728 x 90

عفو بین‌الملل: اعدام یک مرد به‌خاطر نوشیدن الکل

محکومیت اعدام تحت حاکمیت آخوندها توسط عفو بین‌الملل
محکومیت اعدام تحت حاکمیت آخوندها توسط عفو بین‌الملل

در پی اعدام یکی از هموطنان در مشهد (۸تیر۹۹) به‌خاطر نوشیدن الکل دیانا الطحاوی، معاون خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل گفت:
«مقامات ایران با اجرای حکم اعدام مردی که فقط به‌خاطر نوشیدن الکل به مرگ محکوم شده بود، ماهیت غیرانسانی و بی‌رحمانه نظام قضایی‌شان را بار دیگر عریان ساخته‌اند. این مرد تازه‌ترین قربانی اعدام در زندان وکیل‌آباد است، زندانی که محل اعدام‌های گسترده مخفیانه و صحنه دهشتناک تجاوز حکومت ایران به حق حیات است.
«ما صدور و اجرای مکرر مجازات اعدام توسط مقامات ایرانی را قویاً محکوم می‌کنیم. آنها با این عملکرد، کشور ایران را در مقام شرم‌آور دومین مجری بزرگ اعدام در جهان قرار داده‌اند. هیچ توجیهی برای استفاده از این مجازات به‌غایت بیرحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز وجود ندارد و ما از مقامات ایرانی می‌خواهیم که آن را برای همیشه منسوخ کنند.»

در رسانه‌های مستقل و شبکه‌های اجتماعی، مرتضی جمالی ۵۵ساله به‌عنوان قربانی اعدام در مشهد معرفی شده است. تا زمان نوشتن این بیانیه، عفو بین‌الملل نتوانسته است اطلاعات بیشتری درباره جزئیات دادگاه و محکومیت وی به‌دست آورد.
دادگستری استان خراسان رضوی در واکنش به خشم عمومی، در بیانیه‌یی رسمی که امروز صادر کرد، سوابق کیفری این مرد را در پرونده‌های قبلی‌ که ارتباطی با حکم اعدام او نداشت، برشمرد تا در اقدامی قبیحانه اعدام او را «موجه» جلوه دهد.
عفو بین‌الملل، بدون در نظر گرفتن ماهیت یا شرایط جرم، مجرم بودن یا نبودن و یا نحوه اجرای حکم، در هر موردی و بدون استثناء با مجازات اعدام مخالف است. بنا‌ به یافته‌های عفو بین‌الملل که در گزارش سالانه این سازمان درباره مجازات اعدام مستند شده است، دست کم ۲۵۱نفر در سال میلادی ۲۰۱۹ در ایران اعدام شده‌اند.

بیشتر بدانید: