728 x 90

مارک اسپر: مشغول بررسی نحوه واکنش به رژیم ایران هستیم

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا
مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا پس از جلسه با دونالد ترامپ در واکنش به حملات رژیم ایران به تأسیسات نفتی عربستان سعودی گفت به همراه متحدان مشغول بررسی نحوه واکنش به ایران هستیم.

وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه ۲۵شهریور در چند پیام توئیتری نوشت: نیروهای نظامی ایالات متحده، به همراه تیم میان‌سازمانی‌مان، مشغول همکاری با شرکایمان برای مقابله با این حمله بی‌سابقه و دفاع از نظم بین‌المللی مبتنی بر حاکمیت قانون - که از سوی رژیم ایران زیر پا گذاشته شده است هستیم.

در روزهای آخر هفته [روزهای شنبه و یکشنبه] با محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی، و [حسن علی] الشمری، وزیر دفاع عراق، در مورد حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی گفتگو کردم.

مارک اسپر افزود: «من همین حالا از جلسه‌یی در کاخ سفید به پنتاگون بازگشتم. در آن [جلسه] سران وزارت دفاع و دیگران فرمانده کل قوا [پرزیدنت ترامپ] را در جریان جزئیات اوضاع قرار دادند.»

 

یک مقام پنتاگون به فاکس‌ نیوز گفت: پهپادها و موشکهای کروزی که در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی بکار رفته است از خاک ایران آمده است و اکنون شکی در این مورد ندارند.

فاکس نیوز گفت وزیر خارجه پمپئو قطعاً که بدرستی انگشت اتهام را متوجه رژیم ایران کرد و گفت هیچ سندی وجود ندارد که این حمله از یمن انجام شده باشد. پمپئو توئیت کرد و از تمامی کشورها خواست که صریحاً حملات ایران را محکوم کنند...

برخی از دموکرات ها امروز صبح گفتند حمله تلافی‌جویانه علیه رژیم ایران ممکن است در نظرباشد.

 

دونالد ترامپ در یک پیام توئیتری گفت: رژیم ایران می‌گوید هیچ ربطی به حمله به عربستان سعودی ندارد. خواهیم دید؟

رئیس جمهور آمریکا افزود:‌ ‌به‌خاطر داشته باشید زمانی که رژیم ایران یک پهپاد را سرنگون کرد و عامدانه می‌گفت در حریم هوایی آنها بوده است، در حالی‌که در واقعیت به هیچوجه نزدیک آنجا نبود. آنها قویاً به آن داستانی که می‌دانستند یک دروغ بزرگ است چسبیده بودند. اکنون آنها می‌گویند هیچ ربطی به حمله به عربستان سعودی نداردند. خواهیم دید؟

 

موضع‌گیری کلی کرفت سفیر آمریکا در سازمان ملل:

در همین حال سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: رژیم ایران در پشت حملات به عربستان قرار دارد.

کلی کرفت سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه در جلسه شورای امنیت در نیویورک گفت: اطلاعات رسیده حول حملات به سایتهای نفتی عربستان حاکیست مسئولیت حمله با رژیم ایران است و هیچ سندی از این‌که این حمله از یمن بوده وجود ندارد.

 

شورای امنیت ملی کاخ سفید تشکیل جلسه داد

به‌دنبال حملات رژیم آخوندی به تأسیسات نفتی عربستان سعودی شورای امنیت ملی کاخ سفید تشکیل جلسه داد.

سی.ان.ان گفت:‌ ما اطلاعاتی از کاخ سفید به‌دست آوردیم که مقام‌های ارشد دولت تشکیل جلسه دادند و در مورد حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی و نقش رژیم ایران در این حمله بحث می‌کنند. ما می‌دانیم کمیته اصلی شورای امنیت ملی کاخ سفید شامل اعضای ارشد کابینه دولت و معاون رئیس‌جمهور می‌باشد و همه آنها در حال حاضر در کاخ سفید می‌باشند و در مورد گام بعدی بحث می‌کنند.

 

دونالد ترامپ پیش‌تر در واکنش به حملات انجام شده به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، اعلام کرده بود که آمریکا آماده اقدام نظامی است، اما منتظر می‌ماند تا ببیند پادشاهی سعودی چه کسی را رسما مقصر معرفی می‌کند.

روز شنبه اعلام شد که تأسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواستها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

منابع اطلاعاتی آمریکا نیز می‌گویند این حمله با دست کم ۱۰موشک کروز و ۲۰پهپاد توسط رژیم ایران صورت گرفته است.