728 x 90

مذاکرات دوحه بی‌نتیجه پایان یافت

پایان بی‌نتیجه مذاکرات دوحه
پایان بی‌نتیجه مذاکرات دوحه

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس-تسنیم روز ۸تیر خبر داد مذاکرات دوحه بی‌نتیجه پایان یافت.

تسنیم نوشت: نشست علی باقری با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در قطر که قرار بود هفتم و هشتم تیرماه برگزار شود، به پایان رسید.

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس به‌نقل از منابع آگاه نوشت: «در جریان این دور از گفتگوها که به‌صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا برگزار شد و اتحادیه اروپا نقش میانجی و انتقال‌دهنده پیام را به‌عهده داشت، ایران مجدداً بر لزوم دستیابی به یک توافق پایدار تأکید کرد.

آن چیزی که مانع از به نتیجه رسیدن این دور از گفتگوها شده، پافشاری طرف آمریکایی بر متن طرح پیشنهادی خود در وین ۷ است. در واقع واشنگتن به‌دنبال احیای برجام به‌منظور محدود کردن نظام بدون دستاورد اقتصادی برای کشورمان است.

همین مسأله باعث شده است به‌دلیل ضعف دولت بایدن و عدم توانایی در تصمیم‌گیری نهایی، احیای توافق هسته‌یی که صرفاً نیاز به پذیرش خط قرمز ایران در انتفاع اقتصادی از این رویداد از سوی آمریکا دارد، نشست دوحه هم تأثیری در از بین رفتن بن‌بست مذاکراتی نداشته باشد».

 

رویترز در همین روز خبر داد که وزارت‌خارجه رژیم گفته است مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در قطر ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم روز چهارشنبه گفت: مذاکرات ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ هنوز به پایان نرسیده است.

رویترز نوشت: پیش از این خبرگزاری نیمه رسمی تسنیم به‌نقل از منابع آگاه اعلام کرد که مذاکرات غیرمستقیم تهران و واشنگتن در دوحه بدون نتیجه پایان یافت.

ناصر کنعانی گفت: «مذاکرات دو روزه هنوز به پایان نرسیده و بعدازظهر امروز دیدار دیگری بین علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌یی ایران و انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا برگزار می‌شود».

 

امیرعبداللهیان، وزیر خارجه رژیم آخوندی، سه‌شنبه شب ۷تیر در جمع کارکنان سفارت رژیم در عشق‌آباد درباره دور تازه مذاکرات غیرمستقیم اتمی رژیم و آمریکا در قطر گفت: دستیابی به توافق در دوحه در صورتی امکان‌پذیر است که واشنگتن واقع‌بین باشد و حسن‌نیت واقعی داشته باشد.

وزیر خارجه رژیم گفت: به‌رغم این‌که آقای بایدن تأکید می‌کند که من اراده جدی دارم برای این‌که به توافق برسیم، ولی ما هنوز در عمل چیزی جز رفتارهای مبتنی بر فشار حداکثری دوره ترامپ در آمریکا را شاهد نیستیم.

وی افزود: به‌رغم این‌که لسان و زبان آقای بایدن متفاوت است، ولی در مرحله عمل باید ببینیم که در این مرحله از گفتگوها چه مقدار ادعای آمریکایی‌ها نسبت به داشتن نیت و اراده جدی واقعی است.

 

سایت حکومتی نورنیوز روز ۸تیر در گزارشی از اولین روز مذاکرات برجامی در قطر نوشت: موضوعات باقی مانده از نظر عددی قابل توجه نیست. فعلاً نمی‌توان گفت که گفتگوها چقدر طول می‌کشد

نورنیوز نوشت:
دور تازه از مذاکرات رفع تحریم‌ها، بعدازظهر دیروز سه‌شنبه ۷تیرماه با گفتگوی «علی باقری» و «انریکه مورا» در دوحه پایتخت قطر آغاز شد. اطلاعات رسیده از اتاق مذاکرات حاکی است:
در اولین روز، گفتگوها بر سر موضوعات باقی مانده با «رویکردی فنی و با جدیت» دنبال شده است.
فضای حاکم بر مذاکرات با تمرکز بر «ابعاد تخصصی» هر یک از گروه‌های مورد گفتگو پیگیری شده است.
در مذاکرات شب گذشته صرفاً گفتگوها میان مورا و علی باقری جریان داشته است.
در حالی که موضوعات باقی مانده از نظر عددی قابل توجه نیست اما به‌دلیل تأثیرگذاری مستقیم آن بر شکل‌گیری توافق قوی، پایدار و قابل اتکاء، موجب کُند شدن فرآیند دستیابی به توافق شده است.
در پایان روز اول مذاکرات، هنوز نمی‌توان چشم‌اندازی در خصوص «بازه زمانی گفتگوها» مشخص کرد.

 

جیک‌سولیوان، مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید روز دوشنبه ۶تیر و در آستانه ادامه مذاکرات هسته‌یی با رژیم آخوندی در قطر، به خبرنگاران گفت: دیدگاه آمریکا در مورد برنامه اتمی رژیم ایران مدتهاست که روشن شده است. ما مصمم هستیم که تضمین کنیم رژیم ایران هیچگاه به تسلیحات اتمی دست پیدا نمی‌کند... اکنون نیز توافقی آماده و در دسترس بر روی میز رژیم ایران است. بنابراین آنها باید تصمیم بگیرند آیا آنرا بر می‌دارند یا نه.

 

کیهان خامنه‌ای روز ۷تیر به نقل از یک روزنامه روسی به‌نام نزاویسمایا نوشت: جمهوری اسلامی آماده است از یکی از اصلی‌ترین مطالبات خود در مذاکرات هسته‌ای چشم‌پوشی کند و با قید نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی مخالفت نکند، اما به شرط تضعیف تحریم‌ها علیه ساختارهای داخلی سپاه.

کیهان خامنه‌ای افزود: ناظران تردید دارند که دولت جو بایدن‌، بتواند حتی با این گزینه موافقت کند. 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1e63a8cd-5215-49b5-a57b-548d6763a482"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات