728 x 90

موج محکومیت و انزجار از جنایت سپاه پاسداران خامنه‌ای در سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی

جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی
جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی

وزیر خارجه آمریکا روز ۲۰دی طی بیانیه‌یی در سالگرد سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران، این جنایت را «غیرقابل توجیه» دانست و خواستار عدالت برای قربانیان شد. در این بیانیه آمده است: «سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را با دو موشک زمین به هوا سرنگون کرد. با این حال، یک سال بعد از حادثه، اعضای سپاه پاسداران هنوز به‌خاطر گرفتن جان ۱۷۶مسافر و خدمه بیگناه و غیرنظامی مورد حسابرسی قرار نگرفته‌اند. رژیم در تمام این تحقیقات طولانی‌مدت، به حفاظت از افرادی در سپاه ادامه داده که مسئول این حادثه بودند، ادامه داده است». (سایت وزارت‌خارجه آمریکا ۲۰دی)

خبرگزاری فرانسه گزارش کرد: «یک سال بعد از سرنگونی هواپیما دولتهایی که اتباع آن در جریان این حادثه جان باختند، خواستار اجرای عدالت شدند. در تورنتو در استان اونتاریو کانادا حدود ۲۰۰نفر در برابر دانشگاه تورنتو جمع شدند». (توئیتر۲۰دی)

نخست وزیر کانادا جاستین ترودو در بیانیه‌یی بار دیگر خواستار تحقیقات کامل، شفاف و معتبر در مورد علت این حادثه وحشتناک شد و تأکید کرد: «ما رژیم ایران را در تضمین پرداخت غرامت کامل قربانیان پرواز اوکراین و به پای عدالت کشیدن عاملان این حادثه مسئول می‌شناسیم». (‌سایت نخست‌وزیر کانادا ۱۹دی)

دمیترو کولبا Dmytro Kuleba وزیر خارجه اوکراین نیز گفت: «ما این واقعه وحشتناک را به‌یاد داشته و هرگز فراموش نخواهیم کرد. روزی فرا خواهد رسید که تمامی افرادی که مسئول این جنایت بوده‌اند به‌طور کامل به پای عدالت آورده شود و ما رسیده هر چه سریع‌تر به این هدف تلاش می‌کنیم». (سایت وزارت‌خارجه اوکراین۲۰دی)