728 x 90

قیام عراق با اعتصاب عمومی گسترش یافت

میدان تحریر بغداد - ۲۶آبان۹۸
میدان تحریر بغداد - ۲۶آبان۹۸

قیام مردم عراق با اعتصاب عمومی در اغلب شهرهای جنوبی و پیوستن اعتصابیون به قیام‌کنندگان گسترش یافت. این اعتصاب عمومی از روز شنبه شروع شده است و روز یکشنبه ادامه یافته است.

در بغداد دانش‌آموزان در میدان تحریر تجمع کردند تا حمایت خود را از خواسته‌های قیام‌کنندگان برای برچیدن حکومت فاسدان و دست‌نشاندگان ولی‌فقیه ارتجاع ابراز کنند.

در بصره همه راههای اصلی با به آتش کشیدن لاستیکهای خودرو بسته شد. از سویی در استانهای جنوبی در همبستگی با اعتصاب عمومی تعطیلی ساعات کار رسمی اعلام شد.

استانهای ذیقار، میسان، بابل و واسط هم در اعتصاب هستند.

سندیکای عمومی کارمندان بخش نفت و گاز توقف کار را در حمایت از خواسته‌های انقلاب اعلام کردند

در دیوانیه تظاهر کنندگان در میدان «ساعت» و در مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند.

 

 

خبرگزاری رویترز به‌ نقل از عکاس خود از بغداد درباره تسخیر پل سنک گزارش داد: معترضان عراقی روز شنبه بخشی از یک پل بزرگ بغداد را که نیروهای امنیتی یک هفته پیش از آن گریختند، به تصرف خود درآوردند.

 

معترضان هم‌چنین یک ساختمان مرتفع مشرف به پل را به کنترل خود درآوردند تا توسط آن منطقه جدیدی در مرکز پایتخت عراق را به کنترل خود در آورند. معترضان اکنون خواستار کناره‌گیری طبقه حاکم عراق و تغییر رژیمی هستند که از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳باعث فساد شده است.

قیام‌کنندگان ساختمانی را که در پل سنک تصرف کردند شهدای تحریر نامگذاری کردند.

 

دولت عراق به‌ درخواست رژیم آخوندی مرز جنوب این کشور با ایران را به روی مسافران بست.

خبرگزاری رویترز گفت: یک منبع امنیتی عراق و یک دیپلمات رژیم ایران گفتند، عراق روز شنبه گذرگاه مرزی شلمچه با ایران را برای مسافران هر دو کشور بست. تهران به‌دلیل اعتراض های عمومی جاری در ایران و عراق خواستار بستن شد. این منبع امنیتی و دیپلمات گفتند که مرز تا اطلاع ثانوی بسته خواهد شد.