728 x 90

میزگرد در پارلمان اروپا با حضور فرانسیسکو گریرو و شماری از نمایندگان انجمنهای جوانان ایرانی

میزگرد در پارلمان اروپا
میزگرد در پارلمان اروپا

میزگرد در پارلمان اروپا

با حضور فرانسیسکو گریرو نماینده پارلمان اروپا از گروه سبزها

و شماری از نمایندگان انجمنهای جوانان ایرانی در کشورهای اروپایی

 

فرانسیسکو گریرو نماینده پارلمان اروپا از پرتغال

به دعوت فرانسیسکو گریرو نماینده پارلمان اروپا از پرتغال از گروه سبزها، میزگردی حول ایران و مبارزه مردم ایران با شرکت شماری از نمایندگان انجمنهای جوانان ایرانی در کشورهای اروپایی برگزار شد. در این میزگرد که در پارلمان اروپا در بروکسل برگزار شد، سخنرانان با اشاره به نقش پیشتاز زنان در مبارزه علیه رژیم زن‌ستیز آخوندی و هم‌چنین جایگاه زنان در مقاومت ایران خواهان حمایت از حق مشروع مردم ایران برای مقاومت و سرنگونی رژیم شدند. آنها هم‌چنین با تقدیر از فعالیت‌های کانون‌های شورشی و تلاش آنها برای شکستن دیوار اختناق بر ضرورت لیست‌گذاری سپاه پاسداران خامنه‌ای تأکید کردند.

فرانسیسکو گویرو در سخنان خود در این جلسه گفت:

در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ چندین قیام رخ داده است و زنان در این قیام‌ها نقش کلیدی داشته‌اند، اما آنها به‌طور دائم توسط رژیم زن‌ستیز آخوندها، سرکوب می‌شوند و با این حال به مبارزه خود ادامه می‌دهند (زنان). هم‌چنان ستون‌فقرات این انقلاب هستند.

به‌نظر من شعار، زن مقاومت آزادی، به‌واقع در کانون این انقلاب قرار دارد.

اجازه بدهید ابتدا از ندا بشنویم تا بتواند چشم‌انداز کلی را برای ما توضیح دهد، چه اتفاقی دارد می‌افتد، نقش زنان چیست، چه جزئیاتی را می‌توانید به ما نشان دهید.

 

ندا امانی

ندا امانی (رئیس انجمن جوانان ایرانی در سوئیس) در سخنان خود به تحریم سراسری نمایش انتخابات رژیم اشاره کرد و گفت‌: مردم ایران نمایش انتخابات رژیم را تحریم کردند و با این تحریم نشان دادند که این رژیم را نمی‌خواهند در این کارزار البته زنان نقش بزرگی داشتند شما خواستید که در مورد نقش زنان و دختران ایرانی در مقاومت در داخل ایران توضیح بدهم البته صحبت در این مورد زیاد است و زمان زیادی می‌خواهد.

و بنابراین من نمی‌خواهم مفصل صحبت کنم. زیرا ما امروز مهمانان دیگری در اینجا داریم به‌صورت حضوری یا مجازی با آرای مختلف که در مورد مبارزات زنان در ایران توضیح خواهند داد.

ندا امانی سپس درباره تحریم نمایش انتخابات افزود: انتخابات برگزار شده در ایران در اسفند ماه گذشته توسط مردم تحریم شد. فقط حدود ۸ درصد از مردم ایران پای صندوق‌های رأی رفتند، پس این یک انتخابات آزاد نبود، فقط یک انتخابات ساختگی بود، و با این تحریم مردم نشان دادند که چه می‌خواهند، مردم این رژیم را نمی‌خواهند. بنابراین آنها نشان دادند که نقش این رژیم، چه معنایی برای مردم دارد.

ندا امانی در ادامه با اشاره به دور جدید سرکوب زنان به بهانه بدحجابی گفت: (اکنون) چرا رژیم باید دور جدیدی از سرکوب را آغاز کند و چرا روی زنان متمرکز شده است؟ این هم، چیز جدیدی نیست، در واقع ادامه سال ۱۳۵۷ است، زنان ایرانی ۱۲۰ سال است که برای احقاق حقوق خود در رژیمهای شاه و شیخ تلاش کردند.

در این رژیمها به‌ویژه در رژیم آخوندی سرکوب بیشتر بر زنان متمرکز است، زیرا این رژیم نیز می‌داند که پیشگامان این انقلاب چه کسانی هستند، به همین خاطر هم لبه تیز سرکوب را متوجه آنها کرده است.

 

دکتر الهه ذبیحی

در ادامهٔ این جلسه الهه ذبیحی استاد ارشد رشتهٔ کامپیوتر در دانشگاه لندن به سخنرانی پرداخت و با اشاره به پیوستن زنان ایرانی به کانون‌های شورشی گفت: تحریم سراسری انتخابات ساختگی مجلس و مجلس خبرگان به تمام جهان نشان داد که مردم ایران رژیم حاکم... را رد می‌کنند. آنها خواهان تغییر برای یک جمهوری دموکراتیک هستند.

رژیم کنونی ایران انقلاب را در سال ۱۹۷۹ ربوده است، انقلاب مردمی. آن انقلاب برای دموکراسی و آزادی بود. اما (آخوندها) به اعتماد مردم خیانت کردند و با اعدام و آزار و ستم قدرت را به دست گرفتند. در واقع، این رژیم دیکتاتوری مذهبی که از ابتدا با حکومت مطلقه روحانیت تعریف شده بود، توسط مردم ایران طرد شد.

قیام‌ها و اعتراضات مداوم در ۴۰سال گذشته نشان‌دهنده همین واقعیت است. . این مسأله هم‌چنین در رشد و گسترش مقاومت سازمان یافته، که توسط زنان رهبری می‌شود، خود را نشان داده است. این رژیم مردم ایران را دشمن شماره یک خود اعلام کرده، زیرا می‌داند که مردم خواهان دموکراسی هستند، حقایق به‌دست آمده توسط گزارشگر ویژه سازمان ملل و هم‌چنین جنایت علیه بشریت که توسط هیأت مستقل حقیقت‌یاب مستند شده، گواه این است که سرکوب برای رژیم مانند اکسیژن است. بنابراین در پاسخ به اعتراض سراسری و گسترده مردم، این رژیم فقط در سال ۲۰۲۳ بیش از ۸۶۰نفر را اعدام کرده است. خامنه‌ای می‌خواهد مردم ایران، زنان و به‌ویژه دختران جوان را کنترل کند، زیرا این مبارزه برای آزادی، رژیم را به چالش می‌کشد. اما چرا زنان؟ خامنه‌ای می‌داند افزایش ظلم بر زنان، عواقبی در داخل و خارج از کشور برایش خواهد داشت. اما او چاره‌یی جز این برای جلوگیری از پیوستن روزافزون مردم و دختران جوان به کانون‌های شورشی ندارد.

اکنون تعداد بیشتری از زنان به مقاومت می‌پیوندند و در آغاز سال جاری شعار زن مقاومت آزادی بر دیوارهای شهر، بنرها در تهران و سایر نقاط، نشان‌دهندهٔ پیام قوی مبارزه و مقاومت و خواست زنان ایرانی برای آزادی و دموکراسی است.

در ادامه این میزگرد فرانسیسکو گریرو با سؤالی از نادر اسلامی (مسئول انجمن جوانان ایرانی در هلند) پرسید:

نادر می‌توانی این دیدگاه را تقویت کنی که نقش این زنان، این جوانان در مبارزه با این رژیم چیست؟

 

نادر اسلامی

نادر اسلامی در پاسخ گفت:

این تاریخچه شجاعت، بی‌باکی، انعطاف ناپذیری، اراده، فداکاریهای شخصی عظیم توسط همه کسانی است که در این مبارزه نقش دارند. من می‌توانم در مورد هزاران تن از دختران جوانی صحبت کنم، که در گذشته و امروز از این اپوزیسیون دموکراتیک، به‌ویژه سازمان مجاهدین خلق ایران حمایت کردند در حالی‌که به خطراتی که آنها را تهدید می‌کرد اشراف داشتند.

آنها می‌دانند که وقتی دستگیر می‌شوند ممکن است اعدام شوند، اما آنها باید شجاع باشند تا هم‌چنان به کاری که انجام می‌دهند ادامه دهند. من دختران جوانی را به یاد می‌آورم که در دهه ۸۰ از مجاهدین خلق حمایت می‌کردند و حتی از دادن نام خود به شکنجه‌گران خودداری کردند.

بنابراین رژیم برای انتقام‌گیری آنها را اعدام کرد، و بعد عکسهایشان را در روزنامه‌ها چاپ کرد و از خانواده‌هایشان خواست که آنها را شناسایی کنند آنها حتی اسم کسانی که اعدام کرده بودند را نمی‌دانستند و این غیرقابل باور است که این رژیم با نسل جوان ما به‌ویژه با زنان چه کرده است.

من می‌خواهم در اینجا به عمه‌ام «فرح اسلامی» ادای احترام کنم. من عکس او را اینجا دارم.

در این تصویر، او فقط ۱۹ سال سن دارد و او تنها ۲۵ سال داشت که در سال ۱۳۶۷ در کنار بیش از ۳۰۰۰۰ نفر دیگر از همرزمانش اعدام شد. او ایستاد، و من خوشحالم که او ایستاد، و همه برادران و خواهرانش همین کار را کردند، زیرا به‌خاطر ایستادگی آنها، ما هنوز به آینده امیدواریم.

ایستادگی همین زنان امروز زمینه‌ساز، این شعار: «زن، مقاومت، آزادی» شده است و البته این فقط یک شعار نیست، این روزها این شعار راهنمای آزادی است.

 

میلیشیا جاودان

در ادامهٔ این جلسه، میلیشیا جاودان به نقش رهبری‌کننده زنان در مقاومت ایران پرداخت و گفت:

مشارکت زنان در مقاومت سرانجام منجر به تحقق آزادی خواهد شد. زیرا بدون زنان و بدون مشارکت آنها در سطوح رهبری و در جنبش اجتماعی، هرگز یک دموکراسی واقعی... وجود نخواهد داشت.

بدون مشارکت زنان و بدون رهبری آنها در هیچ جنبشی، تغییر اجتماعی بزرگی رخ نخواهد داد؛ و مقاومت ایران، به‌ویژه خانم مریم رجوی، در واقع این‌را می‌دانست و تغییراتی را حتی در درون مقاومت ایران، از ۳۰ سال پیش آغاز کرد و زنان را به رهبری و به خط مقدم مقاومت و مبارزات برای آزادی رساند.

آن موقع من فقط یک دختر کوچک بودم. و من در جستجوی هویت بودم و برای این‌که چه کسی را به‌عنوان الگو داشته باشم. و مریم رجوی را از زمانی که دختر جوانی بودم به‌خوبی به یاد دارم.

می‌دانید که این مقاومت زنان در یک بافت تاریخی قرار دارد، در حالی که زنان ایران در حدود ۱۲۰سال است که برای آزادی خود مبارزه می‌کنند. و در ۱۲۰سال گذشته حدود چهار تغییر رژیم در ایران رخ داده است که سه مورد از آنها با خیزش مردمی، یکی با کودتای خارجی. و سه موردی که با قیام مردمی اتفاق افتاد، تنها دلیلی که آنها به اهداف خود رسیدند، اگر چه کوتاه مدت بود، به‌دلیل مشارکت زنان بود، به‌دلیل مشارکت گسترده زنان، هم‌چنین در انقلاب ۱۹۷۹ ایران. این دلیل اصلی این است که رژیم ایران، رژیم زن‌ستیز کنونی، تلاش می‌کند زنان را هدف قرار دهد. آنها زنان را با ابزارهای ظالمانه، با پلیس اخلاقی خود یا هر نام دیگری هدف قرار می‌دهند. اتفاقاً اسم این دستگاه ظالم را از روزی به روز دیگر تغییر می‌دهند، اما همین طور است. دقیقاً همان است. این ظلم سیستماتیک علیه زنان است. اما مقاومت ایران دقیقاً برعکس عمل کرده است. آنها الگوهایی را به منصه ظهور می‌رسانند. آنها به زنان ایران نشان می‌دهند که اگر به زنان ایمان داشته باشید، مقاومت به آزادی می‌انجامد. آزادی برای شما وجود خواهد داشت، اما باید در خط مقدم باشید. بنابراین، این همان چیزی است که ما در واقع در قیام از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ شاهد بودیم و هنوز هم ادامه دارد. ما شاهد هستیم که زنان نقش‌های رهبری را به عهده می‌گیرند، زیرا آنها الگوهایی دارند، زیرا سابقه‌ای در اینجا وجود دارد، پله‌هایی که ما را به آنچه امروز شاهد هستیم، سوق داده است.

میلیشیا جاودان در ادامه گفت: حدود ۳۰سال پیش، یک زن پیشگام خانم مریم رجوی با چشم‌انداز برابری واقعی، ایده مقاومت زنان را مطرح کرد که به آزادی منجر خواهد شد، این همان چیزی است که ما اکنون شاهد آن هستیم و در سراسر دیوارهای ایران نوشته شده و در خیابانهای ایران طنین‌انداز می‌شود. به‌عنوان یک زن ایرانی و عضوی از این جنبش مقاومت، دیدن این واقعیتها، امروز برای من مایه خرسندی و افتخار است.

 

سمیرا اردلان

سمیرا اردلان (از انجمن جوانان ایتالیا) در سخنان خود در میز گرد پارلمان اروپا گفت:

کانون‌های شورشی در ایران، از طریق یک شبکه مخفی کار می‌کنند و از گروهها یا تیم‌هایی تشکیل شده‌اند که در هر شهر و روستای کشور فعالیت می‌کنند.

این فعالیت‌ها به مردم نشان می‌دهد این رژیم کنترلی بر جامعه ندارد و می‌توان در برابر ظلم و اقدامات سرکوبگرانه‌اش مقاومت کرد. کانون‌های شورشی قیام را در ایران گسترش می‌دهند و به پیش می‌برند. بهترین نمونه فعالیت آنها کارزار تحریم انتخابات بود.

سمیرا اردلان افزود: رژیم می‌خواهد القا کند که هیچ جایگزینی وجود ندارد و بیشتر فعالیت‌های آن بر بی‌اعتبار کردن اپوزیسیون دموکراتیک متمرکز است و این‌که بگویند جایگزینی وجود ندارد. بنابراین باید با آخوندها همکاری کنیم.

مردم بیش از ۴۵سال است که در مقابل رژیم ایستاده‌اند و مقاومت کرده‌اند، حتی قبل از آن هم در برابر دیکتاتوری شاه مقاومت می‌کردند و تا سرنگونی آن جنگیدند.

سرقت انقلاب توسط خمینی نشان داد که ما نه تنها باید دیکتاتوری را سرنگون کنیم، بلکه برای پر کردن خلأ سیاسی وجود یک آلترناتیو دموکراتیک ضروریست. در غیراین صورت، یک دیکتاتوری دیگر ممکن است دوباره انقلاب مردم ایران را بدزدد.

آلترناتیو شورای ملی مقاومت ایران در سال ۱۳۶۰ دقیقاً به همین دلیل تأسیس شد.

این آلترناتیو مورد حمایت گسترده مردم قرار گرفت و هم‌چنین تأکید بر این نکته بسیار مهم است که این مقاومت از هیچ دولت خارجی یا هیچ طرف خارجی حمایت اقتصادی دریافت نمی‌کند. شورای ملی مقاومت نماینده مردم کشور خودش است.

بنابراین کانون توجه شورای ملی مقاومت ایران دفاع از حقوق مردم ایران و منافع آنها است. بنابراین شورای ملی مقاومت سخت‌ترین و در عین‌حال اصولی‌ترین و صحیح‌ترین راه را انتخاب کرده است. البته این یک مبارزه سخت و طولانی بوده است، اما قطعاً ما را به هدف آزادی و دموکراسی خواهد رساند.

 

دکترالهه ذبیحی: درود می‌فرستم به کانون‌های شورشی و اگر که این برنامه رو تماشا می‌کنید خداقوت بهتون میگم و خیلی خوشحالیم که شما را داریم و خیلی خوشوقت هستیم که چنین مقاومتی داریم. و سمیرا خیلی قشنگ توضیح داد کار شما رو ولی واقعاً فعالیت‌های شما رو که می‌بینیم واقعاً تحسین‌برانگیزه و آخرش هم می‌خواهم بگویم زن مقاومت آزادی

نادر اسلامی: تنها چیزی که من به مردم ایران می‌خواهم بگویم این است که باور کنید باور کنید این رژیم ماندنی نیست. تنها راه مقاومت که هر چه زودتر این رژیم را سرنگون بتوانیم بکنیم، مقاومت است. مقاومت و آتش علیه آتش. کانون‌های شورشی این استراتژی را شروع کردند و انشاالله هر چه زودتر این کار را تمام خواهیم کرد. این کارزار بزرگ آزادی. امیدتان را نگهدارید و نه فقط امید باور داشته باشید به قدرت و توان خودتان تک به تک خودتان و مطمئن باشید با رهبران واقعاً بی‌نظیر مثل خواهر مریم و برادر مسعود چیزی نیست بجز آزادی در مسیر جلوی ما درود و به امید دیدار در یک تهران آزاد

میلیشیا جاودان: من هم درود می‌فرستم به کانون‌های شورشی و دلاوران ملت ایران. و به‌خصوص به زنان کانون‌های شورشی که شما باعث شرف و افتخار همه ایرانیان هستید و همان‌طور که مریم رجوی سی و خرده‌ای سال پیش گفتند، و مجاهدین در عمل به اثبات رساندند و الآن هم شما دارید در ایران این را به اثبات می‌رسانید این است که بدون رهبری زنان بدون شرکت زنان در رهبریت این مقاومت امکان ندارد ایران آزاد بشود و به همین خاطر شما باید بدانید که بدون شما ما اصلاً امکان ندارد به آزادی برسیم و به همین خاطر است که من دستبوس تک‌تک شما هستم و بدانید که ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که صدای شما در خارج از کشور باشیم درود فراوان به تمام دلیران کانون‌های شورشی.

سمیرا اردلان: با سلام و تشکر از فرصتی که به من دادید می‌خواهم اول از همه چیز به قهرمانان کانون‌های شورشی درود بفرستم به ویژه به به دختران و زنان که موتور محرکه قیام هستند. ما تا روز استقرار آزادی و دموکراسی در میهن عزیز مان تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا پیام شما را به گوش جهانیان برسانیم و زن مقاومت آزادی.

ندا امانی: خیلی ممنون. من هم از سهم خودم به تک‌تک بچه‌های، خواهران و برادرانم در کانون‌های شورشی می‌خواهم سلام برسانم و افتخار ما هستید. ما جوانان، ما زنان، ما دختران اینجا در غرب و همان‌طوری که دوستان عزیز من هم گفتند ما بدون شما این بیرون کاری نمی‌توانیم بکنیم ما صدای شما را به تمام جهان می‌رسانیم و بگذارید از این فرصت هم استفاده کنم که همان‌طور که امروز توی این بحث هم صحبت کردیم در مورد تاریخ ایران و افتخار ما یا این مقاومت روی خون شهدای این راه ادامه دارد و درود بر تک‌تک شهدا و درود بر هزار زن پرافتخار اشرف که مشعل دار و پیشرو راه آزادی، راه مقاومت راه مبارزه ما جوانان هستند ما افتخار می‌کنیم که این طور یک مقاومتی را داریم با رهبری خواهر مریم و برادر مسعود و کانونها. مطئنم که به‌زودی به آزادی می‌رسیم دست به دست هم. به امید پیروزی...

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/4a537ca4-b58a-446b-8616-ad7c9d2ad2ad"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات