728 x 90

نیویورک‌تایمز: چشمان صدها معترض بر اثر اصابت گلوله در ایران نابینا شده است

سنندج - قیام مردم ایران ۱۴۰۱
سنندج - قیام مردم ایران ۱۴۰۱

نیویورک تایمز یکشنبه ۲۹ آبان در گزارشی نوشت صدها معترضی که در جریان سرکوب اعتراضات سراسری ایران از فاصله نزدیک مورد هدف نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند چشمان آنها بر اثر اصابت گلوله‌های فلزی و پلاستیکی نابینا شده است.
در این گزارش آمده است با توجه به عدم دسترسی به ایران و از طرفی قطع اینترنت عملاً آمار دقیقی از افرادی که در اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای امنیتی چشمان آنان کور شده‌اند وجود ندارد. اما نیویورک تایمز با بررسی شواهد پزشکی، شهادت معترضان، اعضای خانواده افراد مجروح و گزارش نهادهای حقوق‌بشری توانسته است صدها مورد از قربانیانی که چشمشان هدف قرار گرفته است را تأیید کند.
چشم پزشکان سه بیمارستان بزرگ تهران -فارابی، رسول اکرم و لبافی‌نژاد - تخمین زدند که از زمان شروع اعتراضات در مجموع بیش از ۵۰۰بیمار را پذیرش کرده‌اند که چشم‌هایشان به‌شدت آسیب دیده بود. هم‌چنین پزشکان در استان کردستان نیز تخمین زد‌ه‌اند که حداقل ۸۰نفر را پذیرش کرده‌اند که چشمانشان مجروح شده بود.
در ادامه این گزارش اشاره می‌کند که برخی از مجروحان اعتراضات سراسری یا نابینا شده‌اند یا صدمات جبران‌ناپذیر دیده‌اند و بسیاری از قطعات فلزی و لاستیکی ناشی از شلیک نیروهای سرکوبگر در سر مجروحان باقی مانده است.
گزارشهای شاهدان عینی و دهها صفحه سوابق پزشکی از چندین بیمارستان و کلینیک نشان می‌دهد که خشونت نیروهای سرکوب علیه تظاهرکنندگان صدمات گسترده‌یی را در پی داشته است از جمله متلاشی شدن شبکیه، قطع اعصاب بینایی و سوراخ شدن عنبیه.
نیویورک تایمز در گزارش خود به یک معترض ۱۸ساله اشاره شده که بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر هر دو چشمش را از دست داده و پدرش در یک فایل صوتی به یکی از نهادهای حقوق‌بشر ناظر بر وضعیت کردستان گفته است که توان پرداخت هزینه شش عمل جراحی او را نداشته است و یا معترض ۲۲ساله دیگری که نیز در این اعتراضات بینایی خود را به‌طور کامل از دست داده است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/5c13184a-842c-46f6-82f7-1f6e8fc2aa00"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات