728 x 90

مورگان اورتگاس: هر شرکتی که بخواهد به بازرگانی با آمریکا ادامه دهد، باید از تحریم‌ها علیه ایران تبعیت کند

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا روز سه‌شنبه اول مهرماه گفت هر کشوری که بخواهد با آمریکا روابط تجاری و بازرگانی داشته باشد، باید از تحریم‌ها علیه رژیم ایران تبعیت کند.

وی در پاسخ به این سؤال که تحریم‌های سازمان ملل اکنون اجرایی شده‌اند، موضع متحدان آمریکا در خلیج‌فارس در این زمینه چیست؟ گفت: «این سؤال بسیار خوبی است؛ زیرا در مورد متحدان اروپایی‌مان، که نظر آنها هم مهم است، نیز مکرراً از ما سؤال می‌شود. ما شاهد همکاری بسیار عالی کشورهای عرب خلیج‌فارس و ... در این رابطه بوده‌ایم. ما کمی بیش از ۳۰روز پیش مکانیزم ماشه را بنا بر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در سازمان ملل به اجرا گذاشتیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم‌چنین در پاسخ به این سؤال که آیا هیچ نشانه‌ای حاکی از کمک سه کشور اروپایی به آمریکا در اجرای تحریم‌های بین‌المللی دوباره اعمال‌شده، و همین‌طور تحریم‌های آمریکا مشاهده شد؟ افزود: «ببینید، مشخص است که موضع ما با سه کشور اروپایی در رابطه با برجام و به‌طور کلی چگونگی برخورد با ایران، متفاوت بوده است. اما مواردی هم وجود داشته است که این سه کشور بسیار مفید بوده‌اند و در برخی موارد نیز [از اقدامات ایران] بسیار ناامید شده‌اند و به‌طور مثال علناً گفته‌اند که رژیم ایران آشکارا می‌گوید که آنها میزان تعیین شده اورانیوم غنی شده در برجام را نقض کرده‌اند. همان‌طور که آقای پمپئو هم بارها گفته، آنها به‌طور خصوصی هم به ما گفته‌اند که آنها هم نگران این هستند که ایران بتواند تسلیحات متعارف را خریداری کند. وقتی هم می‌گوییم تسلیحات متعارف، منظورمان هواپیما، تانک، و جنگ‌افزارهای پیشرفته است. ما می‌دانیم که در رابطه با برجام اختلاف‌نظرهایی میان آمریکا و سه کشور اروپایی وجود داشته است؛ اما در عین‌حال مطمئن هستیم که شرکت‌های اروپایی مثل همیشه تحریم‌ها را جدی خواهند گرفت. به‌نظر ما تمامی شرکت‌های بزرگ و عمده در سراسر جهان نه تنها باید تحریم‌های سازمان ملل را مد نظر داشته باشند، بلکه باید به فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ نیز توجه کنند. به باور ما هیچ دلیل مشروعی وجود ندارد که یک شرکت معتبر بخواهد به ایران تسلیحات متعارف بفروشد یا در برنامه‌های هسته‌یی و موشکی آنها دخیل باشد».

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در پاسخ به این سؤال که اکنون که برخی از کشورها حق آمریکا در فعال کردن مکانیزم ماشه را قبول ندارند، چه ساز‌وکاری برای اطمینان یافتن از اجرای تحریم‌ها توسط جامعه بین‌المللی وجود دارد؟ گفت: «این وظیفه شرکتها است که تحریم‌ها را رعایت کنند. ما می‌دانیم که بسیاری از این شرکت‌های بین‌المللی، به‌خصوص شرکت‌های اروپایی، خودشان با اتهام دور زدن تحریم‌هایی که در واقع پرزیدنت باراک اوباما و تیم او در اولین دوره ریاست‌جمهوری او وضع کرد، مواجه بودند. حال بسیاری از آنها مکانیزم‌های پیچیده‌ای را برقرار کرده‌اند تا مطمئن شوند که از تحریم‌های سازمان ملل و آمریکا تبعیت می‌کنند. بنابراین، ما بر این باوریم که هر شرکت مشروعی که در جهان اعتبار دارد و می‌خواهد به بازرگانی با آمریکا ادامه بدهد، از این تحریم‌ها تبعیت خواهد کرد».