728 x 90

عراقچی: سه کشور اروپایی نه تنها حادثه نطنز را محکوم نکردند، حتی مواردی را به تحریم‌های خود افزودند

مذاکرات وین
مذاکرات وین

عباس عراقچی روز پنجشنبه ۲۶فروردین در تلویزیون شبکه یک رژیم آخوندی درباره ادامه مذاکرات برجام در وین با شرکت قدرتهای جهانی و رژیم و محکوم نکردن حادثه نطنز که به از دور خارج شدن نزدیک به ده‌هزار سانتریفوژ منجر شد گفت: «حادثه نطنز چیزی نیست که بشه به آسانی از کنار آن گذشت. انتظار ما از کشورهای مقابل در برجام این بود که این حادثه را محکوم می‌کنند، یک انتظار کاملاً جدی و به حقی بوده غیر از روسیه و چین بقیه اعضای برجام در حقیقت سه کشور اروپایی نه تنها این کار را به درستی انجام ندادند، حتی در حوزه تحریم‌ها مواردی را به فهرست خودشان اضافه کردند».

عباس عراقچی افزود: «خوب این باعث بحثهای کاملاً جدی شد. حسن‌نیت از طرف کشورهای اروپایی به‌شدت زیر سؤال رفت از طرف ما و این‌که باید آنها جدیت خودشان را در مذاکرات نشان بدهند این طور نیست که با این حرکات بشود ما به یک جمع‌بندی خوبی بتوانیم برسیم مگر این‌که کشورهای اروپا جدیت خودشان را در عمل نشان بدهند و ضمن این‌که ما هم فرصت برای مذاکرات فرسایشی نداریم مایل به مذاکرات فرسایشی اصلاً نیستیم باید سریع‌تر به جمع‌بندی برسیم و این را ما باید در عمل ببینیم که حرکت و شتاب به سمت رسیدن به توافق در حد معقول و مقبولی وجود دارد در غیراین صورت دلیلی بر ادامه مذاکره نمی‌بینیم».

گوینده تلویزیون رژیم در این برنامه گفت: «با پایان یافتن نشست کمیسیون مشترک برجام در وین مقرر شد گفتگوها در دو حوزه رفع تحریم و مسایل هسته‌یی در نشست‌های کارشناسی ادامه یابد و نتایج نشستهای این دو گروه به کمیسیون مشترک اعلام شود. معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست خرابکاری اخیر در تأسیسات نطنز را به‌شدت محکوم کرد و آن را مصداق بارز تروریسم هسته‌یی خواند».

 

خبرگزاری رویترز درباره مذاکرات قدرتهای جهانی با نمایندگان رژیم آخوندی در وین نوشت: قدرتهای جهانی و رژیم ایران مذاکرات اتمی را در بحبوحه فشارها بر سر غنی‌سازی (۶۰ درصد) و حمله به نطنز از سر می‌گیرند.

یک دیپلمات ارشد که نگرانیهای غرب را برجسته می‌کرد گفت: در حالی که خواست ما پیشرفت مذاکرات می‌باشد، نقض اخیر رژیم ایران را نمی‌توان نادیده گرفت و تلاش‌ها را برای دستیابی به گشایش پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۸ژوئن رژیم ایران را سخت‌تر کرده است...

 

پیتر استانو سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: محور اصلی نشست امروز در چارچوب بازگشت دوباره آمریکا به برجام و بازگشت طرفین به تعهدات مندرج در این توافق هسته‌یی است.
وی در ادامه افزود: مذاکرات در سایه اتفاقات این هفته اعلام غنی‌سازی ۶۰درصدی و حمله به تأسیسات نطنز آسان نخواهد بود و مذاکرات در آستانه یک پروسه پیچیده قرار گرفته است.

خاطرنشان می‌شود روز گذشته سه قدرت اروپایی حاضر در برجام شامل آلمان، بریتانیا و فرانسه روز چهارشنبه ۲۵فروردین با انتشار بیانیه‌یی مشترک، تصمیم رژیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰درصدی اورانیوم و به‌کارگیری سانتریفوژ‌های پیشرفته آی‌آر۶ را به‌شدت نگران‌کننده خواندند.

سه کشور در این بیانیه تأکید کردند غنی‌سازی اورانیوم در این سطح، گامی مهم در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌یی است و با اهداف صلح‌آمیز همخوانی ندارد.

سه قدرت اروپایی هم‌چنین اقدام اخیر رژیم را مغایر با تلاش‌های صورت گرفته به‌منظور احیای توافق هسته‌یی سال۲۰۱۵ دانستند و رژیم آخوندی خواستند «روند دیپلماتیک را پیچیده‌تر نکند».

در بیانیه سه کشور آمده است: «اطلاعیه‌های اخیر رژیم، خطرناک و مغایر با رویکرد سازنده و حسن‌نیت این مذاکرات است».