728 x 90

هشدار تروئیکای اروپایی به تحریکات بیشتر رژیم ایران در زمینه هسته ای

تروئیکای اروپایی
تروئیکای اروپایی

انگلستان، آلمان، و فرانسه از ادامه نقض تعهدات هسته‌یی رژیم ایران در برجام و تحریکات بیشتر این رژیم در زمینه هسته‌یی ابراز نگرانی عمیق کردند. و آنها تاکید کردند که رژیم ایران باید به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.و همچنین در بیانیه آمده است که در نگرانی آژانس به خاطر خودداری رژیم ایران از دادن اطلاعات تجهیزات هسته‌یی اعلام نشده شریک هستیم.
سه کشور اروپایی روز چهارشنبه ۲۴ شهریوردر بیانیه‌ای مشترکی که متن آن توسط انگلستان انتشاریافت گفتند، از زمان آخرین نشست شورای حکام در ماه ژوئن، رژیم ایران به فعالیت‌های فاقد مجوز در زمینه اورانیوم فلزی ادامه داده و برای نخستین باراورانیوم فلزی با غنای ۲۰درصد تولید کرده است.
در این بیانیه با اشاره به کاربرد تسلیحاتی دانش مربوط به تولید اورانیوم فلزی می‌افزاید، رژیم ایران هیچ دلیل غیرنظامی برای چنین فعالیتی ندارد و باید تولید آن را فوراً متوقف کند. ادامه توسعه سانتریفوژهای قدرتمند و پیشرفته قابلیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران را به‌طور دائم بهبود می‌بخشد.
این گام‌ها خطری فوری برای اشاعه تسلیحات است و پیامدهای برگشت‌ناپذیر در زمینه توانایی هسته‌یی ایران دارد.
سه کشور از رژیم ایران خواستند، فعالیت‌های مربوط به نصب بیشتر سانتریفوژ های پیشرفته‌تر از جمله در تأسیسات زیر زمینی فردو را متوقف کند. آنها می‌گویند افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده ایران در سطح ۲۰درصد و ۶۰درصد زمان لازم برای تولید مواد مورد نیاز در ساخت سلاح هسته‌یی را کاهش داده است.

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات