728 x 90

عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات مستقل و کامل پیرامون ناپدیدسازی قهری و مرگ مشکوک شاهین ناصری در زندان شد

شاهین ناصری
شاهین ناصری

عفو بین‌الملل از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد خواست با تشکیل سازوکار تحقیقاتی و پاسخگویی در رابطه با جرایم صورت گرفته در ایران زمینه را برای برگزاری محاکمه کیفری مجرمین این جنایات فراهم سازد

عفو بین‌الملل طی بیانیه‌یی اعلام کرد: شاهین ناصری، ۴۹ساله، پیش‌تر درباره شکنجه نوید افکاری، کشتی‌گیر و معترض ایرانی که در شهریور ۱۳۹۹ به‌طور مخفیانه اعدام شد، شهادت داده بود. پرونده شاهین ناصری به‌عنوان تازه‌ترین قربانی ناپدیدسازی قهری و مرگ مشکوک در حین بازداشت بار دیگر پیامدهای مرگ‌بار بحران مصونیت سازمان‌یافته ناقضان حق حیات و مرتکبان جنایات بین‌المللی از مجازات در ایران را برجسته می‌کند.

عفو بین‌الملل افزود: شاهین ناصری در حدود تاریخ ۲۱شهریور ۱۴۰۰ از بند عمومی زندان تهران بزرگ به مکانی نامعلوم منتقل شد و ۹روز بعد، یعنی در تاریخ ۳۰شهریور ۱۴۰۰، بستگان وی از طریق زندانیان دیگر از مرگ او مطلع شدند. در پی انتقال شاهین ناصری به یک مکان نامعلوم، مقامات رژیم سرنوشت و محل نگهداری وی را از خانواده‌اش پنهان کردند و بدین ترتیب مرتکب جرم بین‌المللی ناپدیدسازی قهری علیه شاهین ناصری و خانواده وی شدند.

ناپدیدسازی قهری شاهین ناصری همزمان با اولین سالگرد اعدام نوید افکاری صورت گرفت. شاهین ناصری با وجود تهدید و ارعاب از سوی مقامات دادستانی رژیم، در چندین شهادت‌نامه‌ٔ کتبی که به مقامات مختلف دادستانی و قضایی ارائه شده بود، شهادت داده بود که شاهد شکنجه و بدرفتاریهای دیگر نسبت به نوید افکاری در زمان بازداشت وی بوده است.

بیانیه عفو بین‌الملل می‌افزاید بر اساس اطلاعات دریافت شده توسط عفو، شاهین ناصری یک روز قبل از مرگش با استفاده از تلفن یک زندانی با حداقل دو نفر در خارج از زندان تماس گرفته و گفته بود که از بابت عدم امنیت جانی خود نگران است.

عفو بین‌الملل به‌تازگی در گزارشی اعلام کرد مقامات رژیم ایران از مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی در مورد مرگ در حین بازداشت دست کم ۷۲مرد و زن از ژانویه ۲۰۱۰ تاکنون سر باز زده‌اند. بر اساس قوانین بین‌المللی، عدم انجام تحقیقات درباره‌ٔ موارد مرگ در بازداشت به خودی خود نوعی نقض حق حیات محسوب می‌شود.

عفو بین‌الملل تأکید کرد: با توجه به بحران مصونیت سازمان‌یافته در ایران و شدت و ابعاد جرایم صورت گرفته توسط مقامات رژیم، سازمان عفو بین‌الملل مجدداً از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد خواسته است تا یک سازوکار تحقیقاتی و پاسخگویی برای جمع‌آوری، نگهداری و تجزیه و تحلیل شواهد و اسناد مرتبط با جدی‌ترین جنایات بین‌المللی صورت گرفته در ایران تأسیس کند و بدین ترتیب زمینه برگزاری محاکمه‌های کیفری مجرمین این جنایات فراهم سازد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات