728 x 90

فاکس‌نیوز: تظاهرکنندگان شعار «مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر رئیسی» سر می‌دهند

خیزش خوزستان
خیزش خوزستان

بنا به گزارش تلویزیون فاکس نیوز ۲۳اردیبهشت در ایران، پس از قطع یارانه‌های مواد غذایی توسط دولت، که به‌دنبال آن قیمتها سر به فلک کشیدند، روز پنجشنبه اعتراضات آغاز شدند. مقامات برای ناآرامی‌های بیشتر در هفته‌های آینده آماده می‌شوند.

درر ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، تظاهرات کنندگان در دزفول و ماهشهر در استان خوزستان در جنوب غربی کشور راهپیمایی می‌کنند و با اشاره به وعده‌های ابراهیم رئیسی ... برای ایجاد شغل، رفع تحریم‌ها و نجات اقتصاد، شعار «مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر رئیسی» سر می‌دهند.

اما مذاکرات برای احیای توافق هسته‌یی ایران با قدرتهای جهانی در بن‌بست باقی مانده است. خانواده‌های ایرانی شاهد کاهش سریع قدرت خرید خود بوده‌اند.

رسانه‌های دولتی ایران به‌طور علنی به این اعتراضها نپرداخته‌اند، اما شورای ملی مقاومت ایران، یک گروه اپوزیسیون، آنها را پوشش داده است. فیلم به اشتراک گذاشته شده توسط این شورا نشان می‌دهد که معترضان یک پایگاه نظامی بسیج را در جونقان، شهری در ناحیه مرکزی شهرستان جونقان به آتش می‌کشند.

لیزا دفتری، کارشناس مسائل ایران و سردبیر میز خارجی در بیانیه‌یی گفت، «هر چند وقت یک بار در ایران شاهد این نوع اعتراضها هستیم. هر بار دلایل متفاوت است - قیمت تخم‌مرغ، قیمت بنزین، قیمت نان، اما پیام برجسته‌یی که با شعارهایی پشتیبانی می‌شود که در سراسر تظاهراتها یکسان شنیده می‌شود؛ آنها به کلیت یک رژیم وحشی اعتراض می‌کنند.

وی افزود: «این واقعیت نیز مشهود است که این اعتراضات دیگر فقط محدود به تهران، پایتخت و سایر مناطق شهری نیست، ما شاهد اعتراضات در سراسر کشور در مناطق شهری و روستایی و در سراسر جمعیت بسیار گسترده و متنوع ایران هستیم».

رژیم ایران روز پنجشنبه به‌طور ناگهانی قیمت انواع کالاهای پایه‌یی مانند روغن خوراک‌پزی، مرغ، تخم‌مرغ و شیر را تا ۳۰۰درصد افزایش داد. دهها ایرانی نگران در صف‌های طولانی منتظر بودند تا بسته‌های مواد غذایی را قاپ زده و قفسه‌های سوپرمارکتها را در سراسر کشور در ساعاتی قبل از اعمال افزایش قیمت خالی کنند.

بر اساس تصاویری که به‌طور گسترده در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، خریداران وحشت‌زده به فروشگاه‌ها یورش بردند و کالاهای اساسی را در کیسه‌های پلاستیکی بزرگ ریختند. صفها در تهران اواخر چهارشنبه از خواربارفروشیها به بیرون کشیده شده بودند. روز پنجشنبه ارزش پول ایران به کمترین میزان خود یعنی ۳۰۰هزار ریال در برابر دلار کاهش یافت.

این صحنه‌ها نه تنها بیانگر اضطراب عمیقی که کشور را فراگرفته می‌باشد و سرخوردگی از رهبران ایران را نشان می‌دهد، بلکه بر چالشهای اقتصادی و سیاسی سرسام‌آور پیش روی آنها نیز تأکید می‌کند.

 

... رژیم ایران نیمی از روغن خوراک پزی خود را از اوکراین وارد می‌کند، جایی که جنگ باعث شده بسیاری از کشاورزان از مزارع دور شوند.

اگر چه ایران تقریباً نیمی از گندم خود را تولید می‌کند، اما بیشتر آن را از روسیه وارد می‌کند. جنگ بر فشارهای تورمی افزوده است.

دولت در تلاش است تا به‌سرعت عمل کند تا درد را کم کند. مقامات قول داده‌اند به هر شهروند ایرانی ماهانه ۱۴دلار برای جبران افزایش قیمت‌ها پرداخت کنند.

در حالی‌که خشم عمومی نسبت به افزایش تورم در فضای مجازی افزایش میابد، به‌نظر می‌رسد مقامات ایرانی در حال آماده شدن برای بدترین شرایط هستند. گروه نظارت بر اینترنت NetBlocks. org به آسوشیتدپرس گفت که در حال ردیابی اختلالات اینترنتی در «مقیاس ملی» است که «احتمالاً بر توانایی مردم برای برقراری ارتباط تأثیر می‌گذارد».

آرتیکل۱۹، یک سازمان تحقیقاتی جهانی که با سانسور مبارزه می‌کند، روز پنجشنبه گزارش داد که به‌نظر می‌رسد مقامات تقریباً تمام ارتباطات اینترنتی را در شهرهای سراسر استان خوزستان قطع کرده‌اند.

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a7439ae4-1f66-4c68-a8fb-a173e6bc06c6"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات