728 x 90

مقامهای ارشد دولت آمریکا: ما ۲۵مجموعه تحریم علیه رژیم ایران اعمال کردیم

مقامهای ارشد دولت آمریکا
مقامهای ارشد دولت آمریکا

در جلسه توجیه ویژه مقامات ارشد دولت آمریکا در روز شنبه ۳ فروردین ۹۸ اعلام شد: دولت دونالد ترامپ ۲۵مجموعه تحریم‌های مربوط به ایران که ۹۶۰فرد، نهاد، هواپیما و کشتی را هدف قرار داده است، اعمال کرده است.

همچنین آمده است که ما متخصصان تکنیکی و نهادهای حیاتی مرتبط به تلاش تسلیحات هسته‌یی پیشین ایران را لیست‌گذاری می‌کنیم.

اینها نهادها و افرادی هستند که به کار در بخش دفاعی رژیم ایران ادامه می‌دهند که به این معنی است که قدرت فکری در پشت برنامه هم‌چنان در ایران موجود است و با این اقدام ما آن افراد و نهادها را افشا می‌کنیم.

مقام دولت آمریکا گفت: هر کس که با سپند یا این افراد در ارتباط باشد در معرض خطر انزوای بین‌المللی حرفه‌یی، شخصی و مالی می‌باشد.

وی افزود: سپند هم‌چنان بیش از ده گروه شرکتهای زیر مجموعه‌ای با تخصصهای گوناگون از جمله فنآوری تشعشع، فیزیک، مواد منفجره و موشک را تحت کنترل دارد.

این مقام اضافه کرد: از طریق لیست‌گذاریهای امروز، ما آنهایی که از بخش دفاعی ایران و پرسنل کلیدی که برای نهادهای درگیر در تلاش تسلیحات هسته‌یی قبلی ایران حمایت می‌کنند، از کارمندان سطح پایین تا ارشدترین مدیران را مورد حسابرسی قرار می‌دهیم.....

مقام ارشد دیگری گفت: ولی این مجموعه تحریم‌های مشخص لایه افزوده‌ای از اهمیت سمبلیک دارد چرا که مسأله فقط اعمال فشار به رژیم ایران برای دستیابی به یک راه‌حل دیپلماتیک مذاکره شده نیست. ما با این گامها بر ادامه موجودیت این سازمان سپند تأکید می‌کنیم که شما در رابطه با آن شنیده اید – این واقعاً یک نکته بسیار مهم است.....

وی گفت: سپند به نوعی بازمانده و میراث دار بوروکراتیک همان برنامه تسلیحات هسته‌یی است و ادامه موجودیت آن این مشکل را برجسته می‌کند که رژیم ایران کماکان تلاش می‌کند که این گزینه را برای خودش نگه دارد که به شیوه گذشته خود برگردد که ما مسلماً تلاش می‌کنیم که از وقوع آن جلوگیری کنیم....

این مقام افزود: آنچه شما با آن مواجه هستید در اساس یک رژیمی است که تلاش کرده است که خودش را برای آن چه ما در دنیای خارج به‌عنوان تهاجم کامل برای گریز تکثیر هسته‌یی (این عبارت به‌معنی این است که کشوری که سلاح هسته‌یی ندارد قابلیت دستیابی به یک یا چند سلاح اتمی به سرعت و بدون هشدار را گریز هسته‌یی می‌نامند -م) می‌نگریم، آماده کند. شما با شرایطی مواجهید که در آن طبق برجام ایران در چند سال دیگر مجاز خواهد بود که در اساس هر قابلیت غنی‌سازی اورانیوم که بخواهد و هر میزانی از اورانیوم غنی شده را تولید و نگهداری کند.

وی اضافه کرد: فکر کنم که پیام این کار عملاً به سایر دانشمندان که ممکن است کار کردن با سپند را در نظر داشته باشند یا آنهایی که به‌نحوی در دسترس یا بالقوه این امکان را داشته باشند که خودشان را در دسترس رژیم ایران برای این نوع کار در آینده قرار بدهند است.

این یک پیامی است که آنها باید به آن توجه کنند. پیام باید به آنها این باشد: این کار را نکنید. این کار عاقلانه‌ای نیست که درگیر آن شوید.

این مقام گفت: ولی من فکر می‌کنم که نکته این کار از دیدگاه رژیم ایران این است که کاری است که نفر می‌تواند به یک یا چند نوع دیگر از استفاده غیرمرتبط به تسلیحات هسته‌یی اشاره کند. این پوش این کار است. ممکن است به‌خوبی در همان عرصه‌ها برای آنها کاربرد داشته باشد ولی این کار همچنین منفعت افزوده این را دارد که نوعی کار است که به‌سادگی می‌تواند مجدد به سمت فعالیت تسلیحاتی تغییر جهت داده شود در صورتی که این رژیم این تصمیم را بگیرد و به همین دلیل است که ما فکر می‌کنیم که این کار بسیار مشکل آفرین است.

وی در برابر این سؤال که شما فکر می‌کنید که این کار در صحنه بین‌المللی چه تأثیری خواهد داشت با توجه به این واقعیت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رژیم ایران چک سفید داده است و متحدان اروپایی ما همین اخیراً در کنفرانس مونیخ و کنفرانس ورشو با موضع ما در قبال ایران موافق نیستند. چطور این تحریم‌ها قرار است آنچه شما ادعا می‌کنید که ایران انجام می‌دهد را متوقف کند؟

مقام ارشد افزود: هیچ اختلاف‌نظری در رابطه با مشکل بنیادین این احتمال که رژیم ایران برنامه تسلیحاتی خود را از سر بگیرد، وجود ندارد. هیچ اختلاف‌نظری در رابطه با این ایده که آنچه برجام عملاً مجاز می‌شمارد و نباید مجاز می‌شمرد، وجود ندارد- این باید هدف همه ما باشد که به این نقطه نرسیم.

فکر کنم که ما با شرکای اروپایی‌مان اختلاف‌نظری در رابطه با اهمیت انجام این کار نداریم. ما برخی اختلاف‌نظرهای تاکتیکی در رابطه با این‌که بهترین شیوه برای انجام این کار در کوتاه مدت چیست، داریم ولی در خصوص هدف استراتژیک که تضمین کنیم که رژیم ایران هرگز این گزینه را در دسترس نداشته باشد ما به هیچ شکلی هیچ اختلاف‌نظری نداریم.

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات