728 x 90

فرو نشست زمین به ۳۰۰متری تخت جمشید رسیده است

فرونشست  زمین
فرونشست زمین

خبرگزاری حکومتی ایلنا ۲مهر اذعان کرد: فرو نشست به ۳۰۰متری تخت جمشید رسیده است. پهنای فرو نشست در منطقه تاریخی نقش رستم به حدود نیم متر تا ۷۰سانت می‌رسد.

این منبع افزود: در این مطالعات و در تصاویر ماهواره‌یی ۱۰سال گذشته از دشت مرودشت تنها محدوده کوچکی از این دشت با پدیده فرو نشست روبه‌رو شده بود اما در مطالعات اخیر و ظرف حدود ۱۵سال اخیر، همه دشت مرودشت درگیر این پدیده شده و وسعت و سرعت فرو نشست زمین در این دشت پیشرفت قابل توجهی داشته است. اگر چه تخت جمشید تحت تأثیر فرو نشست قرار ندارد اما در فاصله ۳۰۰متری آن به‌دلیل قرار گرفتن در سینه کوه، فرو نشست حدوداً ۱۰ تا ۱۵ سانتی رخ داده است.

نتیجه این گزارشها حاکی از آن است که شکاف‌های بسیارعظیمی در سطح زمین دشت مرودشت به پهنای نیم متر تا ۷۰ سانتی متر ایجاد شده است و در دشت شیراز هم شامل محدوده دریاچه مهارلو تا شمال غرب شهر در نقاطی فرو نشست رخ داده است.

مریم دهقانی عضو هیأت علمی‌بخش مهندسی راه و ساختمان و محیط‌زیست مهندسی دانشگاه شیراز گفت: تاکنون هشدارهایم در مورد فرو نشست زمین هیچ تاثیری نداشته و اراده‌ای برای حل آن وجود نداشته است. حدود ۱۰سال است که در تمام رسانه‌ها مشکلات فرو نشست زمین را فریاده زده‌ایم اما نتیجه‌یی حاصل نشده است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/476a00a1-9aab-4329-8ea0-436984d1cbe9"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات