728 x 90

عقب‌نشینی مزدوران حوثی و اعلام توقف هر گونه حمله پهپادی و موشکی به عربستان

تاسیسات نفتی عربستان
تاسیسات نفتی عربستان

به‌دنبال انتشار خبر اعزام نیروها و تجهیزات افزوده نظامی آمریکا به عربستان و امارات از سوی پنتاگون، رژیم آخوندی از ترس واکنش نظامی در قبال حمله به تأسیسات نفتی عربستان، شتابان از زبان مزدوران حوثیخود به عقب‌نشینی مبادرت کرد.

تلویزیون رژیم روز شنبه ضمن اعلام توقف هر گونه حمله پهپادی و موشکی به عربستان از زبان حوثیها، ابراز امیدواری کرد که این اقدام با پاسخ مثبت طرف عربستان سعودی همراه باشد.

تلویزیون رژیم خاطرنشان کرد: توقف مشروط حملات به عربستان جدیت ما را در دستیابی به صلح نشان می‌دهد.

 

همزمان، پاسدار سلامی سرکرده سپاه پاسداران خامنه‌ای به تکذیب غلیظ انجام حمله از سوی رژیم روی آورد و با قسم و آیه و باد و بلوف بر انجام عمل توسط رژیم سرپوش گذاشت و برای دور کردن مسئولیت از رژیم گفت: ما زبان به‌عهده‌ گرفتن مسئولیت اقداماتی را که انجام می‌دهیم، داریم.

پاسدار سلامی گفت: و بدانید هر کاری می‌کنیم می‌گوییم ما هم اراده عمل داریم هم زبان گفتن و به‌عهده‌ گرفتن مسئولیت اقداماتی که انجام می‌دهیم.

 

آسوشیتدپرس نیز روز شنبه۳۰شهریور گزارش داد شبه‌نظامیان یمن می‌گویند حملات علیه عربستان را متوقف می‌کنند.

این خبرگزاری افزود: این اظهارات، در آخر وقت جمعه اعلام شد و می‌تواند اولین قدم در جهت یک آتش‌بس گسترده‌تر در یمن باشد، هیچ واکنش فوری از جانب ائتلاف به رهبری عربستان در این رابطه وجود نداشته است.

 

آمریکا نیروهای نظامی و تجهیزات دفاع موشکی به عربستان و امارات می‌فرستد.

روز جمعه وزیر دفاع آمریکا، مارک اسپر و رئیس ستاد ارتش آمریکا، ژنرال جوزف دانفورد بعد از نشستی در کاخ‌سفید، کنفرانسی در این‌باره در پنتاگون برگزار کردند.

وزیر دفاع آمریکا در این کنفرانس اعلام کرد: حمله رژیم ایران به عربستان سعودی حاکی از افزایش چشمگیر تحرکات نظامی این رژیم است و علائم و نشانه‌ها گویای این است که مسئول این حمله رژیم ایران است.

وی افزود: تحقیقات نشان می‌دهد که سلاحها از یمن شلیک نشده‌اند.

مارک اسپر گفت، به‌ درخواست عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای حفاظت از زیرساختهای حیاتی، رئیس‌جمهور آمریکا تصویب کرد که نیروهای آمریکایی برای حفاظت هوایی و موشکی به منطقه اعزام شوند.

اسپر افزود: ما به این کار سرعت می‌بخشیم تا عربستان و امارات را قادر به دفاع از خودشان بکنیم.

ژنرال دانفورد نیز گفت، وی این درخواست را روز جمعه از مایک پمپئو، وزیر خارجه، دریافت کرد و موضوع را با فرماندهی سنتکام دنبال خواهد کرد.

 

به گزارش آسوشیتدپرس پنتاگون روز جمعه اعلام کرد، نیروهای افزوده آمریکا و تجهیزات دفاع موشکی به عربستان و امارات می‌فرستد

مارک اسپر وزیردفاع این اقدام را به‌عنوان گام اول برای تقویت توصیف کرد ولی گامهای بعدی در این رابطه را منتفی ندانست.

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک گفت: جزییات بیشتر در اعزام این نیروها در روزهای آتی تعیین می‌شود.

سایر مقامات گفتند میزان نیرو به صدها نفر می‌رسد و تجهیزات دفاعی به سمت خاورمیانه احتمالاُ شامل موشکهای پاتریوت و رادارهای پیشرفته است.

آسوشیتدپرس افزود: در عین‌حال ترامپ تحریم‌هایی را علیه بانک مرکزی رژیم ایران اعمال کرد و گفت ساده‌ترین کار برای او انجام حملات نظامی علیه رژیم ایران است

اسپر روز جمعه گفت پهپادها و موشکهای کروز در حمله ۲۳شهریور به عربستان، ساخت رژیم ایران بوده‌اند.

پنتاگون گفته است یک تیم کارشناسی شناسایی جرم از سنتکام هنوز نتیجه تحقیقاتش در حمله به آرامکو را منتشر نکرده است.