728 x 90

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا: اقدام قایقهای سپاه پاسداران، تهدیدی برای آزادی دریانوردی بین‌المللی

شکست طرح سپاه پاسداران برای مصادره نفتکش انگلیسی در خلیج‌فارس
شکست طرح سپاه پاسداران برای مصادره نفتکش انگلیسی در خلیج‌فارس

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در مورد طرح شکست‌خورده سپاه پاسداران برای مصادره نفتکش انگلیسی در خلیج‌فارس اطلاعیه‌یی صادر کرد.

در این اطلاعیه ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اقدام تهاجمی قایقهای سپاه پاسداران علیه نفتکش انگلیسی را تهدیدی برای آزادی دریانوردی بین‌المللی دانست که می‌بایست راه‌حلی بین‌المللی و از طرف همه کشورها برای آن در نظر گرفت.

سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا افزود: اقتصاد جهان به جریان آزاد بازرگانی متکی است و این امر ضروری است که همه کشورها از این رکن اصلی شکوفایی جهان حفاظت کرده و آن را حفظ کنند.

 

 

به گفته مقامهای آمریکا، قایقهای سپاه پاسداران روز چهارشنبه ۱۹تیرماه به یک نفتکش انگلیسی در خلیج‌فارس نزدیک شده و از آن کشتی خواسته بودند که در آبهای نزدیک به ایران متوقف شود.

بنا‌ به گزارشهای منتشر شده ناو جنگی انگلستان «اچ ام اس مونت رز» که نفتکش بریتیش هریتیج را اسکورت می‌کرده سلاح های روی عرشه خود را به سوی نیروهای سپاه پاسداران نشانه رفته و به آنها هشدار می‌دهد که عقب بکشند و آنها عقب می‌کشند.

به گزارش سی.ان.ان، مقامهای آمریکا گفتند یک هواپیمای آمریکایی که بر فراز آنها پرواز می‌کرده است، از این حادثه فیلم گرفته ولی تاکنون فیلم آن منتشر نشده است.

روز گذشته آخوند روحانی تهدید کرده بود که توقیف نفتکش رژیم آخوندی توسط انگلستان را تلافی خواهد کرد.

 

پاسدار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت رژیم در برآشفتگی از توقیف نفتکش رژیم ایران توسط نیروی دریایی انگلستان در جبل الطارق، تهدید کرده بود وظیفه دستگاههای مسئول توقیف یک نفتکش انگلیسی است.

وی افزود: انگلستان اگر نفتکش ایرانی را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاههای مسئول،اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است.

 

نیروی دریایی انگلستان روز پنجشنبه ۱۳تیرماه یک نفتکش رژیم ایران را در آبهای جبل‌الطارق، به‌دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، توقیف کرد. این اقدام چشمگیر می‌تواند روابط میان کشورهای غربی و رژیم ایران را پرتنش‌تر کند.