728 x 90

قیام در عراق - آسوشیتدپرس: به‌دنبال حملات شبانه خونین به‌تظاهرکنندگان در بغداد ۲۰تن کشته و بیش از ۱۳۰مجروح شدند + فیلم و عکس

قیام مردم عراق
قیام مردم عراق

این خبر تکمیل می‌شود.

 

تحولات مربوط به عراق و یورش وحشیانه شبانه به قیام‌کنندگان در میدان تحریر بغداد

قیام مردم عراق جمعه شب با یورش شبانه وحوش خامنه‌ای برای برچیدن کانون قیام در میدان تحریر بغداد روبه روشد.

اما مهاجمان به‌خاطر مقاومت و فداکاری جوانان شورشگر و مقاوم عراقی در میدان تحریر در هدف شوم خود شکست خوردند و میدان تحریر هم‌چنان سنگر قیام‌کنندگان است.

کمیته برگزاری تظاهرات انقلاب اکتبر در میدان تحریر از عموم مردم بغداد خواست برای دفاع از قیام خود را به میدان تحریر برسانند

در این تهاجم وحشیانه عوامل جنایتکار عصائب، بدر، کتائب و خراسانی که از وابستگان نیروی تروریستی قدس هستند صورت گرفت که از درون خودروهایی به تیراندازی به سوی مردم و قیام کنندگان مبادرت کردند.

در اثر این حملات حداقل۲۵تن به‌شهادت رسیدند و ۱۳۰تن مجروح شدند.

العربیه به‌نقل از یک عضو پارلمان عراق شمار شهدا را تا۵۰نفر اعلام کرده است.

گزارشها حاکیست که روز شنبه عشایر عراق خود را به میدان تحریر رساندند تا از قیام‌کنندگان در میدان تحریر حفاظت کنند. در همین حال خبرنگار العربیه از بغداد گزارش داد:‌ خیابان ابونواس در نزدیک هتل فلسطین که به منطقه هتلها شناخته می‌شود توسط نیروهای پلیس فدرال و برخی نفرات وزارت دفاع عراق بسته شد. این اقدامی پیشگیرانه است که توسط فرماندهی عملیات بغداد برای حفاظت بیشتر از تظاهرکنندگان انجام می‌شود.

 

گزارشی از وضعیت میدان خلانی و وثبه و سنک در  بغداد:

تلویزیون فرانس ۱۶آذر۹۸: درعراق در جریان سرکوب معترضان بیش از ۴۰۰ تن کشته شده‌اند. اکنون مقامات متهم هستند که تعداد واقعی کسانی که بر اثر شلیک نیروهای امنیتی کشته شدند را لاپوشانی میکنند...
خبرنگار: شعب احمد عزیز یکی از قربانیان جنبش اعتراضی عراق است. او در روز 10 نوامبر در میدان الحبوبی در ناصریه در روزی که مملو از معترضان بود مورد اصابت گلوله نیروهای ضد شورش قرار گرفت. اما چیزی که خانواده‌اش رابیشتر شوکه کرد این بود که دلیل مرگ احمد در برگه گواهی رسمی عوض شده است.
برادر شهید: در برگه‌های بیمارستانی نوشته شده است که او بر اثر جراحت ناشی از شلیک گلوله کشته شده است در حالیکه در جواز مرگ گفته شده که این یک مرگ طبیعی بوده است. 

 

العربیه ۱۶آذر - گزارشی از میدان خلانی و سنک: روز گذشته من در میدان خلانی بودم و الان نیز در همین میدان هستم. بطور مشخص کمی قبل بر روی پل سنک بودم . وضعیت آرام است درگیری و شلیک گلوله وجود ندارد. همچنین نیروهای امنیتی اعم از نیروهای وزارت دفاع یا کشور تا این لحظه در میدانها دیده نمیشوند.  فقط با تلاش تظاهرکنندگان کمیته‌های امنیتی در میدانها تشکیل شده که مسئولیت آنها حفاظت از میدانها و بازرسی داخلی و خارجی است. قابل توجه اینکه در نگرانی از ورود نفوذیها به میدانها همانطور که روز گذشته اتفاق افتاد بازرسیهای بسیار دقیق انجام میشود. همچنان آثار آتش سوزی در پارکینگ سنک موجود است. در کلیه وجوه این ساختمان خصوصا در طبقه اول و طبقه بالایی آثار آتش سوزی دیده میشود زیرا طرفهای مسلح روز گذشته این پارکینگ را به آتش کشیدند.

یکی از انقلابیون مستقر در میادین بغداد که قیام کنندگان در آنجا حضور دارند گفت: از ۲۵ اکتبر که ما در این میادین حضور داریم  آنچه مستقیما مشاهده کرده ایم اینست که در میدان خلانی و میدان وثبه و حتی میدان تحریر نیروهای ارتشی و دولتی حضور ندارند. کما اینکه نیروهای وزارت دفاع و وزارت کشور نیز در میدانها نیستند. اما نیروهای امنیتی دولتی بطور مشخص در ورودی خیابان ابو نواس و ورودی خیابان سعدون مستقر میباشند. این دو خیابان به میدان تحریر منتهی میشوند. همچنین امروز خیابان ابونواس در نزدیک هتل فلسطین که به منطقه هتلها شناخته میشود توسط نیروهای پلیس فدرال و برخی نفرات وزارت دفاع و وزارت کشور بسته شد و چه بسا اینها اقداماتی پیشگیرانه باشد که توسط فرماندهی عملیات بغداد برای حفاظت بیشتر از تظاهرکنندگان انجام میشود. من الان در میدان خلانی هستم و به تاکید میگویم که هیچ نیروی امنیتی در اینجا حضور ندارد.

دیروز فراخوانهایی به ارتش عراق برای حفاظت در مقابل طرفهای مسلح که وارد شده بودند داده شد. واقعیت اینست که در حال حاضر هیچ نیروی امنیتی دولتی یا وابسته به فرماندهی عملیات بغداد یا طرفهای دیگر حضور ندارند. در اینجا اثار شلیک گلوله همچنان بر ساختمانها و هرچه در میدان خلانی وجود دارد دیده میشود.
 

 

آسوشیتدپرس: به‌دنبال حملات شبانه خونین توسط مردان مسلح ناشناس که تظاهرکنندگان ضددولتی در پایتخت را هدف قرار دادند، روز شنبه مقامات رسمی عراق آمار تظاهرکنندگان کشته شده را به ۲۵نفر افزایش دادند و گفتند بیش از ۱۳۰نفر مجروح شدند.
 مقام بلندپایه وزارت‌خارجه آمریکا: احتمال دارد رژیم ایران در پشت حمله به پایگاه هوایی بلد در عراق، قرار داشته باشد.

دو فیلم از شب گذشته در میدانهای خلانی و پل سنک و حمله مزدوران مسلح به جوانان عراق

بغداد -با شنیدن حمله وحوش مسلح به میدان تحریر بغداد، مادری از منطقه اعظمیه خودش را در کوتاهترین زمان به جوانان انقلابی رساند و به کمک آنان شتافت.

بغداد -با شنیدن حمله و حوش رژیم ایران به میدان تحریر مادری ازاعظمیه خودش را به جوانان انقلابی رساند

بغداد -با شنیدن حمله وحوش وابسته به رژیم ایران به میدان تحریر مادری از اعظمیه خودش را به جوانان انقلابی رساند.

 

  • پل سنک در تصرف جوانان انقلابی بغداد:

بغداد -پل سنک در دست انقلابیون

بغداد -پل سنک در دست انقلابیون

بغداد -پل سنک در دست انقلابیون

بغداد -پل سنک در دست انقلابیون

 

  • بیمارستان شیخ زائد محل انتقال جوانان مجروح میدانهای انقلاب در بغداد 

 

  • گاراژ سنک که بیش از دو هفته دست انقلابیون و جوانان عراقی بود. شب گذشته توسط شبه نظامیان تصرف شد و طبقاتی از آن با کوکتل مولوتف به آتش کشیده شد. امروز صبح توسط جوانان عراقی تصرف شد و بنرها و تصاویر شهیدان انقلاب عراق را نصب کردند.

 

سرتیتر خبرهای امروز صبح عراق

  • به گزارش شاهدان صحنه چماقداران و عناصر مسلح کتائب حزب‌الشیطان به تظاهر کنندگان میدان تحریر حمله کردند. آنها را به رگبار بستند و دست‌کم ۲۰تن از جوانان حاضر در صحنه را به‌ شهادت رساندند. علاوه بر این بیش از ۱۰۰تن از این جوانان به‌دست عناصر مهاجم مجروح شدند.
  • فرانس ۲۴گفت: منابع پزشکی و امنیتی گفتند تظاهر کنندگان نگران ضدتظاهراتی هستند که توسط طرفداران رژیم ایران در میدان تحریر شروع شده و به اعمال خشونت‌آمیز منتهی شده است.
  • کمیته برگزاری تظاهرات انقلاب اکتبر از عموم مردم بغداد خواست برای دفاع از انقلابیون در میدان تحریر در برابر حمله شبه‌نظامیان بدر، عصائب، کتائب و خراسانی خود را به این میدان برسانند.
  • نشنال امارات متحده: شبه‌نظامیان طرفدار رژیم ایران به محل اصلی اعتراضات عراقیان در میدان تحریر بغداد یورش بردند تا آنان را مرعوب کنند.
  • العربیه: افراد مسلح در میدان وثبه بغداد از داخل خودرو به‌روی تظاهر کنندگان شلیک کردند و ۱۶تن را به‌قتل رساندند.
  • افرادی که به‌ تظاهر کنندگان حمله کردند وابسته به شبه‌نظامیان عصائب بودند.
  • بعد از درخواست کمیته برگزاری تظاهرات انقلاب اکتبر از عموم مردم بغداد خواست برای دفاع از انقلابیون در میدان تحریر، مردم و جوانان از مناطق مختلف بغداد به میدان تحریر آمدند.