728 x 90

نیکی هیلی: نقش رژیم ایران در حملات مرگبار اسد نادیده گرفته نخواهد شد

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در جلسه روز سه ‌شنبه نسبت به ‌وقوع یک فاجعه انسانی در ادلب هشدار دادند. در این جلسه نمایندگان فرانسه، هلند، کویت و ترکیه خواهان توقف حمله نظامی به ادلب شدند.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل ‌متحد گفت: ما امروز هیچ نشانه ‌ای از علاقه مندی روسیه، رژیم ایران و اسد به یک راه ‌حل سیاسی ندیده ‌ایم. همه چیزهایی که دیده ‌ایم، عملیات خونریزانه نظامی آنها برای تصرف ادلب است.

روسیه، رژیم ایران و اسد در حال تخریب ادلب هستند. او تأکید کرد: ‌ نقش رژیم ایران در حملات مرگبار اسد نادیده گرفته نخواهد شد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل ‌متحد افزود: این جلسه به ‌منظور بحث در مورد مذاکرات آستانه برای راه ‌حل مسالمت ‌آمیز در سوریه فراخوانده شد. ما از این فرصت برای بحث در مورد چشم ‌انداز راه ‌حل دیپلماتیک در سوریه استقبال می ‌کنیم اما بیایید وقت را با اطلاعات غلط، انحراف و دروغها تلف نکنیم چرا که رژیم اسد و شرکای روسی و ایرانی آنها دائماً برای تحریف این گفتگوها استفاده می ‌کنند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل ‌متحد ادامه داد: به ‌گفته سازمان ملل متحد، بیش از ۳۰هزار نفر در اثر حملات هوایی در ادلب بی ‌خانمان شده ‌اند.

هیلی که بیانیه خود را از نوشته ‌ای می ‌خواند که پیش از ارائه گزارش روسیه تهیه شده بود، اضافه کرد: ترکیه هفته گذشته در دیدار با روسیه و ایران این درس را آموخت. ترکیه می ‌خواست آنها با آتش ‌بس در ادلب موافقت کنند اما روسیه و ایران درخواست ترکیه را رد کردند و رژیم اسد حملات وحشیانه خود را ادامه داد.

 

نقض سیستماتیک آتش ‌بس در مناطق امن در سوریه

نیکی هیلی تأکید کرد: ایالات متحده مدت ها است که از روسیه و ایران می ‌شنود که آنها از غیرنظامیان ادلب در برابر خشونت بیشتر حفاظت می ‌کنند. مهم نیست که چه نوع سلاح یا روش ‌هایی استفاده می ‌کنند اما ایالات متحده به ‌شدت از هر گونه افزایش خشونت در ادلب مخالف است و هر عضو شورای امنیت باید همین احساس را داشته باشد.

نماینده آمریکا گفت روسیه غوطه شرقی را در تصرف خود درآورده و حاضر نیست به دولت قانونی سوریه تحویل دهد. وقت آن رسیده که روسیه تلف کردن وقت ما را در زمانی که به صلح در سوریه می ‌رسیم متوقف کند. روسیه و ایران هر فرصتی را برای نشان ‌دادن اعتبار خود به ‌عنوان بازیگران سازنده در سوریه داشته ‌اند اما با این فرصتها چه کار کرده ‌اند؟ آنها به ‌اصطلاح مناطق امن در سراسر سوریه را به ‌صورت سیستماتیک و بی ‌رحمانه نقض کردند.

در ماه فوریه، منطقه امن غوطه شرقی را نقض کردند. سپس در ماه ژوئیه، روسیه بی ‌شرمانه توافق پوتین و پرزیدنت ترامپ را برای حمایت از آتش ‌بس در جنوب غربی سوریه زیر پا گذاشت. در حال حاضر، در ادلب، روسیه و ایران آخرین منطقه به ‌اصطلاح امن باقی مانده را نابود کرده ‌اند.

وی تأکید کرد: روسیه، ایران و اسد در حال تخریب ادلب هستند و از ما می ‌خواهند که آن را صلح نامگذاری کنیم. ما زمانی اعتماد می ‌کنیم که اسد به ‌دنبال راه ‌حل سیاسی ست که خشونت و جنگ متوقف شود، نه این ‌که صرفاً تعهدات تو خالی بیان شوند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل ‌متحد اضافه کرد: زمانی که ببینیم راه ‌حل ژنو بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴به سمت تغییر سیاسی برود تمامی نفوذ نظامی ایران در سوریه پایان می ‌یابد.

 

اجازه نمی ‌دهیم رژیم ایران مردم سوریه را غارت کند

نیکی هیلی تأکید کرد: ما اجازه نخواهیم داد که رژیم ایران در پشت نمای فرآیند آستانه آینده مردم سوریه را غارت کند. نقش ایران در حملات مرگبار اسد نادیده گرفته نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: یک بار دیگر به رژیم بشار اسد و هر کس دیگری که به فکر استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه است می ‌گویم که آمریکا یک بار نشان داد که به استفاده از سلاح شیمیایی پاسخ می ‌دهد. ما پای این اخطار هستیم.

نماینده آمریکا یادآور شد: روسیه می ‌تواند بحران ادلب را تمام کند، کشتار را پایان دهد و به فرآیند ژنو کمک کند اما اگر روسیه، ایران و اسد راهی که می ‌روند را ادامه دهند، عواقب فجیعی در انتظار است.

 

خانم هیلی تأکید کرد: دنیا آنها را مسئول خواهد دانست و هیچ تعداد جلسه در شورای امنیت آن را تغییر نمی ‌دهد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات