728 x 90

موفقیت ۹۰ درصدی واکسن کرونای دو شرکت دارویی

موفقیت ۹۰ درصدی واکسن کرونای دو شرکت دارویی
موفقیت ۹۰ درصدی واکسن کرونای دو شرکت دارویی

واکسن کرونایی تولید شرکت دارویی فایزر و شرکت بایون‌تک موفق شده تا ۹۰درصد جلوی ابتلا به این ویروس را بگیرد. نتایج به دست آمده حاصل امتحان کردن این واکسن روی دهها هزار داوطلب دریافت بوده و بزرگ‌ترین پیشرفت در زمینه واکسن در جنگ علیه کرونا به‌شمار می‌رود.

در بیانیه مدیرعامل شرکت فایزر درباره واکسن تولیدی آمده است: «ما بر این باور هستیم که با گذشت بیش از هشت ماه از آغاز بدترین همه‌گیری جهانی در بیش از یک قرن اخیر اکنون گامی مهم برای جهان در راستای مبارزه با بیماری "کووید ۱۹" برداشته شده است».

شرکتهای «فایزر» و «بایانتک» اعلام کرده‌اند که ۵۰میلیون نمونه از واکسن تولیدی خود را طی سال جاری میلادی در جهان عرضه خواهند کرد. به‌گفته این دو شرکت داروسازی در سال۲۰۲۱ تا یک میلیارد و ۳۰۰میلیون نمونه از واکسن تولیدی آنها در سطح جهان عرضه خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به انتشار خبر تولید واکسنی با کارآیی «۹۰ درصدی» در برابر بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در صفحه توئیتر خود نوشت: «ارزش سهام خیلی بالا رفته است. واکسن به‌زودی عرضه می‌شود. کارآیی آن ۹۰درصد گزارش‌شده است. خیلی خبر خوبی است». (سایت یورونیوز ۲۱آبان)