728 x 90

نیکی هیلی: شراکت چین با رژیم ایران برای پایان دادن به انزوای جهانی

نیکی هیلی سفیر  سابق آمریکا در سازمان ملل‌متحد
نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل‌متحد

نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل ۲۳تیرماه در توئیتر درباره قرارداد ۲۵ساله رژیم ایران با چین نوشت: «چین شریک رژیم ایران می‌شود تا به انزوای جهانی ایران پایان دهد. این شراکت، حضور چین را در پروژه‌های بانکی، ارتباطی، بنادر، خطوط راه‌آهن و دهها پروژه دیگر گسترش زیادی خواهد داد.»

تلگرام وزارت‌خارجه آمریکا روز گذشته ۲۳تیرماه در رابطه با قرارداد ننگین ۲۵ساله با چین نوشت: «کشتی‌های چینی سال‌ها است که مجاز به ماهیگیری محدود در آبهای ایران هستند اما ترکمنچای جدید امکان سوء‌استفاده بیرحمانه از منابع ایران را به آنها خواهد داد. چین بدون در نظر داشتن عواقب دراز مدت، از نا‌مناسب‌ترین روش‌های ماهیگیری که بیش‌از‌پیش محیط‌زیست را به خطر میندازند، استفاده می‌کند. کشتی‌های ماهیگیری صنعتی مدرن چین از صید ترال، روشی که در آن کف دریا برای صید ماهی جارو می‌شود، استفاده می‌کنند که این روش طول عمر و پایداری منابع غذا‌یی دریایی را در معرض خطر قرار می‌دهد. به‌دلیل کمبود تجهیزات، ماهیگیران ایرانی قادر به رقابت با کشتی‌های حریص چینی نخواهند بود. ایرانیان به‌زودی مجبور به خرید تجهیزات پیشرفته‌ای که توان خرید آن را ندارند، خواهند شد و یا روی به ماهیگیری در آبهای دور و خطرناک سواحل آفریقا خواهند آورد. در هر صورت، آنها به‌خاطر ترکمنچای دوم یا بیکار می‌شوند و یا جان خود را به خطر خواهند انداخت. رژیم ایران اهمیتی برای ماهیگیران، خانواده‌های آنها، و یا منابع طبیعی ایران، قائل نیست».

قرارداد ۲۵ساله رژیم با چین که به‌گفته کارشناسان بیانگر وطن‌فروشی و استیصال رژیم آخوندهاست، توسط آقا محمدی مهره ویژه خامنه‌ای و عضو تشخیص مصلحت نظام، «نشان هشیاری و نگاه بلندمدت رژیم» توصیف شد.

مضحک این‌که وی در توجیه این قرارداد، ناخواسته استیصال ولی‌فقیه ارتجاع را برملا و تأکید کرد خامنه‌ای نمی‌خواهد به آمریکایی‌ها مراجعه کند و جام‌زهر بخورد!

تلویزیون شبکه خبر رژیم - آقامحمدی، مهره خامنه‌ای و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ۲۲تیر۹۹:

مجری: «حالا در محافل سیاسی و رسانه‌ای که عمدتاً نگاه، نگاه نقادانه و تردید آمیزی به این سند هست اساساً این سؤال پیش میاید که چرا این فضا شکل گرفته؟».

آقا محمدی عضو تشخیص عضو تشخیص مصلحت نظام: «خب نقادانه‌اش از طرف بیرون است والا طرفهای استراتژیک داخلی این را دیر هنگام هم تلقی کردند نه فقط نقد نکردند گفتند این نشان هشیاری نشان پایداری و نشان نگاه بلندمدت جمهوری اسلامی است حالا یک‌مرتبه مواجه شدند با یک جمهوری اسلامی ‌رفته با قدرت ۱۰-۱۵ سال آینده اول جهان و قدرت کاملاً بزرگ و مطرح فعلی رفته یک قرارداد بلند مدتی را بسته که دیگر پول آمریکا را هم کنار گذاشته یعنی آمده رابطه ریال با پول چینی یوآن در حقیقت داره برقرار می‌شود این یعنی خیلی حرف بزرگی و علاوه بر این در یکی از مواد این آمده دو طرف توافق کردند که ما با هم تفاهم می‌کنیم اگر طرف سومی وارد قصه شد ما محافظت بکنیم نه پشتیبانی حفاظت می‌کنیم آن تصور که یک روزی در مجلس ششم گفته می‌شد که رهبر انقلاب برود و جام‌زهر بخورد و به در خانه آمریکایی‌ها مراجعه بکند آن دیگر در مغز هیچکس نیست».(تلویزیون شبکه خبر رژیم - ۲۲تیر۹۹)

سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم نیز به توجیه این قرارداد وطن‌فروشانه پرداخت و گفت: «هجمه‌ها» مربوط به «ضد انقلاب» است.

موسوی سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم روز ۲۳تیر۹۹ گفت:

«این هجمه‌هایی که هست قطعاً ریشه خارجی دارد به‌هرحال هم ضد انقلاب هم گروه‌های فکر اتاق های فکری که حاضر هستند به‌هرحال شبانه و روز بنشینند و نقاط مختلف اقدامات ما را بررسی کنند و روی آن سرمایه‌گذاری بکنند بر کسی پوشیده نیست».(خبرگزاری ایران پرس ۲۳تیر۹۹)