728 x 90

قیام مردم عراق - پل سنک و میدان خلانی در تصرف مردم و جوانان بغداد + فیلم و عکس

قیام عراق - دیوانیه - پیوستن مردم به قیام کنندگان - ۲۵آبان۹۸
قیام عراق - دیوانیه - پیوستن مردم به قیام کنندگان - ۲۵آبان۹۸

این خبر تکمیل می‌شود.

 

خبرنگار «العربیه» سحرگاه شنبه ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹ گزارش داد در پی انفجار خودرویی بمبگذاری شده در نزدیکی میدان التحریر در بغداد یک نفر کشته و ۲۰ تن مجروح شدند.

بنا به این گزارش این انفجار ناشی از بمب دستساز محلی بوده که زیر لاستیک یک خودرو منفجر شده است.

از سویی یک منبع امنیتی عراقی به «العربیه» گفت که ۴ بمب صوتی در شرق میدان تحریر منفجر شده است که ۳ تا از آنها ایستگاه پمپ بنزین الگیلانی و چهارمی در میدان هواپیمایی و تحت مخزن سوخت یکی از خودروها منفجر شده که منجر به آتش گرفتن این خودرو شده است.

در همین راستا در بیانیه ای اعلام شد که منابع امنیتی به تحقیقات خود برای شناسایی علل وقوع این حادثه ادامه می دهند.

بنا به منابع خبری گروه‌های امدادی و تظاهرکنندگان حاضر در میدان التحریر بغداد برای خاموش کردن آتش و نجات قربانیان به سوی میدان محل وقوع انفجار شتافتند.

عراق

عراق

 

در جریان تیراندازی و درگیری نیروهای امنیتی عراق با معترضان در روز جمعه در مرکز بغداد سه معترض کشته شدند. همچنین انفجار در نزدیکی محل تجمع معترضان در بغداد هم دو کشته برجای گذاشت.

آسوشیتدپرس می‌گوید، تظاهرکنندگان چندبار تلاش کردند تا خود را به میدان الخلانی برسانند اما نیروهای امنیتی با تیراندازی و گاز اشک آور کوشیدند معترضان را متفرق کنند. نبرد معترضان با نیروهای امنیتی بر روی پل های منتهی به منطقه سبز امنیتی بغداد ادامه داشته است. ساختمانهای نهادهای دولتی و همچنین سفارتخانه های خارجی در منطقه سبز بغداد قرار دارند.

منابع پلیس و بیمارستانی در بغداد گفته اند، در انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی میدان‌های تحریر و الطیار سه نفر کشته و ۱۰ نفر زخمی شدند. طبق این گزارش به چند خودرو نیز آسیب رسیده است.

سایت ایلاف لندن نوشت: یکی از مسئولان جنبش‌های مردمی طی یک تماس تلفنی اسامی کسانی را فاش کرد که اعضای سلول کشتار تظاهر کنندگان عراقی هستند.

به گفته این منبع، باندی که تظاهر کنندگان را هدف قرار می‌دهد گروهی متشکل از شبه‌نظامیان وابسته به ژیم ایران است که در پیشاپیش آنها هادی عامری رئیس سپاه بدر و نوری مالکی نخست‌وزیر پیشین و ابومهدی مهندس جانشین رئیس حشدالشعبی و قیس خزعلی سرکرده شبه‌نظامیان عصائب قرار دارند. این افراد را پاسدار ایرج مسجدی سفیر رژیم ایران در عراق و حاکم مخفی خامنه‌ای در این کشور هدایت می‌کند.

کسانی که در ارتباط با سپاه پاسداران هستند و توسط این نیرو تأمین مالی و آموزشی می‌شوند عامل کشتار تظاهر کنندگان هستند.