728 x 90

محکومیت‌های بین‌المللی اعدام نوید افکاری قهرمان ملی کشتی - «گلوبال اتلیت» (قهرمان جهانی) خواستار اخراج رژیم ایران از ورزش جهان شد

نوید افکاری توسط دژخیمان خامنه‌ای اعدام شد
نوید افکاری توسط دژخیمان خامنه‌ای اعدام شد

این خبر به‌روز میشود.

دژخیمان خامنه‌ای صبح روز شنبه ۲۲شهریور ۹۹ نوید افکاری قهرمان ملی قیام در برابر نظام آخوندی را به‌خاطر شرکت در قیام مردم شیراز و به‌رغم تمامی فراخوانهای داخلی و بین‌المللی با شقاوت و وحشی‌گری تمام اعدام کردند. بدنبال اعدام نوید افکاری نهادهای بین‌المللی ورزش، هم‌چون کمیتهٔ بین‌المللی المپیک، فیفا، اتحادیه جهانی کشتی و شماری از سیاستمداران و وزرای خارجه کشورها این اعدام جنایتکارانه را محکوم کردند.

نامه مشترک ۸برنده جایزه نوبل به دبیرکل ملل ‌متحد علیه اعدام نوید افکاری

۸تن از برندگان جایزه نوبل روز ۲۲شهریور۹۹ در نامه مشترکی به آنتونیو گوترز اعدام نوید افکاری قهرمان ملی قیام در برابر نظام آخوندی را محکوم کردند و نوشتند: ما از شنیدن خبر اعدام وحشتناک آقای نوید افکاری، قهرمان مشهور کشتی در ایران شوکه هستیم.

  • پرفسور بری بریش Barry Barish برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۷ از آمریکا
  • پروفسور راجر کورنبرگ Roger D. Kornberg برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۰۶ از آمریکا
  • پروفسور جان متر John Mather برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۰۶ از آمریکا
  • پروفسور ریچار رابرتس Richard Roberts برنده جایزه نوبل پزشکی ۱۹۹۳ از آمریکا
  • پروفسور الیاس کوری Elias Corey برنده جایزه نوبل شیمی ۱۹۹۰ از آمریکا
  • پروفسور جان پولانی John Polanyi برنده جایزه نوبل شیمی ۱۹۸۶ از کانادا
  • پروفسور جروم فریدمن Jerome Friedman برنده جایزه نوبل فیزیک ۱۹۸۶ از آمریکا
  • پروفسور دادلی هرشباخ Dudley Herschbach برنده جایزه نوبل شیمی ۱۹۸۶ از آمریکا

به دبیرکل سازمان ملل:

ما از شنیدن خبر اعدام وحشتناک آقای نوید افکاری، قهرمان مشهور کشتی در ایران شوکه هستیم.

ما از این‌که اعدامها و شکنجه زندانیان در ایران بدون وقفه ادامه دارد به‌شدت نگرانیم . سال‌ها مصونیت از مجازات و مماشات، این دیکتاتوری مذهبی را برای ارتکاب چنین جنایات شنیع جری کرده است. سکوت و بی‌عملی طبعاً نتیجه عکس خواهد داشت.

ما از شما و شورای امنیت و کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد می‌خواهیم اقدامات سریع و عملی علیه رژیم ایران به‌خاطر اعدام نوید افکاری و دهها هزار زندانی سیاسی انجام دهید.

از زندانهای ایران بازدید کنید و با زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی دیدار کنید و برای نجات آنها اقدام کند.

محکومیت اعدام جنایتکارانه نوید افکاری توسط آلمان

سفارت آلمان در تهران روز یکشنبه ۲۳اردیبهشت در توئیتی اعدام نوید افکاری؛ زندانی قیام را غیرقابل پذیرش خواند و آن را شیوه‌ای برای «خاموش کردن صداهای مخالف» در ایران دانست.
سفارت آلمان در این توئیت هم‌چنین همگان را به همبستگی با برادران نوید افکاری در زندان فراخواند و نوشت: «دو برادر نوید هنوز در زندان هستند و اکنون به همبستگی ما نیاز دارند!».

عفو بین‌الملل اعدام نوید افکاری را محکوم کرد

عفو بین‌الملل روز ۲۳شهریور بار دیگر اعدام نوید افکاری را محکوم کرد و طی پیامی در توئیتر اعلام کرد: «نوید افکاری قهرمان کشتی ایران، مخفیانه در ایران اعدام شده است. این پایمال کردن عدالت است چرا که او محاکمه منصفانه‌یی نداشت و شکنجه شده بود».

فرانسه اعدام نوید افکاری را محکوم کرد

وزارت‌خارجه فرانسه روز ۲۳شهریور۹۹ در یک اطلاعیه مطبوعاتی اعدام نوید افکاری قهرمان ملی قیام در برابر نظام آخوندی را محکوم کرد.

سایت وزارت‌خارجه فرانسه ۱۳سپتامبر۲۰۲۰

ایران -اعدام نوید افکاری -بیانیه مطبوعاتی وزارت امور اروپایی و امور خارجی

فرانسه اعدام نوید افکاری در ایران در تاریخ ۱۲سپتامبر ۲۰۲۰ را محکوم می‌کند.

فرانسه بر علاقمندی خود به آزادی بیان و آزادی تظاهرات مسالمت‌آمیز و حق هرکس برای داشتن دادگاهی منصفانه تأکید می‌کند.

فرانسه بر مخالفت مستمر خود را با مجازات اعدام در هر مکان و تحت هر شرایطی تأکید می‌کند.

فرانسه هم‌چنان بر تعهد قاطع خود بر امحاء جهانی این مجازات غیرعادلانه ضدبشری و ناکارآمد باقیست.

فرانسه تمامی کشورهایی که هنوز مجازات اعدام را اجرا می‌کنند، به ایجاد مهلت قانونی (توقف موقت) با این نظر گاه که به‌طور کامل لغو شود، فرامی‌خواند.

محکومیت اعدام نوید افکاری توسط داگمار فرایتاگ، رئیس کمیسیون ورزش در پارلمان آلمان و انجمن ورزشکاران آلمانی

داگمار فرایتاگ، رئیس کمیسیون ورزش در پارلمان آلمان و انجمن ورزشکاران آلمانی پس از اعدام نوید افکاری از کمیته بین المللی المپیک خواستند دست به "اقدام عملی" علیه ایران بزند. تحریم ورزش ایران نیز مطرح شده است.
داگمار فرایتاگ، رئیس کمیسیون ورزش پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ)
داگمار فرایتاگ، رئیس کمیسیون ورزش در پارلمان آلمان (بوندستاگ) به خبرگزاری ورزشی SID گفت که اکنون نوبت کمیته بین المللی المپیک (IOC) و انجمن جهانی کشتی گیران (UWW) است که واکنش نشان دهند و تنها به "ابراز نگرانی" اکتفا نکنند. او خواستار اقدامات عملی علیه ایران شد و افزود که اعدام نوید افکاری نباید برای ایران بدون پیامد بماند.

حساب توئیتری «گلوبال اتلیت» (قهرمان جهانی) خواستار همبستگی ورزشکاران در درخواست از کمیته بین‌المللی المپیک و اتحادیه جهانی کشتی برای اعمال مجازاتهای فوری بر رژیم ایران و اخراج این رژیم از ورزش جهان بابت این «اعدام وحشیانه» شد.

توئیت جی کوی، معاون مدیر رسانه‌یی اروپای دیدبان حقوق‌بشر درباره اعدام نوید افکاری

۱۳ سپتامبر – ۲۰۲۰

رژیم در ایران نوید افکاری را که زیر شکنجه به جنایات خود اعتراف کرده اعدام کرد. دیده‌بان حقوق‌بشر می‌گوید: "این اقدام ظالمانه، تقابل با فریاد بین‌المللی برای یک دادرسی مجدد عادلانه، نشان‌دهنده بی‌توجهی کامل به پایه‌یی‌ترین اصول حقوق‌بشر است".

توئیت جیت گوتلند، پارلمانتر از سوئد راجع به اعدام نوید افکاری

۱۳ سپتامبر – ۲۰۲۰ ۱۰۰۹

من هنوز بابت این وحشیگری شوکه و از شنیدن اخبار ویران شده بودم، اما بیشتر قانع شدم که برای حقوق‌بشر بجنگم و خواستار تغییر از رژیم ایران باشم! قلب من با خانواده نوید افکاری و کل مردم ایران است!

بابی گرین قهرمان مسابقات بکس ترکیبی آمریکا:

این خبر قلب مرا شکست. مرگ او مرا خشمگین کرد. او به‌خاطر شرکت در یک تظاهرات اعدام شده است. این خبر مرا کاملاً بهم ریخت. بعد از شنیدن این خبر دیگر نمی‌توانم صحبت کنم.

الساندرو سپداله رئیس شورای شهر کونئو- ایتالیا :

شهر کونئو شهر خواهر اشرف از سازمانهای بین‌المللی می خواهد که این قتل را به‌شدت محکوم کنند.

مدیر ارتباطات کاخ‌سفید:

وحشیگری ماهیت واقعی رژیم ایران است. مردم پرافتخار ایران شایسته آینده‌ای بهتر هستند.

مشاور وزیر خارجه انگلستان:

این اعدام بسیار تراژیک و تکان‌دهنده است. انگلستان با حکم اعدام تحت هر شرایطی مخالف است.

لارس اداکتوسون -کمیته روابط خارجی پارلمان سوئد:

رژیم خون‌آلود ایران چهره واقعی‌اش را نشان داد و باید از تمام فعالیت‌های بین‌المللی ورزشی محروم شود.

ماریان بیندر کلر نماینده مجلس سوئیس:

سوئیس باید این اعدام را به‌شدت محکوم کند. منتظر باشید که خشم و طغیان مرا ببینید.

فرنک شوایب عضو پارلمان آلمان: رژیم ایران شرمت باد!

دیوید بنرمن نماینده سابق پارلمان اروپا از انگلیس:

یک اعدام نفرت‌انگیز، رژیم آخوندها در ایران شیطانی است.

مارکو کامپومنوزی نماینده پارلمان اروپا:

در سکوت اتحادیه اروپا که نمی‌خواهد دست از توافق اتمی با رژیم ایران بردارد، نوید افکاری شکنجه و اعدام شد.

بیلی بلدوین بازیگر هالیوود در واکنش به اعدام نوید افکاری در توئیتی نوشت: «نوید افکاری توسط رژیم ایران اعدام شد، کشتی آمریکا، فدراسیون کشتی روسیه، فعالان حقوق‌بشر و کمیته‌های کشتی سراسر جهان باید ایران را مجبور کنند که هزینه این رفتار را بدهد، اعدام فردی که تنها گناهش اعتراض علیه حکومتش بود».

محکومیت اعدام نوید افکاری توسط نمایندگان پارلمان اروپا

دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا در یک اطلاعیه فوری اعلام کرد: جامعه جهانی نباید در مقابل اعدام جوانان بی‌گناه در ایران سکوت کند.

در قسمتی از این اطلاعیه آمده است: ما از نماینده عالی اتحادیه اروپا می‌خواهیم که رژیم ایران را به توقف اعدامها فرا بخواند و اقدامات مؤثر و مشخص علیه رژیم ایران برای اعدام نوید افکاری اتخاد کند.

رئیس فدراسیون فوتبال اردن خواستار تحریم رژیم از مسابقات جهانی شد

علی الحسین رئیس فدراسیون فوتبال اردن و رئیس فدراسیون فوتبال غرب آسیا که برادر پادشاه اردن نیز هست در اعتراض به اعدام نوید افکاری خواستار محروم کردن رژیم آخوندی از حضور در مسابقات بین‌المللی شد.

وی در پیامی گفت: شوک‌آور است که نوید بدون یک دادرسی عادلانه و علنی به‌قتل رسید. اتحادیه جهانی باز یکنان، المپیک و فیفا رژیم ایران را باید تا زمانی که به حقوق پایه‌یی حقوق‌بشر ملزم نشده از هر رقابت بین‌المللی محروم کنند. شرم‌آور است.

الکساندر کراس مشاور ارشد سیاسی پارلمان اروپا:

«رژیم جنایتکار حاکم بر تهران نوید افکاری را باهدف گسترش ارعاب و مهار میلیونها ایرانی که روزانه با سرکوب این رژیم مستبد می جنگند اعدام کرد».

استراون استیونسون اعدام نوید افکاری را شرم‌آور خواند

استراون استیونسون اعدام نوید افکاری را شرم‌آور خواند و گفت این یک رژیم جنایتکار است که زندانیان سیاسی را اعدام می‌کند و اعتراضات بین‌المللی را نادیده می‌گیرد. زمان برای این رژیم شیطانی به پایان رسیده است.

باربل کوفلر، کمیسر حقوق‌بشر دولت آلمان در توئیتی نوشت از اعدام نوید افکاری به‌شدت مایوس شده است، «قابل پذیرش نیست که حاکمیت قانون برای خاموش کردن صداهای مخالف، نادیده گرفته شود.»

سناتور لئو هوساکوس از کانادا: محکومیت اعدام نوید افکاری

سناتور لئو هوساکوس از کانادا:
«مبارزه برای آزادی و حقوق‌بشر همیشه ارزشمند است. اقدام ظالمانه دیگری از سوی رژیم ایران. زمان آن فرا رسیده است که جامعه جهانی علیه این اقدامات فاحش اقدام کند.
اعدام قهرمان کشتی ایران نوید افکاری نیاز به واکنش شدید بین‌المللی دارد. وی به اتهاماتی که هرگز ثابت نشده اعدام شد. تنها جنایت نوید شرکت در اعتراضات ایران بود».

میلان زور معاون حزب دموکراتیک اسلوونی: محکومیت اعدام نوید افکاری

میلان زور، معاون حزب دموکراتیک اسلوونی
«امروز یک جوان بی‌گناه که برای دموکراسی، صلح و آزادی تلاش می‌کرد در ایران اعدام شد. من نقض گسترده حقوق‌بشر در ایران را به‌شدت محکوم می‌کنم و از رژیم ایران می خواهم که فوری به اعدام افراد بی‌گناه پایان دهد. # اعدامها در ایران را متوقف کنید # نوید افکاری

کمیته زنان شورای ملی مقاومت ایران

«رژیم ایران ناجوانمردانه و غیرانسانی نوید افکاری قهرمان ملی کشتی را اعدام کرد. چه اتفاقی باید بیفتد تا جهان علیه این رژیم فاسد وارد عمل شود؟ چه کاری لازم است تا رژیم را مجبور به توقف اعدامها در ایران کرد؟».

توئیت وزیر حقوق‌بشر انگلستان در مورد اعدام نوید افکاری
لرد طارق احمد از ویمبلدون

«این یک خبر تراژیک و انزجارآور است که مقامات ایران نوید افکاری را اعدام کرده‌اند. انگلستان به‌عنوان یک پرنسیپ، با مجازات اعدام تحت هر شرایطی مخالفت می‌کند».

توئیت لورنس نورمن: پاسخ سخنگوی اتحادیه اروپا در رابطه با نوید افکاری: اتحادیه اروپا اعدام نوید افکاری را به قویترین صورت محکوم می‌کند

لارنس نورمن[خبرنگار وال استریت در بروکسل]، ۱۲ سپتامبر۲۰۲۰:

توئیت۱ - پاسخ سخنگوی اتحادیه اروپا در رابطه با نوید افکاری: اتحادیه اروپا اعدام نوید افکاری را به قویترین صورت محکوم می‌کند. اتحادیه اروپا قاطعانه با استفاده از مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است.

اعدام یک مجازات بیرحمانه و ضدبشریست که به‌عنوان یک عامل بازدارندگی شکست‌خورده است.

توئیت۲ - و اعدام یک نفی غیرموجه قدر و شان انسانی است. ما این اعدام و سایر اعدامها (شامل اعدامهایی که سازمان ملل گفته است) را علناً محکوم کرده‌ایم و علاوه بر این به‌طور خصوصی هم در زمان تماسهای دوجانبه که با ایران داریم هم محکوم کرده‌ایم. اعدام اخیر را هم فوراً با ایران مطرح می‌کنیم.

توئیت۳ - «حقوق بشر یک ویژگی اصلی در تعامل ما با ایران باقی می‌ماند و ما به تعامل با مقامات ایران در این رابطه از جمله در هر مورد مشخص ادامه می‌دهیم». منابعی که گفته‌اند اتحادیه اروپا به ایران اصرار نورزیده تا جان نوید افکاری را نجات دهد بی‌اساس می‌باشند.

بئاتریس بسرا نماینده پارلمان اروپا از اسپانیا

بئاتریس بسرا نماینده پارلمان اروپا از اسپانیا اعدام نوید افکاری را محکوم کرد و گفت: آنها او را کشتند. رژیم بی‌پرنسیب آخوندها که حقوق و آزادیها را در ایران له می‌کند، این کار را دوباره انجام داده است. آنها بدون مصونیت از مجازات و بی‌هیچ مانعی، نوید افکاری، قهرمان جوان جنگ ملی را به جرم شرکت در اعتراضات ۹۷ اعدام کردند.

محکومیت اعدام نوید افکاری توسط استیو مک کیب

استیو مک کیب ناظم سابق حزب کارگر و نماینده ارشد مجلس عوام با اشاره به انعکاس مطبوعاتی اعدام نوید در نشریه میرور که نوشته بود رژیم ایران یک کشتی‌گیر را بعد از این‌که با شکنجه از او اعتراف به‌قتل گرفت اعدام کرد گفت: «به همین دلیل است که من می‌گویم با مقام‌های رژیم ایران نمی‌توانیم مذاکره کنیم».

نماینده پارلمان سوئیس در مورد اعدام نوید افکاری

ماریان بیندر نماینده پارلمان سوئیس روز شنبه ۲۲شهریور در مورد اعدام جنایتکارانه نوید افکاری گفت: «نوید افکاری ۲۷ساله با وجود اعتراضات جهانی صبح روز شنبه در ایران اعدام شد. سوئیس این عمل را به شدیدترین حالت محکوم می‌کند».

محکومیت اعدام نوید افکاری توسط وزیر خارجه نروژ

اریکسون سوریده وزیر خارجه نروژ روز شنبه۲۲شهریور در یک پیام توئیتری نوشت: با اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران شوکه شدیم. نروژ مخالف مجازات اعدام در هر شرایطی است.

سناتور مارکو روبیو اعدام نوید افکاری را محکوم کرد

سناتور مارکو روبیو عضو ارشد سنای آمریکا اعدام نوید افکاری را محکوم کرد. وی گفت: اعدام قهرمان کشتی نوید افکاری فقط به‌دلیل استفاده از حق آزادی بیان صورت گرفت، باید به‌دنیا خاطرنشان کند که رژیم مذهبی که بر ایران حکومت می‌کند، وحشی، بی‌رحم و اهریمنی است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل اعدام قهرمان کشتی نوید افکاری را محکوم کرد

کلی کرفت سفیر آمریکا در سازمان ملل شنبه ۲۲شهریور در پیامی اعدام جوان شورشی نوید افکاری را محکوم کرد و گفت: «دعاها و نیاز ما با خانواده نوید افکاری است. ما بی‌توجهی مستمر و بی‌شرمانه رژیم ایران نسبت به‌جان انسان‌ها را محکوم می‌کنیم. صدای مردم ایران هرگز خاموش نخواهد ماند».

جو بایدن: اعدام بی‌رحمانه نوید افکاری فاجعه است

جو بایدن، کاندیدای ریاست‌جمهوری آمریکا درباره اعدام نوید افکاری گفت: اعدام بی‌رحمانه نوید افکاری توسط رژیم ایران یک فاجعه است. هیچ کشوری نباید معترضان یا فعالان مسالمت‌آمیز را دستگیر، شکنجه یا اعدام کند.

انجمن قهرمانان ورزش آلمان اعدام نوید افکاری را محکوم کرد

انجمن قهرمانان ورزش آلمان روز شنبه ۲۲شهریور در یک پیام توئیتری نوشت: «از دریافت خبر اجرای حکم اعدام نوید افکاری "عمیقا متاثر و شوکه" شده و با بازماندگان و دوستان او ابراز همدردی می‌کند».

توئیتر بی.بی.سی نیوز (جهانی):

نوید افکاری: به‌رغم اعتراضات جهانی، (رژیم) ایران کشتی‌گیر جوان را اعدام کرد.

فاکس نیوز: ایران کشتی‌گیر نوید افکاری را با وجود درخواستهای جهانی از جمله از طرف ترامپ اعدام کرد

رژیم ایران روز شنبه ۲۲شهریور یک قهرمان کشتی را با وجود درخواستهای جهانی از تهران، با وجود درخواست پرزیدنت ترامپ از رژیم، برای حفظ جان جوان ۲۷ساله، او را اعدام کرد. . . .

افکاری در تظاهراتهای توده‌یی علیه سرکوب سیاسی در ایران در سال گذشته شرکت کرده بود.

درخواستهایی از سراسر جهان از جمله از طرف فیفا و انجمن بازیکنان جهانی و دهها سازمان حقوق‌بشری صورت گرفته بود. پرزیدنت ترامپ به این فراخوانها ملحق شده بود.

گروه‌های اپوزیسیون ایرانی گفتند اعدام او تنها اراده مردم ایران برای سرنگونی این رژیم مذهبی را قویتر می‌کند.

مریم رجوی پرزیدنت منتخب شورای ملی مقاومت ایران (ان. سی. آر. آی) در بیانیه‌یی گفت: «مردم ایران به‌خصوص جوانان شجاع در برابر اعدام وحشیانه این فرزند شجاع شیراز آرام نخواهند گرفت و در همبستگی با مردم قهرمان استان فارس، به‌خاطر اعدام ناعادلانه او، قیام خواهند کرد» .

مریم رجوی افزود که این اعدام تنها بر شعله‌های قیام مردم ایران می‌افزاید و اراده آنها برای سرنگونی این رژیم مذهبی و استقرار آزادی و دموکراسی را تقویت خواهد کرد» .

رجوی هم‌چنین از سازمان ملل و اتحادیه اروپا و سایر سازمانهای بین‌المللی خواستار اقدام علیه ایران در پاسخ به این کشتار شد.

او گفت: «سکوت و بی‌عملی به‌مثابه چراغ سبز دادن و همدستی با رژیم است که، به جنایاتش ادامه دهد».

ورد نیوز انگلیس ۱۲سپتامبر ۲۰۲۰ - ایران کشتی‌گیر قهرمانی را که برای اعتراف به‌قتل، شکنجه شده بود اعدام کرد

ایران کشتی‌گیر قهرمانی را که می‌گوید برای اعتراف ساختگی شکنجه شده بود را اعدام کرد. یک اقدامی که خشم بین‌المللی را برانگیخت.

رسانه‌های دولتی روز شنبه گفتند، نوید افکاری ۲۷ساله در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شد.

ولید فارس: در رابطه با اعدام نوید افکاری

توئیتر

۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰

ولید فارس

رژیم ایران نوید افکاری کشتی‌گیر را به جرم "اعتراض" مسالمت‌آمیز اعدام کرد. این یک ترور سیاسی است. واکنش آنتیفا، طرفداران توافق اتمی ایران، از جمله رئیس‌جمهور سابق اوباما و طرفداران اروپایی توافق چیست؟ چه اقداماتی باید انجام شود؟ ندا [آقاسلطان] و نوید قهرمان هستند.

مسئول حقوق‌بشر وزارت‌خارجه آلمان اعدام نوید افکاری را محکوم کرد

خانم بربل کوفلر، مسئول حقوق‌بشر در وزارت‌خارجه آلمان، از اعدام نوید افکاری عمیقاً ابراز تأسف کرد و در توئیتی نوشت: «این قابل‌قبول نیست که تمامی اصول قانونی و حقوقی را نادیده می‌گیرند؛ تنها برای خاموش کردن صداهایی که دوست ندارند. دو برادر نوید که هنوز در زندان هستند، حالا به ابراز همبستگی ما نیاز دارند».

حسن یونسی، وکیل نوید افکاری گفته است: «آنقدر در اجرای حکم عجله داشتند که او را حتی از آخرین دیدار با خانواده‌اش محروم کردند».

توئیتر آنتونی دی روسا [خبرنگار وال استریت ژورنال]

۱۲سپتامبر ۲۰۲۰: ایران کشتی گیری را اعدام کرد که موضوع او، توجهات یک کارزار اجتماعی- رسانه‌یی را به خود جلب کرده بود، کارزاری که او و برادرانش را به‌عنوان قربانیانی مجسم نمود که به‌خاطر شرکت در اعتراضات علیه دیکتاتوری رژیم ایران در ۲۰۱۸ هدف قرار گرفتند.

توئیت مایکل لوئیت در محکومیت اعدام نوید افکاری

توئیتر مایکل لوئیت، نماینده سابق پارلمان کانادا

۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰

خبر وحشتناکی در مورد اعدام نوید افکاری در ایران. بگذارید این اقدام بی‌رحمانه و وحشیانه سندی باشد برای نقضهای حقوق‌بشر و سرکوب رژیم و خاطره نوید الهام‌بخش خیلی از مردم شجاع ایران باشد که به بلند کردن صدایشان برای دستیابی به آزادی ادامه می‌دهند.

توئیت جپه کفود وزیر خارجه دانمارک: محکومیت اعدام نوید افکاری

توئیتر

۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰

جپه کفود، وزیر خارجه دانمارک

با اعدام نوید افکاری به‌دست مقامات ایرانی شوکه شدم. دانمارک کاملاً مخالف استفاده از مجازات اعدام است. استفاده از شکنجه در زندانهای ایران و سلب حق دادرسی مناسب مستند شده است و باید محکوم شود.

توئیت آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد، در مورد اعدام نوید افکاری

۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰

آن لینده، وزیر خارجه سوئد

با گزارشهای مربوط به اعدام نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی شوکه شدم. سوئد و سایر کشورهای اتحادیه اروپا به‌طور مداوم بر حق دادرسی صحیح تأکید می‌کنند و با اعمال مجازات اعدام تحت هر شرایطی در همه موارد بدون استثنا مخالفت می‌کنند.

سایت عفو بین‌الملل - اعدام نوید افکاری

ایران: اعدام مخفیانه کشتی‌گیر نوید افکاری «به سخره گرفتن عدالت» سایت عفو بین‌الملل ۱۲سپتامبر۲۰۲۰ ساعت ۱۶۲۲ اعدام مخفیانه امروز صبح قهرمان کشتی نوید افکاری بدون اطلاع قبلی او و خانواده و وکیل او، بعد از دادگاهی کاملاً ناعادلانه به سخره گرفتن وحشتناک عدالت است که نیاز به واکنش فوری بین‌المللی دارد. نوید افکاری جوانی بود که آینده‌ای امیدوارکننده پیش رو داشت. اجرای حکم اعدام او با چنین بی‌حرمتی به اصول پایه‌یی عدالت، نشان‌دهنده بیرحمی مجازات اعدام است. مجموعه‌یی از قضات از دادگاههای مختلف از اعترافات اجباری تحت شکنجه، برای محکوم کردن او استفاده کرده و دائماً از تحقیق در مورد شکایت او از شکنجه، امتناع می‌کردند».

دایانا الطحاوی معاون مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقای عفوبین‌الملل: قبل از اعدام مخفیانه نوید افکاری ۲۷ساله، او را تحت فهرستی از نقض حقوق‌بشر و جنایت قرار داده بودند از جمله ناپدید شدن اجباری، شکنجه و سایر بدرفتاریها که منجر به «اعترافات» اجباری و عدم دسترسی به وکیل و سایر تضمینهای منصفانه دادگاهی شده بود.

توئیتر عفو بین‌الملل- ۱۲سپتامبر ۲۰۲۰

«ایران: ما به‌خاطر اعدام مخفیانه نوید افکاری، کاملاً در شوک، بهت و وحشت فرو رفتیم. اعدام جوانی که آینده‌ای روشن در انتظارش بود. اینچنین قضاییه مسخره‌ای، واکنش فوری جامعه بین‌المللی را با دخالت‌های عمومی و خصوصی می‌طلبد».

بیانیه سازمان اتحاد جهانی کشتی‌گیران در مورد اعدام نوید افکاری - ۱۲سپتامبر ۲۰۲۰

«سایت سازمان اتحاد جهانی کشتی گیران

سازمان اتحاد جهانی کشتی‌گیران مطلع شد که اعدام برنامه‌ریزی شده کشتی‌گیر ایرانی، نوید افکاری، صبح امروز در ایران انجام شد.

عمیقا ناراحت‌کننده است که تقاضای ورزشکاران از سراسر جهان و تلاشهای پشت صحنه سازمان اتحاد جهانی کشتی‌گیران و فدراسیون ملی کشتی ایران، همراه با کمیته جهانی المپیک و کمیته ملی المپیک ایران به جایی نرسیدند. این خبر بسیار انزجار‌آور و ناراحت‌کننده است و جامعه کشتی‌گیران در تمامیتش برای مرگ او سوگوار است.

قلب و فکر ما با خانواده و دوستان نوید است».

بیانیه کمیته جهانی المپیک در مورد اعدام کشتی‌گیر، نوید افکاری در ایران

اعدام نوید افکاری، کشتی گیر ایرانی خبر بسیار غم انگیزی بود. کمیته جهانی المپیک از اعلام این خبر در شوک فرو رفت. توماس باخ، رییس کمیته جهانی المپیک این هفته در عین احترام به استقلال قضاییه جمهوری اسلامی ایران، شخصا از طریق نامه مستقیماً از رهبر مذهبی ایران و از رییس جمهور ایران درخواست عفو نوید افکاری را کرد. بسیار موجب عصبانیت و دل‌آزردگی است که تقاضای وزرشکاران از سراسر دنیا و همه تلاشهای پشت صحنه کمیته جهانی المپیک و کمیته ملی المپیک ایران و سازمان جهانی اتحاد کشتی گیران و فدراسیون کشتی ایران به جایی نرسید. قلب و فکر ما با خانواده نوید افکاری و همه دوستان اوست. (سایت کمیته جهانی المپیک- ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰)

خبرگزاری فرانسه: رژیم ایران کشتی‌گیر را اعدام کرد

خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۲۲شهریور درباره اعدام نوید افکاری قهرمان ملی کشتی توسط دژخیمان خامنه‌ای به‌خاطر شرکت در قیام مردم شیراز نوشت رژیم ایران یک کشتی‌گیر جوان را روز شنبه اعدام کرد. افکاری بر اساس اعترافات گرفته شده تحت شکنجه محکوم به اعدام شده است.

حسن یونسی وکیل نوید افکاری روی توئیتر گفت: آیا شما این‌قدر عجله داشتید که نوید را از آخرین دیدارش محروم ساختید؟

خبرگزاری فرانسه افزود: دونالد ترامپ در اوایل این ماه درخواست نجات جان نوید افکاری را کرده بود و گفته بود تنها کاری که نوید کرده است شرکت در تظاهرات ضدحکومتی بوده است.

رویترز: نوید افکاری اعدام شد

خبرگزاری رویترز ۲۲شهریور در رابطه اجرای حکم جنایتکارانه اعدام زندانی سیاسی نوید افکاری نوشت: رسانه‌های حکومتی در مورد پرونده‌ای که موجب خشم بین‌المللی شد گفتند، نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی روز شنبه، اعدام شد.

اتحاد جهانی ورزشکاران که ۸۵هزار ورزشکار را نمایندگی می‌کند خواستار آن شده بود که اگر رژیم ایران، افکاری را اعدام کند، آنرا از ورزش جهانی اخراج کنند.

موضوع افکاری موجب خشم ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های حقوق‌بشری شده بود.

حکام مذهبی حاکم بر ایران تظاهر کنندگان را مقصر می‌دانستند و آنها را «اوباش» مرتبط با تبعیدیان و دشمنان خارجی می‌خواندند.

رویترز افزود: تلویزیون دولتی آنچه را که به ظاهر اعتراف مکتوب افکاری بود نشان داد ولی او در پیامی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد گفته بود که او را مجبور به امضای این اسناد کرده بودند.

آسوشیتدپرس: موضوع افکاری مورد توجه کارزار رسانه‌های اجتماعی بود

خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۲شهریور اعدام نوید افکاری را به‌نقل از تلویزیون حکومتی ایران منتشر کرد و خاطرنشان نمود: . موضوع افکاری در متن کارزار رسانه‌های اجتماعی بود و پرزیدنت ترامپ نیز خواستار نجات جان این مرد ۲۷ساله شده بود.

نیویورک تایمز: رژیم ایران یک کشتی‌گیر را اعدام کرد

نیویورک تایمز ۲۲شهریور گزارش داد: رژیم ایران یک کشتی‌گیر را به اتهام قتل بعد از شرکت در تظاهراتها اعدام کرد. بسیاری به این مظنون بودند که اتهامات علیه نوید افکاری دروغ بوده و گروه‌های ورزشی بین‌المللی برای عفو او تلاش کرده بودند. گروه‌های بین‌المللی ورزشی اخیراً آخرین کارزار برای آزادی او شدت بخشیده بودند . اتهامات علیه او با ظن و تردیدهای گسترده‌ای در ایران و خارج آن مواجه شده بود که بسیاری از منتقدان دولت می‌گفتند از اعدام او به‌عنوان نمونه‌یی برای ساکت کردن مخالفان استفاده کرده‌اند.

مریم رجوی: شهادت نوید شعله‌های قیام مردم ایران را فروزانتر می‌کند

خانم مریم رجوی درباره شهادت نوید افکاری طی پیامی گفت: ضحاک مار بدوش ولایت فقیه در جنایت بزرگ دیگری نوید افکاری را سر بدار کرد، اما دیر نخواهد بود که پاسخ خود را از مردم و جوانان شورشگر در شعله‌ورتر شدن آتش قیام سرنگونی خواهد گرفت. جوانان شورشی در همبستگی با مردم قهرمان فارس و در اعتراض به خون به ناحق ریخته شده نویدبه‌پامی‌خیزند.

فاشیسم دینی حاکم بر ایران که یک روز بدون سرکوب و اعدام و شکنجه دوام نمی‌آورد، با ریختن خون فرزندان دلیر مردم ایران مانند نوید می‌خواهد خود را در برابر قیام مردم ایران حفظ کند اما شهادت نوید شعله‌های قیام مردم ایران را فروزانتر می‌کند و حکومت آخوندها را برای همیشه به گور می‌سپارد.

مشاور ارشد سیاسی پارلمان اروپا، اعدام نوید افکاری را محکوم کرد

الکساندر کراس مشاور ارشد سیاسی پارلمان اروپا شنبه ۲۲شهریور اعدام جنایتکارانهٔ نوید افکاری را محکوم کرد و در توئیت خود نوشت: رژیم جنایتکار تهران نوید افکاری را به قصد گسترش ترس و مهار میلیونها نفر اعدام کرد در وحشت از آنهایی که روزانه با سرکوب این رژیم مستبد می‌جنگند.

انجمن زنان ایرانی مقیم سوئیس اعدام نوید افکاری را محکوم کرد

انجمن زنان ایران مقیم سوئیس طی اطلاعیه‌یی اعدام جنایتکارانه زندانی سیاسی نوید افکاری را محکوم کرد.

در این اطلاعیه آمده است: «قضاییه جنایتکار خامنه‌ای بامداد روز شنبه قهرمان ورزشی ایران نوید افکاری را با شقاوت بی‌رحمانه اعدام کرد و این درست در زمانی است که جامعه جهانی و ورزشکاران در سراسر جهان برای لغو اعدام فراخوان داده بودند.

اعدام نوید افکاری نشان ترس آخوندهای حاکم بر ایران در برابر قیام و شورش جوانانی است که آتش زیر خاکستر در جامعه انفجاری ایران هستند و از طرفی یک دهن کجی آشکار به جامعه جهانی به‌شمار می‌رود».

انجمن زنان ایرانی مقیم سوئیس با استناد به‌گفته خانم مریم رجوی، شورای امنیت ملل متحد و کشورهای عضو، شورای حقوق و کمیسر حقوق‌بشر، اتحادیه اروپا و عموم مراجع مدافع حقوق‌بشر را فرا می‌خواند که به اقدامات مؤثر و عملی علیه رژیم ایران به‌خاطر اعدام نوید و ۱۲۰هزار اعدام سیاسی دیگر دست بزنند. سکوت و بی‌عملی چراغ سبز برای ادامه جنایت و به‌مثابه همدستی است.

اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه‌یی اعلام کرد: صبح امروز نوید افکاری ۲۷ساله، قهرمان کشتی ایران، به‌رغم اعتراض گسترده داخلی و بین‌المللی به‌خاطر شرکت در قیام سال۱۳۹۷ در نهایت سبعیت پس از شکنجه‌های وحشیانه اعدام شد.

بنا‌به گزارشها دژخیمان رژیم آخوندی از تحویل پیکر شهید نوید افکاری به خانواده‌اش خودداری می‌کنند. آنها در وحشت از اعتراضات مردمی درصدد هستند با دفن مخفیانه نوید، از هر تجمعی به این مناسبت جلوگیری کنند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e49c2480-ab5c-463c-a149-f5fae08b2c11"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات