728 x 90

مورگان اورتگاس: اقدامات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران بزرگترین عامل بی‌ثباتی در عراق است

مورگان اورتگاس
مورگان اورتگاس

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۸مهر با انتشار بیانیه‌یی نسبت به حمله موشکی در پایتخت عراق واکنش نشان داد و باز هم شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران را بزرگترین عامل بی‌ثباتی در عراق دانست.

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا گفت: «ما از حمله موشکی روز گذشته در بغداد که منجر به کشته شدن غیرنظامیان، از جمله یک مادر و فرزندانش شد، خشمگین شده‌ایم».

اورتگاس در بیانیه افزود: «ما با مردم بی‌گناه عراق و خانواده‌های آنها که بار دیگر قربانی چنین اقدامات بی‌رحمانه خشونت‌آمیزی شده‌اند، ابراز همدردی می‌کنیم. مردم عراق سزاوار زندگی در امنیت و ایمنی هستند».

هم‌چنین در بیانیه آمده است: «ما از مقامات عراقی می‌خواهیم فوراً برای پاسخگو کردن عاملان [این حمله] اقدام کنند. ما پیش‌تر نیز تأکید کرده بودیم که اقدامات شبه‌نظامیان قانون‌شکن مورد حمایت ایران هم‌چنان بزرگترین عامل بازدارنده ثبات در عراق است. این شبه‌نظامیان برای همه در عراق - از مقامات و اماکن دیپلماتیک گرفته تا فعالان و خانواده‌های عراقی - تهدیدی غیرقابل قبول محسوب می‌شوند».

رسانه‌های خبری روز یکشنبه به‌نقل از مقام‌های آمریکایی و عراقی گفتند که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در روزهای اخیر به رهبران عراق هشدار داده است اگر برای توقف حملات به مراکز نظامی و دیپلماتیک آمریکا کاری نکنند، سفارت آمریکا تعطیل خواهد شد.