728 x 90

استراسبورگ - مقر پارلمان اروپا - کنفرانس همبستگی با قیام مردم ایران برای وادار کردن رژیم به آزادی فوری زندانیان قیام

كنفرانس همبستگي با قيام مردم ايران در مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ
كنفرانس همبستگي با قيام مردم ايران در مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ

کنفرانس همبستگی با قیام مردم ایران در مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ

با حضور نمایندگان پارلمان از گروه‌های مختلف سیاسی

فراخوان به اتحادیه اروپا

برای وادار کردن رژیم به آزادی فوری زندانیان قیام

 

بیانیه گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

حمایت قانونگذاران اروپایی از قیام مردم ایران

 

در سی‌ونهمین سالگرد انقلاب ضدسلطنتی مردم ایران در سال ۱۹۷۹(بهمن 1357)، جلسه ویژه‌یی در حمایت از قیام ایران در پارلمان اروپا در استراسبورگ برگزار شد. چندین تن از نمایندگان پارلمان اروپا از گروه‌های مختلف سیاسی در این جلسه شرکت و دربارهٴ تظاهرات سراسری که ایران را تکان داد و به ۱۴۲شهر و تمامی ۳۱استان کشور گسترش پیدا کرد، صحبت کردند.

این نکات توسط نمایندگان پارلمان اروپا به‌طور خاص مورد توجه قرار گرفت:

مردم ایران، به‌خصوص نسل جوان، کاملاً روشن ساختند که صبرشان از حکومت بنیادگرای اسلامی لبریز شده و خواهان تغییر رژیم هستند. بسیاری شعار دادند: مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر روحانی.

عکس‌العمل رژیم ایران، با ۸۰۰۰دستگیری و حداقل ۱۲نفر که زیر شکنجه کشته شدند خشونت‌آمیز بوده است. دهها تن در خیابانها به‌قتل رسیدند. رئیس سازمان زندانهای (رژیم ایران) دستگیری ۵۰۰۰تظاهر کننده را تأیید کرده است. اتحادیه اروپا باید اقدام کند. سکوت نماینده عالی اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی و سایر مقامات اتحادیه اروپا غیرقابل قبول است. مردم ایران انتظار دارند که اروپا طرف آنها را بگیرد.

ایران شاهد یک دور جدید از اعتراضات در روزهای اول و دوم فوریه بود. وزیر کشور رژیم ایران گفت که روزانه تا۱۵۰تظاهرات انجام می‌شود. در بسیاری از شهرها، تظاهرات و درگیری با نیروهای سرکوبگر رژیم وجود دارد. هر روز اعتصابات و تظاهرات برگزار می‌شود. اقتصاد در بحران است. بیکاری و افزایش بی‌سابقه هزینهٴ زندگی به‌طور خاص مشکل‌ساز است. ارزش ارز رسمی به میزان بیش از ۱۵درصد در ماه گذشته سقوط کرده است.

بسیاری از رهبران و مقامات ارشد رژیم از جناح‌های مختلف دربارهٴ نقش اپوزیسیون اصلی، سازمان مجاهدین خلق ایران، در این قیام صحبت کرده‌اند. وقتی اولین تظاهرات در مشهد در ۲۸دسامبر شروع شد، نمایندهٴ ولی‌فقیه گفت که مردم در پاسخ به فراخوان مجاهدین که «رهبر آن یک زن است» به خیابانها آمدند. خبرگزاری فرانسه در ۲ژانویه گزارش داد که روحانی به پرزیدنت ماکرون تلفن کرد و از او خواست تا علیه اپوزیسیون ایران مستقر در پاریس اقدام کند که وی آنها را متهم به تحریک تظاهرات اخیر کرد.... در روز ۹ژانویه، خامنه‌ای، گفت که سازمان مجاهدین این قیام را برنامه‌ریزی کرده بود و معترضان را تهدید به اعدام کرد.

 

با توجه به نقض آشکار حقوق‌بشر در ایران و تهدید فوری برای جان دستگیرشدگان، نمایندگان پارلمان اروپا از بیانیهٴ اخیر پرزیدنت منتخب شورای ملی مقاومت ایران، مریم رجوی در شورای اروپا در ۲۴ژانویه ۲۰۱۸حمایت کردند؛ وی از اتحادیه اروپا، دولتهای اروپایی و سایر نهادهای بین‌المللی خواسته بود تا اقدامات مؤثر و تصمیمات لازم‌الاجرایی را برای وادار کردن دیکتاتوری حاکم ایران اتخاذ کنند تا زندانیان قیام بلافاصله آزاد شوند، آزادی بیان و اجتماعات تضمین شود، به سرکوب زنان پایان داده شود و قوانین مربوط به حجاب اجباری لغو شوند.

هفته گذشته اعدام یک مرد جوانی که هنگام دستگیری فقط ۱۵ساله بود، یک شوک دیگر بود.

نمایندگان اروپایی تأکید کردند که اتحادیه اروپا باید از بستن قرارداد با شرکتهای وابسته به سپاه پاسداران و سایر ارگانهای سرکوبگر خودداری کند؛ باید به رژیم ایران دربارهٴ تحریم‌های جدید حقوق‌بشری توسط اروپا هشدار داده شود. دربارهٴ حقوق‌بشر در ایران نمی‌شود سازش کرد یا به بهانهٴ ملاحظات سیاسی یا توافق اتمی آن‌را به حاشیه گذاشت. هر گونه توسعهٴ رابطه با (رژیم) ایران باید به آزادی زندانیان و توقف اعدامها مشروط شود.

ژرار دوپره

رئیس گروه دوستان ایران در پارلمان اروپا

استراسبورگ

 

 

سخنرانان کنفرانس همبستگی با قیام مردم ایران، که در مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ با حضور نمایندگان این پارلمان از احزاب و کشورهای مختلف برگزار شد.عبارت بودند از:

ژرار دوپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

آنتئا مک‌اینتایر، نماینده پارلمان اروپا، نایب‌رئیس حزب محافظه‌کار انگلستان

یوزو رادوش نمایندهٴ پارلمان اروپا، وزیر دفاع پیشین کرواسی

ادوارد کوکان نمایندهٴ پارلمان اروپا، وزیر خارجه سابق اسلوواکی

تونه کلام عضو کمیسیون خارجی پارلمان اروپا از استونی

پاتریشیا تویا رئیس هیأت ایتالیا در گروه سوسیال-دموکرات

دیوید کمپبل بنرمن، رئیس هیأت رابطه با عراق در پارلمان اروپا

بئاتریس بسرا نمایندهٴ پارلمان اروپا از اسپانیا

یارومیر اشتتینا نمایندهٴ پارلمان اروپا از جمهوری چک

مارک دمسماکر نمایندهٴ پارلمان اروپا از بلژیک

ژوزه فاریا نمایندهٴ پارلمان اروپا از پرتغال

پتری سارواما نمایندهٴ پارلمان اروپا از فنلاند

ترسا خیمنز نمایندهٴ پارلمان اروپا از اسپانیا

پال شاکی نمایندهٴ پارلمان اروپا از اسلوواکی

لایما آندریکین نمایندهٴ پارلمان اروپا از لیتوانی

فرانک بوگویچ نمایندهٴ پارلمان اروپا از اسلوونی

دکتر آلخو ویدال-کوادراس رئیس کمیتهٴ بین‌المللی در جستجوی عدالت

و فرزین هاشمی

 

 

ژرار دوپره - رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

دوستان عزیز، از حضور شما در جلسه دوستان ایران آزاد متشکرم. ما این جلسه را بعد از قیامهای اخیر که ایران را تکان داد برگزار می‌کنیم. این هفته همچنین مصادف است با سی ونهمین سالگرد انقلاب ایران علیه دیکتاتوری شاه در سال ۱۹۷۹که متأسفانه توسط بنیادگرایان اسلامی ربوده شد که از آن موقع بر ایران حاکم بوده‌اند. امسال مردم ایران مجدداً به خیابانها آمدند و خواستار سرنگونی رژیم شدند.

من در جریان اجلاس عمومی پارلمان دربارهٴ ایران در ماه ژانویه گفتم: در واکنش به تظاهراتی که ایران را تکان داد، رژیم آخوندی با خشونت غیرقابل قبولی با آن برخورد کرد و هزاران نفر از تظاهر کنندگان را زندانی کرد. در برابر چنین حوادثی، اتحادیه اروپا باید واکنش قوی از خود نشان می‌داد. متأسفانه باید بگویم، واکنش اتحادیه اروپا، چیزی نبود که ما انتظار آن‌را داشتیم. تنها در ۳ژانویه یعنی ۴روز بعد از موضعگیری آقای ترامپ، خانم موگرینی گفت: من از همه «جناح‌های» درگیر می‌خواهم که از اعمال خشونت خودداری کنند. بنابراین او هیچ تفاوتی بین شکنجه‌گران رژیم و قربانیان آن قائل نشد.

من فکر می‌کنم که اتحادیه اروپا باید فوراً کاستی‌های خود را اصلاح کند. ما باید همبستگی کامل خود را با مردم ایران ابراز کنیم تا آنها این پیام را بگیرند که ما در کنار آنها ایستاده‌ایم.

ما به جد به رویکرد اروپا انتقاد داریم. مردم ایران شجاعانه به خیابانها رفتند و خواستار آزادی و تغییر رژیم شدند، اما به‌نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا نمی‌خواهد این پیام را دریافت کند.

ما شدیداً نگران معترضان دستگیر شده هستیم. یکی از مقامات بلندپایهٴ رژیم ایران گفته است که بیش از ۵۰۰۰نفر دستگیر شده‌اند. در حال حاضر بیش از ۱۰نفر از آنها در زندانها جان‌باخته‌اند، برخی از آنها زیر شکنجه جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات رژیم ایران ازجمله رهبر آن خامنه‌ای گفتند سازمان مجاهدین خلق ایران رهبری این اعتراضات داشته است و از اعدام اعضای این جنبش اپوزیسیون صحبت کرده‌اند. این بیانگر میزان ترس رژیم از سازمان مجاهدین خلق و جنبش تحت رهبری خانم رجوی است. ولی این ما را بسیار نگران می‌کند و خاطرهٴ سرکوب وحشیانهٴ مخالفان در سال ۱۹۸۸ را برایمان یادآوری می‌کند زمانی که ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی اعدام شدند و جهان سکوت کرد. این بار دیگر ما نمی‌توانیم سکوت کنیم.

بنابراین اتحادیه اروپا باید یک پیام قوی به رژیم ایران بفرستد که ما اعدام حتی یک تظاهر کننده را تحمل نخواهیم کرد. در غیراین صورت ما تحریم‌هایی را اعمال خواهیم کرد تا مطمئن شویم که آخوندها می‌فهمند که برای ادامه سرکوب و اعدام، باید هزینهٴ سنگینی بپردازند. از توجه شما متشکرم.

 

 

آنتئا مک‌اینتایر - نماینده پارلمان اروپا، نایب‌رئیس حزب محافظه‌کار انگلستان

قیامی که در ایران در تاریخ 28دسامبر آغاز شد، به اعتقاد من چشم‌انداز سیاسی در ایران و منطقه را تغییر داد.

این به‌وضوح نشان داده است که نظریه‌ها و تحلیل‌هایی که توسط حامیان سیاست مماشات با رژیم ایران مطرح شده‌اند، صرفاً یک بازی خطاست.

سال‌هاست رژیم ایران و حامیان آن که شامل مقامات سیاست خارجی اتحادیه اروپا هستند، به ما گفته‌اند که این حکومت بسیار پایدار و فاقد هر گونه اپوزیسیون واقعی است و جمهوری اسلامی ایران دارای میلیون‌ها هوادار و غیره است!

بسیاری از ما، به‌ویژه آنهایی که در اینجا به‌عنوان گروه دوستان ایران آزاد حضور دارند، هرگز این تبلیغات دروغین را قبول نکرده‌اند. زیرا ما بر این باور بودیم که مردم ایران، به‌ویژه مردان و زنان جوان ایرانی، هرگز نمی‌توانند این حکومت عقب‌ماندهٴ آخوندی و ایدئولوژی ارتجاعی آن‌را تحمل کنند. ما هرگز باور نکردیم که اشخاصی مانند روحانی و وزیر خارجه او، ظریف، معتدل و مدره باشند.

و ما نمی‌توانستیم به انتخابات در ایران باور داشته باشیم؛ زیرا هیچ اپوزیسیونی شرکت نداشت و کسانی هم که اجازهٴ شرکت در این به‌اصطلاح انتخابات به آنها داده می‌شد، بعداً توسط شورای نگهبان که یک ارگان کاملاً غیرمنتخب است، رد صلاحیت می‌شدند.

بنابراین ما نمی‌توانیم به تضمینهای رژیم دربارهٴ برنامه اتمیش باور داشته باشیم؛ زیرا آنها سال‌ها به ما دروغ گفته‌اند؛ و این تنها زمانی بود که سایت‌های اتمی آنها توسط اپوزیسیون، شورای ملی مقاومت افشا شد و سپس با برقراری تحریم‌ها که رژیم موافقت کرد توافق اتمی را امضاء کند. بنابراین، دروغ‌ها و تبلیغات لابی‌گران طرفدار رژیم، ما را فریب نداد و قیام اخیر صحت حرف‌های ما را اثبات کرده است. همه آنچه که مریم رجوی در ماه دسامبر در مورد ضعفهای این رژیم به ما گفت، کاملاً درست بود. در واقع فقط چند هفته پس از سخنرانی خانم رجوی در پارلمان اروپا، اعتراضات در سراسر کشور آغاز شد و این اعتراضات به 142شهر گسترش یافت.

بنابراین رژیم ایران که تا آن زمان به‌شدت از مطرح‌کردن نام مجاهدین خلق یا خانم رجوی ابا داشت، مجبور شد به‌طور آشکار بر نقش مؤثری که این اپوزیسیون در قیام ایفا کرده اعتراف کند. به‌نحوی که رژیم به ما گفته است، مخالف اصلی خود را کجا و در چه کسانی باز می‌یابد.

بنابراین، دولتهای ما و سیاست‌گذاران ما در اتحادیه اروپا، باید در دیدگاههای خود نسبت به ایران تجدید نظر کنند. آنها باید شرایط انفجاری در این کشور را درک کنند و قبل از آن‌که دیر شود، در طرز تلقی خود نسبت به اپوزیسیون اصلی در ایران بازاندیشی کنند. ما باید در کنار مردم ایران باشیم. ما باید به آنها امیدواری بدهیم که تنها نیستند. ما باید از مبارزه آنها علیه بنیادگرایی اسلامی حمایت کنیم. ما باید با مردم ایران همبستگی داشته باشیم.. متشکرم.

 

یوزو رادوش - نمایندهٴ پارلمان اروپا، وزیر دفاع پیشین کرواسی

متشکرم آقای رئیس، همکاران گرامی، بعد از 8000دستگیری در طول اعتراضات و کشته‌شدن بیش از 50نفر در خیابانها و بعد از کشته‌شدن بیش از 10نفر تحت شکنجه در زندانها، رژیم ایران به صحبت دربارهٴ اعدام ادامه می‌دهد. ما تابستان سال 1988را به‌یاد می‌آوریم وقتی که 30000زندانی سیاسی اعدام شدند و جامعهٴ بین‌المللی در این مورد چندان سخنی به میان نیاورد. در این دوران، نباید سکوتی در کار باشد. ما باید برای دولتهای خود و اتحادیه اروپا روشن کنیم که حقوق‌بشر در ایران نمی‌تواند در معرض خطر قرار گیرد و یا بهانه‌یی برای ملاحظات سیاسی یا توافق اتمی باشد.

همان‌طور می‌دانید، رژیم مجبور شده که به نقش اپوزیسیون مجاهدین در این قیام اعتراف کند. روحانی حتی با پرزیدنت ماکرون تماس گرفت تا مجاهدین خلق و رهبری اپوزیسیون ایران را که در فرانسه هستند، متوقف کند.

من در ژانویه به پاریس رفتم تا با رهبر اپوزیسیون خانم مریم رجوی دیدار کنم و همبستگی‌ام را با مردم ایران و قیام آنها برای یک ایران آزاد ابراز کنم؛ این دیداری بسیار دلگرم‌کننده و پربار بود و فکر می‌کنم زمان آن فرا رسیده است که دولتهای اروپایی و اتحادیه اروپا گفتگو با خانم رجوی و جنبشش را آغاز کنند، زیرا آنها جایگزین واقعی این حکومت مذهبی هستند.

من برای آینده ایران بسیار امیدوارم، ولی ما باید به‌طور فعال از مردم ایران حمایت کنیم، به‌خصوص برای توجه به حقوق‌بشر به‌عنوان اولویت ما. بسیار متشکرم.

 

بئاتریس بسرا - نمایندهٴ پارلمان اروپا از اسپانیا

در روز 28دسامبر تظاهرات بزرگی در دومین شهر بزرگ ایران به‌وقوع پیوست و در عرض چهار روز به بیش از 140شهر در سراسر کشور گسترش یافت. شعارها به سرعت به مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر روحانی و دیگر سردمداران رژیم تغییر کرد.

مردم به‌وضوح و آشکارا خواستار فروپاشی دیکتاتوری مذهبی بودند.

چشمگیرتر این‌که زنان فعالانه در هر تظاهرات و درگیری، در هر کجا نقش داشتند.

زنان، شجاعت شگرفی از خود نشان دادند، با دست خالی، بدون ترس با نیروهای امنیتی روبه‌رو شدند، دیگران را ترغیب به نهراسیدن و ادامه تظاهرات و دعوت به پیوستن به تظاهرات می‌کردند.

رسانه‌های دنیا مقاله‌هایی دربارهٴ شجاعت زنان ایرانی در خط مقدم اعتراضات منتشر کرده‌اند. عنوان مقاله‌یی توسط انجمن مستقل زنان، گویای همه‌چیز هست: «زنان، چهرهٴ تظاهرات در ایران هستند».

تصاویر برجسته‌یی که از اعتراضات ایران خارج می‌شوند، از مردان نیستند. آنها از زنان هستند.

بر اساس گزارشهای مقامات رژیم، در چندین شهر، اعتراضها توسط یک گروه کوچک از زنان آغاز شده است.

معاون فرمانده سپاه پاسداران در روز 27ژانویه گفت: «چندین زن میان‌سال، در میان معترضان دستگیر شده وجود داشتند». او افزود: »در دهه 1980، کسانی که رهبری اعتراضات سازمان مجاهدین خلق را در دست داشتند بیشتر زنان بودند و اکنون زنجیرهٴ اصلی تحریک و شروع اعتراضات زنان بودند. به‌عنوان مثال، چهار نفر از این زنان، کل شهر ایلام را به اعتراضات تبدیل کردند».

تصویری از یک زن تنها که فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» را در برابر حلقه‌یی از نیروهای امنیتی در شهر همدان سر می‌داد که او را محاصره کرده بودند، نماد این اعتراضات بود.

در یک تصویر دیگر بر روی شبکهٴ اینترنت، عکس زن جوانی در خارج از دانشگاه تهران با صورتی پوشیده و مشتی گره کرده در هوا، در حال فرار از گاز اشک‌آور، پخش می‌شود.

و البته، دهها تن از زنان توسط نیروهای سرکوبگر رژیم و واحدهای ضدشورش دستگیر و به‌صورت وحشیانه و خشونت‌آمیزی دستگیر شده‌اند.

اپوزیسیون ایران نقش مهمی در ترویج مشارکت زنان در جنبش آزادی ایران ایفا کرده است. در واقع، تحت رهبری خانم مریم رجوی، زنان مناصب کلیدی تصمیم‌گیری در مقاومت را به‌عهده‌دارند و مسئولیت‌های بزرگی دارند. من مطمئنم که با این زنان شجاع در سکانداری مقاومت، مردم ایران به‌زودی می‌توانند به آزادی و دموکراسی دست یابند.متشکرم

 

فرزین هاشمی

آقای رئیس دوپره، نمایندگان محترم، اعضای گروه دوستان ایران آزاد، مایهٴ خوشوقتی بسیاری برای من است که از این فرصت برخوردارم تا امروز دربارهٴ وضعیت در کشور، به‌خصوص دربارهٴ قیام اخیر صحبت کنم که رئیس دوپره به آن اشاره کرد. یادم هست که از سال 2004، وقتی گروه دوستان ایران آزاد در اینجا در پارلمان اروپا تشکیل شد، شما به‌طور مستمر دولتهای اروپایی و اتحادیه اروپا را فراخوانده‌اید که در کنار مردم ایران بایستند، درخواست آنها برای تغییر بنیادین. اما متأسفانه به شما گوش نکردند، ولی وقایع چند هفته اخیر و قیام بزرگ در سراسر کشور، نشان داد که حرف شما درست بود و برحق بودن مواضع شما، اثبات شد.

این یک اعتراض و قیام در سراسر کشور بود. دلایل ریشه‌یی شکل‌گیری این قیام بسیار عمیق‌تر از اعتراضات سال ۲۰۰۹بود که همگی شما به یاد دارید. طبعاً، گرانی، فقر و محرومیت، همه اینها در این قیام نقش داشته‌اند، اما دلیل ریشه‌یی بسا عمیق‌تر از آن است، چون مردم ایران بعد از سالیان درد و رنج از دیکتاتوری مذهبی، قیام کرده و آزادی خود را طلب می‌کنند. یک نکتة مهم دیگر شعارهایی بود که توسط مردم داده شد، شما می‌توانید شاهد شعارهای یکسان در سراسر کشور بو دید که خواستار بسا بیشتر از نیازمندی‌های اقتصادی می‌شدند و خواهان تغییر رژیم و تغییر بنیادین بودند و به‌روشنی تمام می‌گفتند، دیگر این بازی به‌اصطلاح اصلاح‌طلب در برابر اصول‌گرا را نخواهند پذیرفت. مردم ایران خواهان تغییر واقعی هستند.

لذا پیام آنها بسیار روشن است. آنها خواهان پایان دیکتاتوری دینی در ایران و استقرار یک جمهوری آزاد و دموکراتیک هستند.

و دلیل اصلی استمرار این قیام این است که دلایل اصلی اعتراضات، هم‌چنان به قوت خود باقی است، وضعیت اقتصادی رو به وخامت است، بیکاری در حال افزایش است و فساد کل سیستم را فراگرفته و رژیم هیچ راهی برای حل هیچ‌یک از این بحرانها ندارد.

باید بگویم که رژیم و سپاه که یک نیروی سرکوبگر است، به هر وسیله‌یی برای سرکوب مردم و جلوگیری از تظاهرات و اعتراضات بیشتر متوسل خواهند شد، آنها تا کنون 50نفر را به‌قتل رسانده‌اند، بیش از ۸۰۰۰تن را دستگیر کرده‌اند حدود 11تن از آنها در بازداشت کشته شده‌اند

با این حال و به‌رغم این جنایات که همه جناح‌های مختلف این رژیم در آن اتفاق‌نظر دارند، رژیم قادر نخواهد بود شعلهٴ قیام و مقاومت را سرکوب کند.

به‌طور خلاصه، قیام در ایران افسانه‌های مربوط به ایران را بازنویسی کرد و نشان داد:

اول: همان‌طور که مردم ایران شعار دادند بازی اصلاح‌طلب در برابر اصول‌گرا خاتمه یافته است. در این رژیم هیچ مدره‌یی وجود ندارد و تا جایی که به مردم ایران بر می‌گردد، روحانی شارلاتانی بیش نیست و فرقی با سایر جناح‌ها ندارد.

دوم: شکست‌ناپذیری سپاه پاسداران نیز به پایان رسید؛ (سپاه) به‌رغم تمام سبعیتش، نتوانست از گسترش اعتراضات به ۱۴۲شهر طی چند روز، با شعار تغییر رژیم، جلوگیری کند.

و سوم: همان‌طور که گفتم، یک نیروی ایرانی وجود دارد که رژیم از آن بسیار وحشت دارد. خامنه‌ای به‌صورت علنی اعلام کرد که این اعتراضات توسط سازمان مجاهدین خلق ایران از چند ماه قبل سازماندهی شده بود، حسن روحانی شخصاً با رئیس‌جمهور فرانسه تماس گرفت تا خواهان محدود کردن فعالیت‌های مقاومت ایران به‌دلیل قیام در ایران بشود.

مردم ایران مصممند که به این رژیم پایان بدهند؛ همه نشانه‌ها دال بر آن است که این رژیم بیش‌از‌پیش آسیب‌پذیر و محکوم به سقوط است.

صحبت‌هایم را با تأکید بر فراخوان رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران خانم مریم رجوی به دولتهای اروپایی خاتمه می‌دهم که از دولتهای اروپا خواستند تا تا رژیم آخوندی را وادار به آزادی بلادرنگ همه معترضان کنند و هر گونه رابطه با این رژیم را مشروط به متوقف‌کردن اعدامها و سرکوب مردم ایران کنند. از شما بسیار متشکرم.

 

دکتر آلخو ویدال کوآدراس - رئیس کمیتهٴ بین‌المللی در جستجوی عدالت

دربارهٴ هر چیزی که تا الآن امروز اینجا به‌درستی گفته شده، در مورد تظاهرات اخیر در ایران، من می‌خواهم به‌طور خلاصه پیرامون موضوع خاصی صحبت کنم که فکر می‌کنم در رابطه با تحولات اخیر، قابل‌توجه باشد.

اشارهٴ من به واکنش‌ها و فعالیت‌های رژیم ایران علیه مخالفان خود، علیه سازمان مجاهدین و علیه شورای ملی مقاومت ایران است.

یک رژیم قوی و پایدار، معمولاً بیش از حد در مورد مخالفان خود نگران نمی‌شود. اما در مورد ایران، شاهد افزایش سطح فعالیتها علیه جنبش اپوزیسیون مجاهدین خلق هستیم.

. من زمانی که نایب‌رئیس پارلمان اروپا بودم با تونه کلام و چندین نمایندهٴ دیگر از پارلمان اروپا و سایر پارلمانها در اکتبر 2008از قرارگاه اشرف دیدار کردیم.

این افراد دائماًً تحت حملات تروریستی و موشکی قرار داشتند و بسیاری از آنها کشته شدند و صدها تن نیز به‌شدت مجروح شدند. از طریق کارزار بین‌المللی بزرگی که توسط خانم مریم رجوی رهبری شد، با شرکت فعالانهٴ بسیاری از نمایندگان پارلمان اروپا و پارلمانهای کشورها اعضا و اعضای پیشین کنگرهٴ آمریکا، سرانجام همه آنها از عراق به اروپا، عمدتاً به آلبانی نقل مکان کردند.

اکنون که آنها به سلامت در آلبانی هستند، رژیم ایران میلیون‌ها یورو را در یک کارزار بزرگ پخش اطلاعات دروغین و شیطان‌سازی، برای بی‌اعتبار کردن این پناهندگان و تضعیف وضعیت قانونی آنها در آلبانی، هزینه می‌کند.

سفارت (رژیم) ایران در تیرانا پایتخت آلبانی، همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، بسیار کوچک بود، اما اکنون یکی از بزرگترین سفارتخانه‌های رژیم است. چندین مأمور اطلاعاتی از تهران به آلبانی اعزام شده‌اند تا به‌عنوان دیپلومات دروغین علیه مجاهدین فعالیت کنند. رژیم همچنین مأموران خود را به پارلمان اروپا فرستاده است تا در بعضی از جلسات گروه‌های سیاسی به‌عنوان بازدیدکننده شرکت کنند و سپس دستان خود را بالا برده و اتهامات دروغین را علیه مخالفان ایرانی مطرح می‌کنند.

این چیزها به‌وضوح نشان می‌دهد که رژیم ایران به خوبی اهمیت و تأثیرگذاری اپوزیسیون واقعی خود، یعنی سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت ایران را به‌رسمیت می‌شناسد.

بنابراین، ما همچنین باید از دولتهای خود و نهادهای اروپایی بخواهیم تا این مقاومت را به‌عنوان تنها آلترناتیو جدی این حکومت مذهبی، به‌رسمیت بشناسند.

رژیم ایران بر اساس ماهیتی که دارد، برگشت‌ناپذیر است و غیرممکن است که از درون رفرم و اصلاح بشود. هر قدم رژیم به‌سمت باز شدن و دموکراسی، باعث سقوط آن خواهد شد.

هر استراتژی دیگری بر پایهٴ مماشات و توهمات غلط دربارهٴ تحولات خودبخودی رژیم، فقط یک اتلاف وقت و طولانی‌کردن درد و رنج شهروندان ایرانی خواهد بود. خیلی ممنون.

 

ادوارد کوکان - نمایندهٴ پارلمان اروپا، وزیر خارجه پیشین اسلوواکی

مردم ایران، به‌ویژه نسل جوان، نشان دادند که خواستار تغییر رژیم هستند و به اندازه کافی از این حکومت بنیادگرای اسلامی، به‌ستوه آمده‌اند. در طول روزهای تظاهرات، بسیاری از آنها با شعارهای مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر روحانی، فریاد اعتراض سر می‌دادند. جالب است که آنها علیه دخالت (رژیم) ایران در جنگ در سوریه نیز فریاد می‌زدند. مردم ایران انتظار داشتند که اروپا به جد به اخبار مربوط به بازداشت‌شدگانی که تحت شکنجه کشته شده‌اند، واکنش نشان دهد، اما هیچ واکنشی صورت نگرفت. مردم ایران انتظار داشتند که اروپایی‌ها زمانی که تظاهر کنندگان با شلیک مستقیم سپاه پاسداران به‌قتل می‌رسیدند، از خود عکس‌العمل نشان دهند. دهها تن کشته شدند، اما اتحادیه اروپا متأسفانه سکوت کرد. من فکر می‌کنم این یک سیاست غلط است، هم از جنبهٴ اخلاقی و هم از نظر منافع طولانی‌مدت ما در ایران.

من مطمئنم، هنگامی که آخوندها سرنگون می‌شوند و ایران آزاد می‌شود، مردم ایران به‌خاطر داشتن حافظة سیاسی، کسانی را که در کنار آنها ایستاده‌اند نگاه خواهند کرد و به همین دلیل است که ما به‌عنوان نمایندگان پارلمان و نمایندگان مردم اروپا، باید در کنار تظاهر کنندگان جوان و شجاعی بایستیم که در 142شهر ایران حضور داشتند. من فکر می‌کنم این وظیفة ما است، متشکرم.

 

پال شاکی - نمایندهٴ پارلمان اروپا از اسلوواکی

ابتدا می‌خواهم همبستگی کامل خودم را با اپوزیسیون ایران ابراز کنم. ما امروز در ۳۹مین سالگرد انقلاب ایران هستیم که در سال ۱۹۷۹به‌وقوع پیوست. اکنون پس از ۳۹سال، ما شاهد این هستیم که مردم شجاع ایران برای آزادی و دموکراسی دوباره قیام کردند.

این تظاهراتها امید بسیاری برای تغییر به‌سوی دموکراسی به ما داد و تحلیل‌های مقاومت ایران را اثبات کرد که سال‌ها می‌گفت، این رژیم ناپایدار است و پایگاه مردمی ندارد. اکنون اتحادیه اروپا باید در سیاست خود نسبت به ایران تجدید نظر کند. شعارهای این تظاهرات و واکنش مقامات نشان داد که هیچ مدره‌یی در این رژیم وجود ندارد. آنها اعتبار خود را در سطح بین‌المللی و در خارج ایران، از دست داده‌اند.

بنابراین ما باید دنبال جایگزین این رژیم باشیم. اتحادیه اروپا باید گفتگوهای خود را با شورای ملی مقاومت ایران به رهبری خانم رجوی آغاز کند. او چند بار در اینجا حضور داشته و جنبش تحت رهبری وی، از حمایت بسیاری در این پارلمان برای آزادی ایران برخوردار است. همچنین باید اضافه کنم که اتحادیه اروپا باید برای (رژیم) ایران روشن کند که هر گونه اعدام کسانی که در تظاهراتها دستگیر شده‌اند کاملاً غیرقابل قبول است و توسط جامعهٴ بین‌المللی تحمل نخواهد شد. به نظر م این پیام بسیار مهم و اصولی از اینجا در استراسبورگ است. متشکرم.

 

دیوید کمپبل بنرمن - رئیس هیأت رابطه با عراق در پارلمان اروپا

با تشکر از آقای رئیس. ما هم مانند دیگران، این وقایع را با نگرانی بسیار دنبال کردیم. قلب من با تظاهر کنندگان است و خیلی مشتاقم که سرنگونی این رژیم را ببینم، زیرا این یک رژیم اهریمنی است. متأسفانه اتحادیه اروپا روابط خیلی گرمی با (رژیم) ایران برقرار کرده و روی خود را به سمت دیگری گرفته است من فکر می‌کنم که در شرایط حساسی قرار داریم و مجدداً باید تحریم‌ها را در نظر بگیریم، البته رئیس‌جمهور ترامپ سیاست جامع‌تری از ما در این رابطه اتخاذ کرده است. از بحثهایی که ما اخیراً داشته‌ایم و احساسی که از نمایندگان پارلمان می‌گیرم، به‌نظر من سیاست ما در معرض تغییر اساسی است؛ سیاستی منتقدانه بر اساس اعمال تحریم‌ها علیه رژیم. من فکر می‌کنم این برای برگرداندن آزادی به مردم ایران ضروری است و ما از آنها کاملاً حمایت می‌کنیم. متشکرم.

 

تونه کلام – عضو کمیسیون خارجی پارلمان اروپا از استونی

این امر مهمی بود که ما چنین پیام چندملیتی خطاب به مردم ایران ارسال کنیم. قبل از این‌که دیکتاتوری حاکم بر ایران ۴۰سالگی خود را برگزار کند زمان تغییر آن فرا رسیده است. ما نمی‌توانیم این پیام از خودگذشتگی را که مردم ایران می‌فرستند که اکثریت آنها از اوضاع کنونی ناراضی هستند نادیده بگیریم. آنها خواهان تغییر رژیم هستند. ما نیاز به همبستگی با آنها داریم و این مسئولیت ما است. اگر اتحادیه اروپا موضع روشن‌تری اتخاذ کرده بود و خواسته‌های مشخصی را مطرح کرده بود، من فکر می‌کنم که امروز رژیم ایران در قدرت نبود. پس می‌توان گفت که این مسئولیت مشترک ما است. من از همکارانم شنیدم که پیامی که در بروکسل (از سوی رژیم و شخص بروجردی) صادر شد هیچ مطابقتی با واقعیت‌های موجود نداشت. همان‌طور که همکارم از انگلستان به‌درستی مطرح کرد، مسأله این است که مجلس (رژیم) ایران یک پارلمان واقعی نیست و تبلیغات حاکمان استبدادی است به‌نظر من، ما نباید تسلیم تخیلات شویم و فکر کنیم که با یک پارلمان واقعی سر و کار داریم. پس ما باید با مردم واقعی کار کنیم، مردمی که به خیابانها آمده‌اند، آنهایی که تحت ستم قرار گرفته و از ما خواهان همبستگی هستند. ما باید همبستگی خود، کمیسیون اروپا و کشورهای عضو را با مردم ایران ابراز کنیم و تمامی روابط و گسترش اقتصادی و سیاسی با رژیم ایران را منوط به تغییر واقعی در وضعیت حقوق‌بشر در ایران کنیم که تا کنون به‌وقوع نپیوسته است. ما به مبارزه خود و پشتیبانی از مردم ایران ادامه خواهیم داد و این پیام امروز ما به شما است. متشکرم.

 

مارک دمسماکر - نمایندهٴ پارلمان اروپا از بلژیک

ما شاهد سرکوب خشن این قیام بودیم و شما می‌دانید که دیکتاتورها هرگز درس نمی‌گیرند. سرکوب با سرکوب، شما برای مدتی می‌توانید خیابانها را اداره کنید، ولی هرگز نمی‌توانید افکار مردم را (کنترل کنید). من کاملاً مطمئنم که این قیام پایان نیافته و در واقع به دلایل اساسی که در وهله اول ظاهر شد و هنوز هم وجود دارد ادامه خواهد یافت. همان‌طور که در ماه گذشته در جلسه عمومی پارلمان اروپا گفتم، جوانان برای آزادی اقدام کردند و خون آنها در خیابانها جاری شد، اقدامات بین‌المللی برای کمک به کسانی که هنوز در زندان هستند، ضروری است. فراموش نکنید، تا کنون دوازده نفر از آنها زیر شکنجه جان خود را از دست داده‌اند و مقامات ارشد حکومتی در مورد اعدامها صحبت می‌کنند. بنابراین توجه ما در ابتدا باید بر آنها متمرکز باشد. جدای از معترضانی که رژیم سرکوب می‌کند، این حکومت هم‌چنان به اعدام زندانیان غیرسیاسی مثل گذشته ادامه می‌دهد. چندین زندانی جوان که در سن پانزده و هفده سالگی دستگیر شدند، پس از تحمل سال‌ها زندان، اعدام شدند.

واضح است که این یک رژیم ضدانسانی است و هیچ احترامی برای حقوق‌بشر قائل نیست. تفاوتی میان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا وجود ندارد. جوانانی که در قیام اخیر شرکت کردند، هر دو جناح رژیم را رد کردند و خواستار سرنگونی تمامیت رژیم شدند. ما باید به نظر ات آنها احترام بگذاریم و از آنها در این شرایط سخت حمایت کنیم. من خوشحالم که جلسه امروز ما تجلی حمایت و همبستگی با ایرانیانی است که خواستار تغییر این رژیم هستند و نه چیزی کمتر از آن.

 

فرانک بوگوویچ - نمایندهٴ پارلمان اروپا از اسلوونی

از برگزاری این جلسه متشکرم. من با تمام صحبتهایی که شد موافقم. به‌عنوان نمایندگان پارلمان اروپا ما از کشورهایی آمده‌ایم که ارزش‌های بنیادین آنها، حقوق‌بشر، آزادی بیان و حاکمیت قانون است. در اعتراضات در ایران شاهد آن بودیم که جوانان و زنان و سایرین همین خواسته‌ها را دارند، تعداد آنها رو به افزایش است و در سراسر کشور هستند. به‌نظرم ضروری است که ما در پارلمان اروپا علناً بگوییم دیگر کافی است، ما نمی‌توانیم خشونت اعمال‌شده را بپذیریم و احکام اعدام که در ایران وجود دارد، هیچ بهانه‌یی برای اینها وجود ندارد. همه ما از توافق اتمی با (رژیم) ایران حمایت می‌کنیم ولی باید این پیام روشن را به آنها بفرستیم که ما توافق اتمی را به قیمت نادیده‌گرفتن حقوق بنیادین بشر و کشتار مردم و خشونت علیه کسانی که با این رژیم موافق نیستند نمی‌خواهیم. من امیدوارم و به‌نظرم ضروری است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپا، همه با صدایی یکسان این پیام را بفرستند. امیدوارم که ایران به دموکراسی دست یابد.

 

ماریا ترسا خیمنز - نمایندهٴ پارلمان اروپا از اسپانیا

متشکرم؛ مایلم از آقای دپره به‌خاطر برگزاری این جلسه که به‌مناسبت سی ونهمین سالگرد انقلاب مردم ایران علیه شاه است تشکر کنم.

در آن زمان مردم برای یک جامعهٴ دموکراتیک و آزاد اعتراض می‌کردند. متأسفانه آرزوهایشان برآورده نشد و هم‌اکنون با گذشت قریب به چهل سال، مردم ایران نمی‌توانند آزادنه سخن بگویند و یا مذهب متفاوتی داشته باشند و یا آزادانه و بدون خطر دستگیری علیه حکومت اعتراض کنند یا همان‌طور که بعضی از سازمانهای غیردولتی مطرح کرده‌اند، بدون خطر شکنجه.

وقایع ماه دسامبر و هفته‌های گذشته تأییدی بر رفتار توهین‌آمیز حکومت ایران در قبال یکی از اساسی‌ترین حقوق‌بشری، یعنی حق آزادی بیان است. وقتی مردم علیه بیکاری، گرانی و کیفیت بسیار فقیرانهٴ زندگی تظاهرات کردند، این حکومت پاسخی جز خشونت نداشت. ما نمی‌توانیم این امر را بپذیریم. اتحادیه اروپا بر اساس احترام به حقوق‌بشر استوار است.. ما امیدواریم که ایرانی‌ها بتوانند آزادانه سخن بگویند و صدایشان شنیده شود. بسیار متشکرم.

 

ژوزه فاریا - نمایندهٴ پارلمان اروپا از پرتغال

وقتی در سال 2014 وارد پارلمان اروپا شدم، تصاویر ایرانیانی را دیدم که در تهران توسط جرثقال بدار کشیده شده بودند. نمی‌توانستم آن‌را باور کنم. فکر می‌کردم که این واقعی نیست و تصاویر مونتاژ شده هستند. اما چنین نبود و آنها واقعی بودند! من از این واقعه، آن‌چنان هراسناک شده بودم که به خودم گفتم، باید در این رابطه به هر وسیلهٴ ممکن، دست به کاری بزنم و تغییری ایجاد کنم و این‌را متوقف کنم. بنابراین به گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا پیوستم. خوشبختانه این کار را کردم و حالا از این‌که بتوانم این هدف را در رابطه با اعتراضات اخیر در ایران حمایت و دنبال کنم بسیار انگیزه گرفتم، اعتراضاتی که در تاریخ 28دسامبر در ایران رخ داد و به سرعت به بیش از 142شهر و تمامی 31استان کشور گسترش یافت

همان‌طور که همه شما می‌دانید، تمام این اعتراضات گسترده ضدحکومتی که به‌شدت توسط آخوندهای حاکم سرکوب شد، به‌خوبی به جهانیان نشان داد که ایران در نقطهٴ انفجاری قرار گرفته و مردم ایران از این‌همه وحشت و شکنجه‌ها و اعدام‌های قرون‌وسطایی که تحت نام خداوند توسط آخوندها بر آنان اعمال می‌شود، به‌جان آمده‌اند. مردم ایران و به‌ویژه جوانان، دیگر هیچ‌گونه هراس و واهمه (از رژیم) ندارند و به چیزی کمتر از تغییر تمامیت این رژیم قانع نیستند.

اکنون زمان آن فرا رسیده است که ما به مردم ایران که در تمامی خاورمیانه از مترقی‌ترین‌ها هستند، واقعیتی که من آن‌را بارها متذکر شده‌ام، حمایت قدرتمندان را از آرزوهای آنها برای آزادی و دموکراسی نشان بدهیم و به آنها نشان بدهیم که اتحادیه اروپا و به‌خصوص این پارلمان، یعنی پارلمان اروپا دیگر هرگز هیچ‌گونه سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز آنان را تحمل نخواهد کرد. همان‌گونه که بارها و بارها تأکید کرده‌ام، تا آنجا که به اساس حقوق‌بشر بر می‌گردد، هیچ‌گونه امتیاز دادنی در کار نیست، هیچ جایی برای مماشات وجود ندارد. بسیار متشکرم.

 

پتری سارواما - نمایندهٴ پارلمان اروپا از فنلاند

من در ابتدا می‌خواهم به مردم ایران اطمینان بدهم، همه ایرانی‌هایی که شاهد این جلسه هستند، ما شما را فراموش نکرده‌ایم و هرگز تلاشتان را برای آزادی و دموکراسی فراموش نخواهیم کرد؛ هرگز آن‌را فراموش نخواهیم کرد. حدود 8000تظاهر کننده دستگیر شده‌اند و بسیاری هنوز ناپدید هستند. این به‌طور قطع برای همیشه در ذهن مردم ایران نقش خواهد بست و هرگز فراموش نخواهد شد. بنابراین به‌طور بسیار غم‌انگیزی، این یک خبر خوشحال‌کننده است، زیرا ایمان آنهایی که جرأت کردند در مقابل دیکتاتوری آخوندها بایستند، به‌نظر من تظاهرات را نیرومندتر می‌کند و همچنین من به‌طور غم‌انگیزی باید بگویم، خوشحالم که بفهمم رژیم دست به سانسور و قطع اینترنت زد و در این کار به‌طور اجتناب‌ناپذیری شکست خورد و در آینده هم، این‌گونه خواهد بود. همان‌طور که همکار برجسته‌ام آقای کلام گفتند، موضوع به‌طور قطع دربارهٴ تصمیمی است که ما می‌گیریم، در کدام طرف ایستاده‌ایم، طرف گذشته یا طرف آینده، فردای ایران خواهد آمد. از نظر من اتحادیه اروپا که توسط خانم موگرینی نمایندگی می‌شود پیام غلطی را به مردم ایران فرستاد. دعوت از وزیر خارجه رژیم به پارلمان اروپا در ژانویه، آن هم به‌وضوح یک پیام‌ اشتباه بود. باید اطمینان حاصل کنیم آنچه که در اینجا انجام می‌دهیم، قدم به قدم به‌سمت یک موضع منطقی به پیش برود که شامل سه چیز می‌شود: اول این‌که اتحادیه اروپا باید رژیم ایران را به‌خاطر کشتار و دستگیریهای گسترده تظاهر کنندگان غیرمسلح و بی‌دفاع محکوم کند و مسئول بداند و دوم ما باید رژیم ایران را به آزادی تظاهر کنندگان فرا بخوانیم و به آن نسبت به هر گونه شکنجه، بدرفتاری و اعدام تظاهر کنندگان دستگیر شده اخطار بدهیم و سوم هر گونه رابطه با رژیم باید منوط به بهبودی حقوق‌بشر شامل آزادی همه زندانیان سیاسی، احترام به حقوق زنان و توقف اعدام‌های وحشتناک شود. ما با شما هستیم، متشکرم.

 

یارومیر اشتتینا - نمایندهٴ پارلمان اروپا از جمهوری چک

من یک پیام کوتاه برای مردم ایران دارم: دوستان عزیز ایرانی من،

مردم در ایران مجدداً دستگیر و کشته می‌شوند، ما در غم شما سهیم هستیم و قیام شما را درک می‌کنیم و درخواست شما برای آزادی سهیم هستیم. ما با شما هستیم و بیش از این نمی‌توانیم سکوت کنیم. از توجه شما متشکرم.

 

پاتریشیا تویا - رئیس هیأت ایتالیا در گروه سوسیال-دموکرات

من مدت زیادی به‌عنوان نماینده پارلمان اروپا در بروکسل خدمت کرده‌ام و در اینجا می‌خواهم حمایت خود را از گروه دوستان ایران آزاد و اهدافی که شما دنبال می‌کنید ابراز کنم. من بر این باورم که در رابطه با مقولهٴ حقوق‌بشر، ما باید همه با هم متحد بشویم و حمایت خود را از دستگیرشدگانی که در ایران به مرگ محکوم شده‌اند اعلام کنیم. من همواره نقض حقوق‌بشر، اعدام نوجوانان و سرکوب زنان در ایران را قویاً محکوم کرده‌ام و از این به بعد نیز به آن ادامه خواهم داد، من هم‌چنان به شما در راه رسیدن به اهدافتان کمک خواهم کرد و در این راه، کمک‌ کارتان خواهم بود.

 

لایما آندریکین - نمایندهٴ پارلمان اروپا از لیتوانی

می‌خواهم تشکر کنم از همه افرادی که در برقراری این جلسه نقش داشته‌اند؛ این یک کار بسیار مهم است. من اهل لیتوانی هستم و ما در لیتوانی با دیکتاتوری آشنایی داریم و می‌دانیم که آنها دوام ندارند و همه آنها به پایان خود خواهند رسید. من سال‌هاست تحولات داخل ایران را دنبال می‌کنم از اولین دوره‌ام در پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۴وقایع را دنبال کرده‌ام و در این مدت ما شاهد تحولات مختلفی در دورانهای مختلف در این کشور بوده‌ایم. اما این موج جدید تظاهراتی که در این کشور به راه افتاد و مردم خواهان تغییر رژیم شدند و شعارهایی علیه فساد، نقض حقوق‌بشر و اوضاع بد اقتصادی سر دادند ما را خوشبین کرده است. همانند تعدادی از همکارانم که قبل از من صحبت کردند، من نیز از عکس‌العمل ضعیف اتحادیه اروپا متأسف هستم. ادوارد کوکان گفت که نمایندهٴ عالی ما (موگرینی) پس از ۵روز از شروع تظاهرات‌ها، توئیتی در رابطه با آن فرستاد. در واقع نمایندهٴ عالی (موگرینی) حتی زحمت توئیت‌کردن را هم به خودش نداد و توئیت شخص دیگری را ریتوئیت کرده بود؛ من فکر می‌کنم که همه ما دلیل آن‌را می‌دانیم. با در نظر گرفتن تعداد افرادی که دستگیر، شکنجه و اعدام شده‌اند، این آمار تکان‌دهنده است و ما نمی‌توانیم در این رابطه سکوت کنیم. من سومین دوره‌یی است که به‌عنوان نمایندهٴ پارلمان اروپا انتخاب شده‌ام و با در نظر گرفتن رسوم و آداب کار در این پارلمان، با جوانان ایرانی که برای برقراری دموکراسی و حاکمیت قانون بپا خاسته‌اند ابراز همدردی بسیاری می‌کنم و تا جایی که بتوانم به رسیدن شما به هدفتان کمک خواهم کرد. متشکرم.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات