728 x 90

فراخوان عفو بین‌الملل: حداقل هشت زندانی در زندان مرکزی تهران بزرگ در معرض خطر اجرای قریب‌الوقوع حکم قطع عضو قرار دارند

زندان تهران بزرگ
زندان تهران بزرگ

بنا به فراخوان عفو بین‌الملل (پنجشنبه ۲تیر) حداقل هشت زندانی که در زندان مرکزی تهران بزرگ نگهداری می‌شوند، در معرض خطر اجرای قریب‌الوقوع حکم قطع عضو قرار دارند.

از ۱۸خرداد ۱۴۰۱، مقامات دو بار سعی کرده‌اند که هادی رستمی، مهدی شرفیان، مهدی شاهیوند، امیر شیرمرد، مرتضی جلیلی، ابراهیم رفیعی، یعقوب فاضلی کوشکی و یک مرد که هویتش روشن نیست را برای اجرای حکم‌شان به زندانی انتقال دهند که دارای یک دستگاه گیوتین است.
بار اول در ۱۸خرداد، مقامات زندان به این افراد گفتند که آنها را برای اجرای حکم به زندان اوین تهران یا زندان رجایی شهر در کرج منتقل خواهند کرد. این انتقال به دلایل نامعلومی به تعویق افتاد. بار دوم در ۲۱خرداد، مقامات حداقل هفت مرد را از بند خود خارج کرده و برای اجرای احکام‌شان در زندانی دیگر سوار خودرو کردند، اما این انتقال در آخرین لحظه به تعویق افتاد و این افراد دوباره به سلول‌های خود بازگردانده شدند.
به‌گفته منابع آگاه، در ۲۲خرداد، زندانبانان هادی رستمی را که به اجرای حکم اعتراض داشت مورد ضرب و شتم قرار داده و در این حین بینی او را شکستند و پس از آن او را از سلولش به مکان دیگری منتقل کرده و حاضر نشده‌اند محل نگهداری او را به خانواده‌اش اطلاع بدهند و بدین سان او را تحت ناپدید‌سازی قهری قرار داده‌اند.
فعالان حقوق‌بشر در ایران گزارش داده‌اند که اخیراً یک دستگاه گیوتین به بهداری زندان اوین آورده شده که برای قطع چهار انگشت دست یک زندانی در ۱۰خرداد ۱۴۰۱مورد استفاده قرار گرفته است. قطع عضو به‌عنوان نوعی مجازات، مصداق شکنجه است و شکنجه یک جرم بین‌المللی محسوب می‌شود.

 

کمیساریای عالی حقوق‌بشر ملل‌متحد از قطع قریب‌الوقوع انگشتان دست ۸ زندانی در ایران عمیقاً ابراز نگرانی کرد.

دفتر کمیساریای عالی حقوق‌بشر روز ۲تیر ضمن انتشار این خبر اعلام کرد: هفت تن از این افراد در حال حاضر در زندان مرکزی تهران بزرگ [به سر می‌برند و محل نگهداری یکی از آنها به نام هادی رستمی پس از انتقال از زندان مشخص نیست. احتمالاً همه آنها به زندان اوین تهران منتقل می شوند. ما از مقام‌های رژیم ایران مصرانه می خواهیم حکم قطع انگشتان دست این ۸نفر را لغو کنند و مجازاتهایی مانند قطع عضو و شلاق و سنگسار را که مغایر با قانون بین‌المللی حقوق‌بشر است حذف کند

کمیساریای عالی حقوق‌بشر افزود: گزارشها حاکی از آن است که در اوین اخیراً یک گیوتین برای قطع انگشت نصب شده و برای قطع انگشتان یک زندانی از آن استفاده شده است.

سایت دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر۲تیر۱۴۰۱

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a5ebed4f-8253-43cf-b8b7-e189ced5e0bb"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات