728 x 90

قیام در عراق - درگیریها و جنگ و گریز در میدان خلانی و وثبه در بغداد + عکس و فیلم

این خبر تکمیل می‌شود.

 

امروز چهارشنبه میدانهای وثبه و خلانی در بغداد صحنه درگیریها و جنگ و گریز جوانان قیام‌آفرین با شبه‌نظامیان و بسیجیان مزدور رژیم ایران بود. شبه‌نظامیان و مزدوران از سلاحهای شکاری علیه جوانان انقلابی استفاده کردند. نیروهای سرکوبگر دولتی یکی از خودروهای معترضان را به‌آتش کشیدند.

 

قیام در شهرهای مرکزی و جنوبی عراق ادامه دارد، حمایت امیر قبیله زبید از قیام کنندگان

قیام مردم عراق و مقابله جوانان شورشگر با نیروهای سرکوبگر حکومتی و وحوش خامنه‌ای در اغلب شهرهای مرکزی و جنوبی عراق به‌ویژه در ناصریه و بصره و نجف و کربلا ادامه دارد.

در قادسیه سندیکاهای مهندسان و دانشجویان با اعلام همبستگی با قیام عراق به‌ صفوف تظاهر کنندگان در میدان تحصن پیوستند و با حمایت از اهداف انقلاب خواستار دخالت جامعه جهانی برای نجات تظاهر کنندگان از کشتار و ترور شدند.

 

در کربلا دانشجویان دانشگاهها به‌ اعتصاب خود ادامه دادند و با برگزاری تظاهراتی در میدان احرار خواستار سرنگونی حکومت فاسد و دست‌نشانده ولی‌فقیه در عراق شدند

 

به‌دنبال حمله نیروهای حکومتی و وحوش بسیجی به‌ تظاهرات دانشجویان در کوت در روز سه‌شنبه، قیام‌کنندگان عراقی مقر نیروهای امنیتی را محاصره کردند و آنها را مجبور کردند دستگیر ‌شدگان در تظاهرات را آزاد کنند.

 

حمایت از قیام‌کنندگان عراقی و اهداف آنها رو به‌ گسترش است. امیر قبایل زبید و کلیه عشایر وابسته به‌آن در عراق اعلام کردند برای حمایت از تظاهرات‌کنندگان، به‌ انقلاب اکتبر مردم عراق می‌پپوندند. آنها برای ورود به‌ میادین تحصن و یاری قیام‌کنندگان اعلام بسیج عمومی دادند. سران عشایر در پیامی به‌ اسعد العیدانی استاندار بصره و علی مشاری فرمانده نیروهای ضربت نسبت به‌ هر گونه تعرض و حمله به‌ تظاهر کنندگان هشدار دادند.

شیخ عبداالجلیل ضوکان گفت:

بخدا قسم بخدا قسم این استاندار و غیراستاندار و نیروی ضربت و غیرضربت همه را یکی یکی می‌شناسیم و نمی‌توانند از دست ما بگریزند. فکر نکنید که من ساکت نشسته و کاری نخواهم کرد. بخدا من ساکت نخواهم ماند....... باید قیامی کنیم در تاریخ بصره به‌ثبت برسد......

 

هشدار و مهلت مردم نجف و بصره به‌حکومت عراق

مردم نجف روز گذشته در بیانیه‌یی به‌ حکومت عراق چهار روز مهلت دادند و تهدید به‌ افزایش (اعتراضات) کردند. این در حالی بود که عشایر بصره به‌ استاندار وابسته به‌شبه‌نظامیان و احزاب فاسد هشدار دادند.

بیانیه صادر شده توسط میدان تحصن استان نجف عراق خاطرنشان کرد، در صورتی که نخست‌وزیر و پارلمان عراق خواسته‌های تظاهرات کنندگان را برآورده نکنند معترضان گامهای اعتراضی بیشتری خواهند برداشت.

 

بیانیه به‌ قدرت حاکم برای اجرای خواسته‌های معترضان که شامل انتخاب نخست‌وزیری غیربحث برانگیز، تعیین‌تکلیف قانون انتخابات جدید و تصویب آن و تعیین موعد انتخابات زودرس به‌طوری‌که بیشتر از شش ماه نباشد، چهار روز مهلت داده است که از روز سه‌شنبه شروع و روز شنبه آینده پایان می‌پذیرد.

 

معترضان نجف در بیانیه خود تهدید به‌ اتخاذ اقداماتی بیشتر از جمله بستن راههای خارجی استان و بستن کلیه ادارات غیرخدماتی و ممانعت از ورود اعضای مجلس به‌ استان کرده‌اند.

 

این در حالی است که امیر قبایل زبید و کلیه عشایر وابسته به‌ آن در عراق اعلام کردند که برای حمایت از تظاهر کنندگان وارد میادین اعتراضی خواهند شد. در همین رابطه شیوخ عشایر بصره در حالی که در ضیافت شیخ قبیله المریان شیخ عبدالجلیل عطشان عناد الضوکان بودند پیامی به‌اسعد العیدانی استاندار بصره و علی مشاری فرمانده نیروهای سرکوبگر فرستادند و در مورد تعرض به‌ تظاهر کنندگان هشدار دادند...

 

کمیته برگزاری تظاهرات انقلاب اکتبر عراق در بیانیه‌یی درباره درگیریهای روز گذشته در کوت نوشت: از صبح در شهر کوت تظاهرات و درگیری بین تظاهر کنندگان و نیروهای امنیتی بود از بعدازظهر جوانان تظاهر کننده مرکز پلیس کوت را محاصره کردند. بعد از این‌که اهالی استان، مرکز پلیس کوت را محاصره کردند، آنها ناچار شدند تمامی جوانانی که دستگیر کرده بودند را آزاد کنند.

 

  • حمایت قبیله زبید در جنوب از قیام‌کنندگان در عراق حمایت کردند و به‌کل قبیله و عشایر آن برای پیوستن به‌تظاهرات‌کنندگان فراخوان دادند.

  • قبیله المریان در بصره از جوانان و مردم قیام‌کننده حمایت کردند و پیام شدیداللحنی به‌استاندار جنایتکار بصره أسعد العیدانی و نیروهای سرکوبگر در مورد تکرار سرکوب تظاهر کنندگان دادند و به‌کل قبیله و عشایر آن برای پیوستن به‌تظاهرات و حمایت از خواسته‌های آنان فراخوان دادند.

  • خبرگزاری فرانسه:‌ تظاهرات مردم عراق در روز سه‌شنبه شهرهای بصره، ناصریه، حله و عامریه را لرزاند.
  • یک استاد دانشگاه مستنصریه عراق توسط تروریستهای وابسته به‌رژیم آخوندی ترور شد.

ترور دکتر محمد القریشی استاد حقوق‌بشر در دانشگاه المستنصریه

ترور دکتر محمد القریشی استاد حقوق‌بشر در دانشگاه المستنصریه

 

  • خبرگزاری فرانسه: موج آدمربایی و ترور با هدف ایجاد رعب و وحشت و خاتمه دادن به‌تظاهرات مردم عراق بالا گرفته است.

ذی قار - تظاهرات دانشجویان روز ۸بهمن۹۸

ذی قار - تظاهرات دانشجویان روز ۸بهمن۹۸

ذی قار - تظاهرات دانشجویان روز ۸بهمن۹۸

ذی قار - تظاهرات دانشجویان روز ۸بهمن۹۸

 

  • نیروهای حکومتی و وحوش خامنه‌ای به‌روی تظاهر کنندگان در کربلا آتش گشودند.
  • قیام‌کنندگان عراقی در شهر کوت مقر نیروهای امنیتی را محاصره کردند و آنها را مجبور کردند دستگیر ‌شدگان در تظاهرات را آزاد کنند.
  • در جریان تظاهرات در شهر کوت دو تن از تظاهر کنندگان توسط وحوش خامنه‌ای کشته و عده‌یی مجروح شدند.

 

سالگرد تولد ساره نخلة اولین زن امدادگر در بصره که با شلیک‌ شبه‌نظامیان به‌شهادت رسید:

وی از سال ۲۰۱۸در تظاهرات شرکت می‌کرد، او اولین امدادگر زن در صحنه بود. وی در تظاهرات سال ۲۰۱۹به‌طور فعال شرکت می‌کرد، در برگشت از میدان تحصن او و همسرش حسین عادل با شلیک گلوله‌های شبه‌نظامیان مزدور به‌شهادت رسیدند. شبه‌نظامیان سه گلوله در سر ساره شلیک کردند، ترور او صرفاً به‌دلیل فعالیت‌هایش و کمک به‌ خواهران و برادرانش بود.

شعری در توصیف ساره نخله توسط مردم سروده شده است:

هر سال تو جوهر میدان البحریه هستی (میدان البحریة محل تجمع تظاهر کنندگان دربصره است)

هر سال تو هم‌چون نخلی در بصره بزرگ هستی

سلام و درود به‌روح و روانت ساره... و ننگ و عار بر جیره‌خواران جنایتکار

مطالب مرتبط:

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات