728 x 90

نماینده دولت یمن در جلسه شورای امنیت:‌ دخالت رژیم ایران در یمن باید متوقف شود

دکتر عبدالله سعدی نماینده دولت یمن در جلسه شورای امنیت
دکتر عبدالله سعدی نماینده دولت یمن در جلسه شورای امنیت

نماینده دولت یمن در جلسه شب گذشته شورای امنیت ملل ‌متحد در نیویورک خواستار تلاش بین‌المللی برای متوقف کردن دخالت‌های رژیم ایران در کشورش شد.

وی گفت:‌

تحولات اخیر، جنگ را طولانی‌تر کرده و مانع تلاشها برای خاتمه بخشیدن به کودتای شبه‌نظامیان حوثی تسلیح شده توسط رژیم ایران خواهد شد. این کودتایی است که به فجایع انسان‌دوستانه با ابعاد وسیع منجر شده و فروپاشی نهادهای دولتی را در پی داشته است.

ما حملاتی را که عربستان سعودی را هدف قرار داد، قویاً محکوم می‌کنیم. آخرین حمله میدان نفتی الشیبه را هدف قرار داد. ما استفاده از قلمروی یمن برای انجام چنین حملاتی علیه کشورهای همسایه را محکوم می‌کنیم. شبه‌نظامیان حوثی روابط خود با رژیم ایران را عادیسازی کردند. آنها یک سفیر برای رژیم ایران تعیین کردند. ما این اقدام را رد می‌کنیم و از شورای امنیت می‌خواهیم که این اقدام را رد کند. این وقایع باید محکوم شود به‌دلیل این‌که خلاف منشور ملل ‌متحد و قانون بین‌المللی و قطعنامه‌های ذیربط شورای امنیت ملل ‌متحد است. این اقدامات حضور این شبه‌نظامیان مسلح را مشروع و قانونی می‌کند و به همین دلیل خلاف حق حاکمیت کشورها است. زمان آن فرا رسیده است که شورای امنیت مسئولیت خود را به عهده بگیرد و قطعنامه‌های شورای امنیت در خصوص یمن را اجرایی کند تا به درد و رنج مردم یمن به‌خاطر جنگ ناعادلانه شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت رژیم ایران، پایان دهد. جنگی که هم‌اکنون پنجمین سال خود را آغاز می‌کند.