728 x 90

نیویورک تایمز: در تهران اعتراضات از تجمعات بزرگ به سلول‌های کوچکتر شکل عوض کرده است

تهران - قیام سراسری ایران شهریور ۱۴۰۱
تهران - قیام سراسری ایران شهریور ۱۴۰۱

برای هفت شبانه‌روز، مردم ایران در مقابل گلوله، گاز اشک‌آور، ضرب و شتم و دستگیری به خیابان‌ها آمده‌اند، تا پیامی به ملایانی بدهند که برای ۴۳سال بر کشور حکومت کرده‌اند. شعار آنها پایان یافتن حکومت جمهوری اسلامی است.

نیویورک تایمز روز دوم مهرماه در گزارشی از استمرار قیام مردم ایران و نفرت و خشمی عمیق، در میان جوانان نسبت به رژیم آخوندی نوشت: برای هفت شبانه‌روز، ایرانی‌ها در مقابل گلوله، گاز اشک‌آور، ضرب و شتم و دستگیری به خیابان‌ها آمده‌اند، تا پیامی به ملایانی بدهند که برای ۴۳سال بر کشور حکومت کرده‌اند. شعار آنها پایان یافتن حکومت جمهوری اسلامی است.

در تهران، اعتراضات شکل عوض کرده و از تجمعات بزرگ در محل‌های مشخص به سلول‌های کوچکتر در اغلب محله‌ها تبدیل شده است...

در بخشهایی از گزارش نیویورک تایمز آمده است: بزرگترین تظاهرات‌های ضدحکومتی در ایران از سال۲۰۰۹ روز شنبه قویتر شد و به ۸۰شهر گسترش یافت در حالی‌که مقامات سرکوب را تشدید کردند که طبق گزارشات به کشته شدن دهها تن انجامیده است.

دسترسی به اینترنت، به‌خصوص اپلیکیشنهای تلفنهای موبایل که وسیعاً برای ارتباطات استفاده می‌شود، کماکان مختل یا به‌طور کامل بسته است.

بنظر می‌رسد که تظاهرات‌های کنونی روی نیروهای امنیتی ایران متمرکز است و گزارشاتی از ضرب و شتم شدید مأموران امنیتی و انداختن بمبهای آتشزا به روی مقرات گشت بدنام ارشاد گزارش می‌شود.

در بسیاری از شهرها و از جمله تهران، نیروهای امنیتی با آتش باز کردن به روی جمعیت پاسخ داده‌اند...

تحلیلگران می‌گویند که نفرت و خشمی عمیق، به‌خصوص در میان جوانان، ماه‌هاست که در حال تکوین است که به‌خاطر سرکوبی به دستور رئیس‌جمهور سرسخت رژیم ابراهیم رئیسی است که زنان را هدف قرار می‌دهد.

این علاوه بر لیستی طولانی از شکایات بر سر سالیان فساد، سوء‌مدیریت اقتصاد، ناکارآمدی در مقابل کرونا، و سرکوب گستردهٔ سیاسی است...

این خشم و استیصال حالا دیگر به‌حالت جوش رسیده است. سردبیر یک سایت خبری کردی گفت که گویا شهر کوچک کردی اشنویه، به‌دنبال عقب‌نشینی نیروهای امنیتی محلی بعد از روزها نبرد سنگین، به دست تظاهر کنندگان افتاده است...

گفته می‌شود که یک گردان ارتش و یک واحد از سپاه پاسداران انقلاب از ارومیه که نزدیکترین شهر به اشنویه است مسئول سرکوب اعتراضات و بازپس‌گیری آنجا شده‌اند...رئیسی بعد از بازگشت به ایران از نیویورک روز جمعه در فرودگاه تهران در یک سخنرانی هشدار داد که دولت ”تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد که امنیت کشور و مردم به خطر بیافتد“ .

وزارت اطلاعات یک پیام به تمامی تلفنهای موبایل فرستاد و هشدار داد که هر کس که در تظاهراتها که توسط دشمنان ایران سازماندهی شده شرکت کند بنا بر قانون شرع مجازات خواهد شد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/5bd2e887-f11a-4d27-8bfa-56b6ac912e69"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات