728 x 90

نیکی هیلی: شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران را تصویب کند

نیکی هیلی نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد - عکس از آرشیو
نیکی هیلی نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد - عکس از آرشیو

نیکی هیلی نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل ‌متحد جمعه ۲۶ اردیبهشت خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم آخوندی شد.

وی طی پیامی گفت: بر اساس توافق اتمی سال ۲۰۱۵ با رژیم ایران، ۱۳سال تحریم تسلیحاتی علیه رژیم ایران در ماه اکتبر(مهر) به پایان می‌رسد. شورای امنیت ملل ‌متحد باید قطعنامهٔ تمدید تحریم تسلیحاتی علیه اصلی‌ترین حامی تروریسم در جهان را تصویب کند.

روز جمعه ۲۶اردیبهشت همچنین برایان هوک هماهنگ‌کننده اقدام علیه رژیم آخوندی در وزارت‌خارجه آمریکا گفت: اگر تحریم‌های تسلیحاتی رژیم ایران بعد از اکتبر ۲۰۲۰ تمدید نشود، آمریکا برای بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه رژیم ایران اقدام خواهد کرد.

به گزارش رویترز پنجشنبه ۲۵اردیبهشت، برایان هوک طی یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که واشنگتن «در هر صورت»، تضمین می‌کند که تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر جای خود باقی بماند.

او در ادامه نوشت که ایالات متحده پیش‌نویس یک قطعنامه‌ شورای امنیت را تهیه کرده و «با دیپلماسی پیش می‌رود و جلب حمایت می‌کند». هم‌چنین آمریکا بریتانیا، فرانسه و آلمان را از برنامه خود آگاه کرده است.

به گزارش رویترز، یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت به ۹ رأی مثبت نیاز دارد و هیچ‌یک از پنج عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین نیز نباید آن را وتو کنند.

مایکل ماکوفسکی، رئیس مؤسسهٔ امنیت ملی آمریکا از رئیس‌جمهور آمریکا خواست تا برای جلوگیری از یک جنگ تقریباً اجتناب‌ناپذیر در خاورمیانه، استراتژی "فروپاشی رژیم ایران" را دنبال کند.

وی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت گفت: "هدف این است که فشارها بر رژیم افزایش یابد تا تضادهای داخلی این رژیم را بیشتر کند».

همچنین سناتور تد کروز، نماینده ایالت تگزاس در سنای آمریکا، روز پنجشنبه ۲۵اردیبهشت از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست توافق هسته‌یی با رژیم ایران را برای همیشه از بین ببرد و تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه این رژیم را بازگرداند.

تد کروز در توئیتی، ضمن بازنشر یادداشت اخیر برایان هوک، در روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: «رژیم ایران سال‌ها دروغ گفته و برنامه تسلیحاتی هسته‌یی خود را از جمله از طریق توافق هسته‌یی فاجعه‌بار اوباما با رژیم ایران [برجام] پنهان کرده است» .

سناتور تد کروز از دونالد ترامپ خواست برای بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه رژیم ایران اقدام کند. وی تأکید کرد که از حرکت رئیس‌جمهوری در این مسیر تقدیر می‌کند.