوند، تعداد بیماران افزایش یابد و بحران ایجاد شود و فشار بسیار زیاد به کادر درمان وارد شود. در شرایط بحران مطمئناً کاستی‌های زیادی ایجاد می‌شود.

تاخت و تاز کرونا

وی با بیان این‌که هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که تسهیلات نامنتهی برای خدمت‌رسانی در سیستم درمانی به مردم داشته باشد، ادامه داد: بنابراین باید از وقوع بحران جلوگیری شود. به‌عنوان مثال ما می‌دانستیم که واریانت آلفا از کشور همسایه به خوزستان آمده، اما عکس‌العملی نشان ندادیم. پشت سر آن حتی مسافرت‌های عید را انجام دادیم و این بلا سر کشور آمد. بعد هم در خیز پنجم واریانت دلتا و بتا از جنوب کشور، وارد شد و نگاه کردیم، نگاه کردیم و نگاه کردیم تا تمام استانهایمان یکی یکی قرمز شدند، ویروس در سراسر کشور پخش شد و حالا در یک بحرانی افتادیم که می‌خواهیم چاره کنیم.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/95be0769-5978-4325-a6d6-a7b1af2d6914"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات