728 x 90

ممنوعیت ورود آیفون / سودهای کلان برای عناصر خاکستری

ممنوعیت ورود آیفون
ممنوعیت ورود آیفون

رژیم آخوندی با ممنوعیت واردات آیفون قیمت محصولات اپل را بالا برد. اعمال محدودیت بر واردات گوشی‌های برند اپل، قیمت این گوشی‌ها را با تغییرات زیادی مواجه کرد.

با قرار گرفتن تلفنهای همراه برند اپل در گروه کالایی‌۲۷ از روز گذشته، رسماً ثبت سفارش واردات گوشی‌های آیفون ممنوع شد و بازار این کالا که در یک ماه گذشته شاهد نوسانهای زیادی بود، با شوک جدیدی مواجه شد.

وبسایت حکومتی تجارت نیوز اول خرداد نوشت: پس از ممنوعیت موقت و یک هفته‌ای ثبت سفارش آیفون، اکنون خبر از تغییر اولویت‌بندی این گوشی‌ها به گروه کالایی ۲۷ به گوش می‌رسد. انجمن واردکنندگان موبایل با تایید این خبر گفت چنین اقدامی می‌تواند موجب ممنوعیت واردات آیفون شود.

فعالین بازار موبایل هنگام ثبت سفارش گوشی‌های آیفون در سامانه جامع تجارت جهت دریافت ارز، با پیغام «با توجه به قرارگیری تلفن همراه با برند اپل در گروه کالایی ۲۷، امکان ثبت سفارش آن وجود ندارد» رو به رو می‌شوند.

گروه ۲۷، کالاهایی هستند که از ارز حاصل از صادرات برای واردات آنها استفاده می‌شود. پیش از این هم اعلام شده بود واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰دلار منوط به دریافت ارز حاصل از صادرات خشکبار است.

ممنوعیت موبایل‌های باصطلاح لوکس و مشخصا آیفون تاکنون چندین بار، به ویژه در مجلس ارتجاع مطرح شده، تا جایی که حتی اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اوایل اردیبهشت وعده دادند که تا نیمه اول سال ۱۴۰۱ واردات آیفون ممنوع شود.

روزنامه حکومتی اطلاعات نوشت: وزارت صنعت دیروز اعلام کرد واردات گوشی آیفون به کشور ممنوع شده و این کالا به گروه کالایی ۲۷ که مربوط به کالاهای لوکس است منتقل شده است.

خبرگزاری حکومتی ایرنا گزارش کرده از امروز امکان ثبت سفارش برای واردات گوشی با برند اپل در سامانه جامع تجارت وجود ندارد.

امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی می‌گوید: "بر اساس اطلاعیه سامانه تجارت، تمامی مدل‌های آیفون در دسته کالاهای گروه ۲۷ قرار گرفته که به‌معنی قرار گرفتن آنها در لیست کالاهای لوکس ممنوع است."

اسحاقی می‌گوید این "ممنوعیت واردات" پیامدهایی مانند افزایش قاچاق، افزایش سرقت گوشی‌های اپل خواهد داشت و "در حال حاضر پنج هزار واحد صنفی به‌صورت مستقیم در حوزه گوشی‌های اپل کار می‌کند و ممنوعیت واردات این مدل گوشی زیان و بیکاری آنها را به همراه خواهد داشت."

ایرنا نوشته این تصمیم برای صرفه‌جویی ارزی و "ایجاد تعادل در سایر بازارها" گرفته شده است.

به گزارش ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت اخیراً طی‌ نامه‌ای به رئیسی، از اختصاص یک میلیارد دلار به واردات محصولات اپل در سال گذشته خبر داده بود

تلگرام حکومتی اصلاحات پرس نوشت: اصولا در عصر جدید، ممنوعیت‌های تجاری دیگر جایی درنظام اقتصادی کشورها ندارند وعلت اقتصادی آن هم روشن است، چرا که اعمال هرگونه ممنوعیت برروی یک کالای خاص، اولا به قاچاق آن کالا رونق می دهد و ثانیا از طریق ایجاد انحصار، سودهای کلانی برای عناصر خاکستری هر بازار که به راه های گوناگون از ممنوعیت سود می برند ایجاد می کند، درنهایت هم با افزایش قیمت، فقط جیب مصرف کننده را هدف می گیرد، لذا دراقتصادی های مدرن ابزار تعرفه را جایگزین ممنوعیت می کنند تا هم با جلوگیری از قاچاق،حقوق دولتی تامین شده، هم از تولید داخل حمایت شود.


تلگرام حکومتی اقتصاد فوری نوشت: با این شوک و محدودیت در واردات قیمت‌ها بالا رفت
اسحاقی دبیر انجمن واردکنندگان موبایل گفت: این ممنوعیت موجب افزایش قاچاق و بیکاری ۵هزار واحد صنفی می‌شود.


یکی از فروشندگان موبایل در تهران در گفتگو با روزنامه حکومتی همشهری گفت: فروش آیفون متوقف شده و هر کسی آیفون در مغازه خود داشته فروش آن را بسته تا تکلیف قیمت مشخص شود که اگر قیمت بالا رفت، مفت نفروخته باشد. مسلماً وقتی آیفون گران می‌شود قیمت دیگر برندها هم بالا می‌رود.

خبرگزاریهای حکومتی می‌گویند با ایجاد تغییراتی در سامانه جامع تجارت، امکان ثبت سفارش گوشی‌های تلفن همراه با برند اپل دیگر وجود ندارد..

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a3cc6134-43aa-4d78-9a06-b9f646608393"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات