728 x 90

فلاحت پیشه: منتقدان، سفر رئیسی به روسیه را نه‌تنها بی‌دستاورد، بلکه نمادی از تحقیر نظام می‌خوانند

فلاحت پیشه
فلاحت پیشه

فلاحت‌پیشه عضو پیشین مجلس ارتجاع و تحلیگر حکومتی درباره سفر شکست‌خورده و پر فضیحت رئیسی به روسیه در کشمکشهای باندهای درونی رژیم گفت: سفر رئیسی به مسکو هیچ دستاوردی نداشت. [نظام] به هیچ‌یک از دست‌آوردهایی که تحت عنوان دست‌آوردهای راهبردی از آن یاد می‌کرد نرسید.

فلاحت‌پیشه در گفتگو با سایت حکومتی نامه نیوز سوم بهمن گفت: درباره سفر رئیسی به مسکو دو تحلیل وجود دارد. دولت و حامیانش این سفر را پر بار و یک گام بلند می‌دانند، حال آن که منتقدان دولت این سفر را نه‌تنها بی‌دستاورد بلکه نمادی از تحقیر [نظام] می‌خوانند.

وی در ادامه افزود: حساس‌ترین نوع رابطه بین دو کشور همکاری نظامی است. روس‌ها «اس۴۰۰» را به متحدان آمریکا با اصرار می‌فروشند ولی حاضر به فروش «اس۳۰۰» به ایران نبودند. بنابراین دلیلی برای محرمانه ماندن مراودات بین ایران با کشورهایی مثل ایران و روسیه نیست.

عضو پیشین مجلس ارتجاع یادآور شد: هر سفر و مراوده خارجی یک پروتکل دارد که بر اساس برنامه توافق شده دو دولت برای اجرای سفر تنظیم می‌شود. وقتی سفر رئیسی را با سفر مسئولان کشورهای دیگر به مسکو مقایسه می‌کنیم، معتقدم در حوزه تشریفات، پروتکلی که به اجرا درآمد در شأن [نظام] نبود.

فلاحت پیشه با بیان این‌که معمولاً مقام ایرانی پیش از سفر خارجی در فرودگاه اهداف سفر را تشریح می‌کند، افزود: رئیسی اعلام کرد «ایران به‌دنبال توافق راهبردی با روسیه است هم‌چون توافقی که با چین انجام شد» و وزرای دولت نیز بیان کردند «در حوزه گسترش روابط تجاری، اقتصادی و راهبردی توافقنامه‌های مختلفی با روسیه به امضا می‌رسد». متأسفانه در دو حوزه یاد شده در جریان سفر رئیسی به مسکو هیچ صحبتی مطرح و توافقنامه‌ای امضا نشد. در این نوع مراسم‌ها، رؤسای جمهور دو کشور در محل مستقر می‌شوند، وزرای آنها حوزه‌های مختلف موافقت‌نامه‌هایی را امضا می‌کنند که این موافقنامه‌ها در عالی‌ترین سطح از لحاظ رقم، موضوع، شمول و زمان است. ضمن آن که هیچ نشست مشترک رسانه‌ای نیز که به‌طور معمول خواست چنین مذاکراتی است انجام نشد.

وی ادامه گفت: در کل عملاً صحبتی درباره توافق راهبردی بین ایران و روسیه به میان نیآمد و جالب این‌که وقتی رئیسی از آقای پوتین درباره عضویت ایران در پیمان شانگهای تشکر می‌کرد، آقای پوتین ایران را یک عضو در حال پیوستن به این پیمان (عضو ناظر) معرفی کرد و این نشان داد نگاه طرف روسی به این مذاکره متفاوت است.

فلاحت‌پیشه با بیان این‌که سفر رئیسی به مسکو دستاوردی برای ایران نداشت، گفت: فضای فکری مسئولان ایرانی و روسی به هم نزدیک نبود. روسیه، ایران را به‌عنوان یک خاکریز می‌بیند در حالی‌که ایران فکر می‌کند روسیه می‌تواند شریک راهبردی ایران باشد.

عضو پیشین مجلس ارتجاع با یادآوری سفر پاسدار قالیباف به روسیه گفت: یادمان نرفته که قالیباف نیز یک سال پیش به روسیه رفت و آن برخورد تحقیرآمیز با او شد. کسانی که سفر جدید را شکل دادند، قطعاً از پروتکل سفر و موافقت نامه‌های احتمالی اطلاع داشتند بنابراین حداقل در مصاحبه‌های قبل از سفر انتظارات را افزایش نمی‌دادند و الآن به‌نظر من واقعیت آن است که نیشخند پوتین به تابوسازیهای ایران بود.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a29155d1-6ea5-4ac8-be7e-316a8f6370e8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات