728 x 90

میدل ایست آی: قاضی اعدام سال ۱۳۶۷ به‌عنوان مشاور عالی قوه قضاییه منصوب شد

حسینعلی نیری" مسئول “هیئت مرگ” اعدام های تابستان ۶۷
حسینعلی نیری" مسئول “هیئت مرگ” اعدام های تابستان ۶۷

به گزارش میدل ایست آی، در حالی که صدور احکام اعدام برای معترضان در کشور هم‌چنان ادامه دارد، گروه‌های حقوق‌بشر زنگ خطر انتصاب حسینعلی نیری، روحانی عالی‌رتبه را به‌عنوان مشاور عالی قوه قضاییه به صدا درآورده‌اند.
نیری به‌عنوان معاون اژ‌ه‌ای یکی از ۳قاضی بود که در سال۱۳۶۷ دستور اعدام هزاران زندانیان سیاسی را صادر کرد که برخی از آنها آخرین روزهای حبس خود را می‌گذراندند و در انتظار آزادی بودند.
قانونگذاران و شخصیت‌های عمومی در ایران با عصبانیت به اخبار مربوط به مجازات جدید پیشنهادی قانون‌گذاران راست افراطی برای ممنوعیت ۱۰ساله خروج فعالان دانشجویی از کشور واکنش نشان دادند.
خبرگزاری دولتی ایرنا روز سه‌شنبه گزارش داد که اژه‌ای رئیس فوق محافظه‌کار قوه قضاییه نیری را به‌عنوان مشاور خود منصوب کرده است. اژه‌ای یکی دیگر از روحانیان بانفوذی است که در کشتار ۱۳۶۷ نقش آفرینی کرد.
گروه‌های حقوق‌بشر هشدار دادند که انتصاب جدید نشان‌دهنده تلاش حاکمان برای سرکوب وحشیانه‌تر اعتراضات ضددولتی است.
جامعه حقوق‌بشر ایران مستقر در لندن در توئیتر نوشت: «نیری یکی از اعضای اصلی کمیته مرگ در جریان کشتار ۱۹۸۸ بود و به نظر می‌رسد انتصاب او پاسخی به اعتراضها با هدف صدور احکام سنگین‌تر است».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f1ca1f24-6865-4651-a9f4-7faf8431cd01"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات