728 x 90

ایران قیام سراسری – شماره ۲۱

قیام سراسری مردم شب گذشته در تهران و دهها شهر برای دوازدهمین روز ادامه یافت

شورای ملی مقاومت ایران
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

قیام سراسری مردم شب گذشته در تهران و دهها شهر برای دوازدهمین روز ادامه یافت

گسترش قیام به ۱۶۲شهر و حکومت نظامی اعلام نشده در بسیاری از شهرها

به‌رغم بسیج دیوانه‌وار نیروهای سرکوبگر، شامگاه سه‌شنبه ۵مهر ۱۴۰۱، در دوازدهمین روز قیام سراسری، علاوه بر دهها نقطه تهران، بسیاری از شهرهای میهن صحنه تظاهرات و درگیری بین مردم و جوانان از یک‌سو و نیروهای مهاجم بود. جنگ و گریز با گله‌های پاسداران و نیروهای انتظامی و اطلاعاتی در شهرهای چابهار، شیراز، اهواز، کرج، گوهردشت کرج، اشنویه، سنندج، یزد، سبزوار، شهر جم و عسلویه و... برگزار شد. ادامه قیام و شورش در حالیست که عملاً در بسیاری از شهرها مانند رشت حکومت نظامی اعلام نشده حاکم است و اینترنت را در بسیاری نقاط به‌طور کامل قطع کرده‌اند. خیزش مردمی در ۱۲روز گذشته ۱۶۲شهر در سراسر ایران را در برگرفته است.

بنا به اظهارات دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی، «در جریان ناآرامی‌های روزهای اخیر، ۱۷ شعبه بانک در سراسر کشور دچار آتش‌سوزی شد که خسارت حداقل ۴۰۰ میلیاردی وارد کرده است (خبرگزاری حکومتی مهر ۵مهر ۱۴۰۱).

 

در تهران، در مناطق مختلف از جمله پیروزی، ستارخان، پونک، فلکه اول و دوم و چهارم تهران پارس، شهرک امید، امیر‌آباد، عبدل‌آباد، نارمک (سرسبز)، رسالت، بلوار کشاورز، ولیعصر، نظام‌آباد، فرمانیه و اکباتان، تظاهر کنندگان با نیروهای دشمن درگیر شدند. آنها شعار می‌دادند، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» و «مرگ بر دیکتاتور». صدای تیر اندازی در برخی مناطق به‌خصوص تهران‌پارس تا مدتها به گوش می‌رسید. در خیابان مدائن، جوانان به خودروی آمبولانس که برای انتقال دستگیر شدگان بکار گرفته شده بود تهاجم کرده و ۸نفر را که دستگیر شده بودند آزاد کردند. در نظام‌آباد، جوانان شورشی پایگاه بسیج ضدمردمی و در عبدل آباد خودروی نیروی سرکوبگر انتظامی را به آتش کشیدند. نیروهای سرکوبگر در نارمک با تفنگ ساچمه‌ای به مردم حمله‌ور شدند. در ستارخان به‌رغم حضور فشرده نیروهای رژیم، طنین شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» قطع نمی‌شد. در بسیاری از مناطق تهران شعارهای مرگ بر خامنه‌ای تا ساعتها از پنجره‌ها و پشت بامها طنین‌انداز بود.

 

چابهار، شب گذشته برای ساعتها شاهد تظاهرات و جنگ و گریز و درگیری با نیروهای جنایتکار بود. مردم دلاور چابهار که از هتک حرمت سرکرده جنایتکار نیروی انتظامی نسبت به یک دختر ۱۵ساله خشمگین هستند، فرمانداری رژیم و کیوسک نیروی انتظامی را به آتش کشیدند. شماری از مردم این شهر مجروح شده و یا به‌شهادت رسیدند.

 

در گوهردشت و منطقهٔ دو کرج، نیروهای سرکوبگر با تفنگ ساچمه‌ای به روی تظاهر کنندگان آتش گشودند. تظاهرات در منطقهٔ باغستان کرج نیز با شعار «مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر دیکتاتور» جریان داشت. در مهرشهر کرج جوانان دو موتورسوار مزدور رژیم را با کوکتل مولوتف هدف قرار دادند. در انزلی گروه‌هایی از جوانان شورشی به موتورسواران یگان ویژه که به تظاهر کنندگان حمله می‌کردند، کوکتل مولوتف پرتاب کردند.

 

در عفیف‌آباد شیراز، نیروهای سرکوبگر دو تن از تظاهر کنندگان را با گلوله هدف قرار دادند. در شهر جم و عسلویه در استان بوشهر، تظاهرات و درگیری با مزدوران سرکوبگر رژیم جریان داشت. در سنندج، به‌رغم شلیک گاز اشک‌آور، تظاهرات شبانه با شعار «مرگ بر دیکتاتور» جریان داشت. در یزد، جوانان راههای تردد مأموران رژیم را مسدود و به اعتراض گسترده شبانه خود ادامه دادند. در اهواز، چهار راه نادری، جوانان در جنگ و گریز با نیروی انتظامی بودند و به تظاهرات شبانه خود ادامه دادند.

 

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۶ مهر ۱۴۰۱ (۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/eab06740-155d-464a-a4a2-42f30cb0ac46"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات