728 x 90

عراق :تحریم‌های دلاری علیه رژیم ایران را اجرا می کنیم

عراق با ایران معامله دلاری نمی کند
عراق با ایران معامله دلاری نمی کند

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق دوشنبه ۲۲مرداد ۹۷برابر با ۱۳اوت ۲۰۱۸گفت دولتش به تحریمهای دلاری علیه ایران پایبند است.

وی در یک کنفرانس خبری افزود: «پایبندی ما به معامله نکردن با دلار است و نه پایبندی به تحریم‌های آمریکا».

پیش از این العبادی گفته بود عراق در راستای حفظ منافع مردم این کشور به تحریمهای آمریکا التزام خواهد داشت.

سعد الحدیثی، سخنگوی دفتر حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق نیز گفته بود: مواضع عراق در برابر تحریمهای آمریکا علیه ایران، برخاسته از منافع عمومی این کشور است.

 

اطلاعیه نماینده خامنه‌ای در عراق

مجتبی الحسینی نماینده خامنه‌ای در عراق در اطلاعیه‌یی که روز یکشنبه گذشته صادر کرد گفت: اظهارات نخست‌وزیر عراق غیرمسؤلانه است و نسبت به مواضع جمهوری اسلامی وفادارانه نیست.

سه‌شنبه گذشته نخست‌وزیر عراق اعلام کرد دولتش ناچار است تا به تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران به‌دنبال لغو توافق اتمی با تهران، التزام داشته باشد.

العبادی خاطرنشان کرد که عراق به مدت ۱۲سال تحت تحریم بوده است. او با اشاره به تحریمهای آمریکا بر دفاع از مردم عراق و منافع آنها تأکید کرد.

این موضعگیری العبادی باعث شد که گروه‌های شبه‌نظامی و جریانهای سیاسی عراقی وابسته به ایران به او حمله کنند.

 

العبادی ما را زیر فشار گذاشتند

العبادی گفت: « می‌خواهند بر ما فشار آوردند تا منافع گروهک‌ها را بر منافع مردم عراق مقدم کنیم، این مسأله امکانپذیر نیست».

او ادامه داد: «ما برای منافع عراقی‌ها می‌جنگیم، در عین‌حال نمی‌خواهیم به کشورهای همسایه آسیب برسد».

نخست‌وزیر عراق گفت: « در مسأله دلار راهی جز پایبندی به تحریمهای آمریکا نداریم».

العبادی گفت: «حتی ایرانی‌ها به عدم تعامل با دلار پایبند هستند. آنها نمی‌توانند زیرا مسیر دلار از بانک فدرال آمریکا عبور می‌کند».

سخنگوی دفتر نخست‌وزیری عراق الحدیثی تأکید کرده بود که دولت عراق نمی‌تواند موضعی بگیرد که مطابق با منافع ملتش نباشد لذا اعلام پایبندی به تحریم‌ آمریکا علیه ایران نیز در چارچوب همین منافع است.موضع عراق در قبال تحریم‌ها علیه ایران شتابزده نبوده بلکه پس از بررسی‌ و تطبیق منافع عراق و عراقی‌ها چنین موضعی اتخاذ شد و مواضع سایر کشورها یا احزاب سیاسی مشخص بر آن تاثیری نداشته است.

 

عراق به‌دنبال حذف دلار از معامله با رژیم ایران است

سخنگوی نخست‌وزیری عراق، جمعه پیش نیز اعلام کرده بود که بغداد به‌دنبال حذف دلار از معاملات تجاری و اقتصادی با ایران است.

بانک مرکزی عراق طی حکمی، به بانکهای این کشور ابلاغ کرد در تجارت با بانکهای ایران از دلار آمریکا استفاده نکنند. اما درباره واحد پولی یورو، این چارچوب اجرا نمی‌شود چرا که تابع قوانین بانک مرکزی اروپا و بانکهایی است که با یورو کار می‌کنند.

ایالات متحده آمریکا از سحرگاه سه‌شنبه گذشته، اجرای بسته اول تحریم‌هایش علیه رژیم ایران که بعد از توافق اتمی سال ۲۰۱۵لغو شده بود را آغاز کرد.

بر اساس این تحریم‌ها که در دوران باراک اوباما و پیش از توافق هسته‌یی (برجام) اجرا می‌شد، رژیم ایران از دسترسی به دلار، تجارت طلا، خرید و دسترسی به برخی فلزات چون آلومینیوم و فولاد محروم شده بود.

در این مرحله، بار دیگر تحریم مبادله و خرید و فروش ریال و همچنین خرید یا تسهیلات در رابطه با استقراض دولتی باز خواهد گشت. صنعت خودرو سازی، از دیگر بخش‌هایی است که در این دور تحریم می‌شود.

مطلب مرتبط:

سفر نخست‌وزیر عراق به ایران لغو شد

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ad76f23f-88bb-4b10-afcb-c23d910d0b4e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات