728 x 90

ناکامی و تشتت حکومت آخوندی در برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان

نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران
نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران

در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایگان افغانستان که روز چهارشنبه ۵آبان در تهران تشکیل شد، برخلاف برنامه‌ریزی قبلی، رئیسی شرکت نکرد و به جای او محمد مخبر معاون اول رئیسی جلسه را شروع کرد.

تلگرام آخرین خبر رژیم نوشت: نشست افغانستان با حضور مخبر شروع شد در حالی‌که قرار بود رئیسی سخنرانی کند ولی خبری از او نیست.

در این نشست وزیران خارجه ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان به‌صورت حضوری و وزیران خارجه چین و روسیه به‌صورت آنلاین شرکت کرده‌اند.

سخنگوی طالبان پیشاپیش به خبرگزاری آریانای افغانستان گفته بود که طالبان برخلاف اجلاس مسکو در نشست تهران شرکت ندارد.

امیرعبداللیهان وزیر خارجه رژیم در سخنرانی خود در این نشست گفت: از اجلاس تهران باید پیامی قوی برای تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان ارسال شود:

امیر عبداللهیان ۵آبان ۱۴۰۰:

تأکید بر این‌که مشروعیت بین‎المللی بدون مقبولیت داخلی راه به جایی نمی‌برد. و این‌که همه کشور‌های همسایه افغانستان تلاش می‎کنند را برای رسیدن به دولت و حکومت فراگیر همه طرفها رو تشویق کنند.

همهٔ ما تأکید داریم بر این مسأله که کشورهای همسایه و جامعه جهانی کمک بکنند به مردم افغانستان. کمک بکنند که هیأت حاکمه سرپرستی در افغانستان دیگر اقوام رو در حکومت سهیم بکنه.

 

گزارشهای رسانه‌های حکومتی حاکی از تشتت درونی رژیم در برگزاری این نشست و در رابطه با طالبان است. روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: روشن است که منظور از ادامه گفتگوها درباره افغانستان، این است که این ۶کشور تکلیف خود را با طالبان روشن کنند. این تصمیم اگر قرار است منطبق بر حقوق بین‌الملل باشد، از هم‌اکنون روشن است که این کشورها نمی‌توانند حاکمیت طالبان بر افغانستان را به‌رسمیت بشناسند. . … چنین حکومتی در افغانستان قطعاً آینده نخواهد داشت و به همین دلیل تصمیم درست این است که شش کشور همسایه افغانستان توجه خود را روی مردم این کشور متمرکز کنند (روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی ۵آبان).

روزنامه حکومتی اعتماد نیز نوشت: نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران در شرایطی برگزار می‌شود که اختلافات میان کشورهای حاضر در نشست جدی است. در اجلاس مسکو، روسها چندان به‌نظر ات دیگر کشورهای حاضر در نشست توجهی نکردند و بدون لحاظ کردن نظرات دیگران اقدام به صدور بیانیه‌یی نمودند که آن‌را بیانیه مشترک نامیدند. با توجه به این‌که هم روسیه و هم چین نگاه مثبتی به حکومت مستقر در افغانستان دارند، جمهوری اسلامی قدرت مانور زیادی برای در پیش گرفتن یک موضع مستقل در قبال افغانستان ندارد (روزنامه حکومتی اعتماد ۵آبان).

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات